(Son Güncelleme: 05.01.2020) Paris’in kültür sanat hızına yetişmek bence imkansız. Bu şehirdeki kültür sanat merkezlerini, galerileri, tiyatroları, sinema salonlarını, müzeleri, rekreasyon merkezlerini yani sanat yapılan yerlerin hepsini tek tek yazmaya kalksam herhalde yıllarımı alır ama yine de özellikle ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ve benim de çok sevdiğim mekanların bir kısmını elimden geldiğince, sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. İşte yine böylesi mekanlardan birindeyiz: Carreau du Temple.

Carreau du Temple (karo dü tanpl ya da kağo dü tanpl) 3. arrondissement‘da, Marais‘nin en kuzey ucunda, 3 numaralı metronun Temple istasyonunun hemen yakınında yer alan çok özel bir mekan. Burası eski bir kapalı pazar yeri aslında ve tarih içinde çeşitli dönüşümler geçirdikten sonra bugünkü şeklini almış.

blank
Carreau du Temple

Carreau du Temple uzunca yıllar boyunca şehrin önemli bir pazar yeri olarak kullanılmış. Daha önceden ahşap iskelet üzerine inşa edilen yapı 1860’ta imparator III. Napolyon ve belediye başkanı Baron Haussemann’ın şehre günümüzdeki karakteristiğini kazandırdığı asıl dönemde çelik konstrüksiyon üzerine tuğla ve camdan yeniden inşa edilerek günümüzdeki formatına kavuşmuş.

O zaman için 2000 dolayında satış yerini bünyesinde barındıran Carreau du Temple şehrin önemli bir alışveriş mekanıymış ama zamanla önemini yitirmiş ve terk edilmiş. Uzunca bir süre atıl durumda kalan yapı 1970’lerde yıkılma tehlikesi geçirse de şehir inisiyatifinin yoğun baskısı sonucu bu yıkımın önüne geçilmiş. 2000’li yılların başındaysa köklü bir restorasyon çalışmasına başlanmış ve bu haliyle günümüze ulaşmayı başarmış.

blank
Carreau du Temple

2013’teki Nuit Blanche etkinliği nedeniyle yıllar sonra ilk kez kapılarını ziyaretçilere açan Carreau du Temple’ın asıl resmi açılışı 20 Şubat 2014’te olmuş ve o günden beri şehrin önemli bir kültür sanat merkezi işlevi olmayı sürdürüyor. Buraya ne zaman gitseniz bir etkinlik var. Biz defalarca kapısından geçtik ve her seferinde kuyruk vardı, beklemeyi göze alamadık ama en son gidişimizde ortalık o kadar sakindi ki, başka bir yere yetişmemiz gerektiği halde hiç hesapta yokken kendimizi içeride buluverdik. Şansımıza burada Fransa’da çok popüler olan bizim çizgi roman dediğimiz, Fransızların “Bande Dessinée” (band desine) daha doğrusu “BD” (BeDe) dedikleri kitapların çizerlerinin bir arada bulunduğu imza günü etkinliği ve çeşitli şov programları vardı. Önümüzdeki dönemin kültür sanat ajandasına ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Burası sadece resimlerde gördüğünüz geniş etkinlik alanından oluşmuyor. Giriş katta 250 kişilik bir konser/etkinlik sahnesi yanında alt katta spor-etkinlik salonları ile sanatçı atölyeleri bulunuyor ve burada düzenli kurs programları yapılıyor. Pilatesten kung-fu’ya, bokstan meditasyona, tiyatrodan şan derslerine, skate board’tan tangoya, eskrimden flamenkoya akla hayale gelmeyecek pek çok konuda kurslara katılmanız bile mümkün. Aktivite programı hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz. 

blank
Carreau du Temple

Burada bir caz konserine gitmek şu sıralar en çok istediğim şeylerden biri; bakalım ne zaman kısmet olacak. Biz içeri girip BD çizerleri ile şöyle bir haşır neşir olduktan sonra daha fazla kalmak için vaktimiz olmadığından çıktık. Aylardır içeri girmeye çalışıyorduk ama bir türlü kısmet olmamıştı, o yüzden şaşkındık 🙂 Sonra da mecburen yolumuza devam etmek zorunda kaldık.

Carreau du Temple’ın hemen alt tarafı 3. Arrondissement Belediyesi binası, onun alt tarafından da çok sevdiğim cıvıl cıvıl pazar yeri ve yeme içme mekanı Les Enfants Rouges var. Oradan aşağıya indiğinizdeyse Marais Bölgesi‘nin sokaklarında kayboluyorsunuz zaten.

Kuzeyinizde ise Place de la République – République Meydanı bulunuyor, onun ilerisi Canal Saint Martin. Solunuzda ise çok sevdiğim Arts et Métiers Müzesi bulunuyor. Bir de Carreau du Temple’ın hemen çaprazındaki parka da bir girip çıkın derim.

Paris güzel şehir, tadını çıkarın…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

blank
Author

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.