(Son Güncelleme: 12.01.2018) Bu kez Fransa’nın en önemli edebiyatçılarından, dünyanın en ünlü yazar ve şairlerinden biri olan Victor Hugo’nun Place des Vosges‘da bulunan evini gezeceğiz hep birlikte. 1802’de Besançon’da (bözanson) doğan Hugo’nun 83 yıllık yaşam öyküsüne birbirinden özel eserler sığdırılmış ve tabii bir o kadar da ilginç ve detaylarla dolu bir hayat.
Hugo’nun Besançon’daki evini şans eseri görmüş biri olarak, Place des Vosges‘daki ziyaret etmiş olmak da ayrı bir güzellik benim için. Hepimizin çok iyi bildiği Notre Dame’ın Kamburu ve Sefiller’in yazarı olan Hugo 1832’den 1848’e kadar bu evde yaşamış ve 1903’ten beri de burası müze olarak ziyaret edilebilmekte.
 
Victor Hugo’nun Evi’ne gitmek için Place des Vosges‘a Marais, Bastille ya da Saint Paul tarafından gelmeniz mümkün. En güzel güzergah, 1 numaralı metro hattının Saint Paul durağında inip daha önce Hôtel de Sully yazısında tarif ettiğim gibi buranın iç avlusundan geçerek Place des Vosges‘a ulaşmak. Revaklı galerilerinin sol alt köşesine ulaştığınızda sağa dönüp uzun galerinin en sonuna kadar yürürseniz Victor Hugo’nun müze olan evi yolun sonunda, sağ köşede karşınıza çıkacaktır.

Maison de Victor Hugo – Victor Hugo’nun Evi
Müzeye giriş ücretsiz, dönemsel sergileri gezmek isterseniz ek ücret ödemeniz gerekebiliyor. Girişte sağdaki bölümden ziyaretçi istatistiği için verilen bileti alıp karşıdaki kapıdan içeri girdiğinizde apartmanın merdivenlerine ulaşmış oluyorsunuz. Sağdaki camın vitrayları, pervazda bulunan vazodaki çiçekler bir harika… Buradan iki kat yukarı çıkıyorsunuz; merdiven fazla dolambaçlı olduğu için sanki daha fazla kat çıkmış gibi hissediyorsunuz ve ikinci kata ulaştığınızda soldaki daireye girdiğinizde Victor Hugo’nun Evi’nin kapısındasınız.
Aslında birinci katta da geçici sergilerin olduğu bir bölüm var, ilginizi çeken bir sergi varsa ana girişten bilet alıp orayı da gezebilirsiniz; tabii ek ücret ödeyerek. Dönemsel sergiler, fiyatları ve diğer güncel bilgiler için Maison de Victor Hugo’nun kendi web sayfasına bakmanızı öneririm.
İkinci kattaki daireye girdikten sonrası birbirini takip eden salonlar şeklinde devam ediyor. Bildiğimiz anlamda bir koridor mantığı yok, peşpeşe sıralanmış odalar şeklinde. Önce büyük kırmızı bir salona giriyorsunuz. Duvarlarda birbirinden güzel tablolar, fotoğraflar… Sonraki salonlarda da aynı şekilde resimler, seramik objeler, dönemin mobilyaları, özellikle de Victor Hugo’nun en güzel eserlerini yazdığı yazı masası dikkat çekici.

Maison de Victor Hugo – Victor Hugo’nun Evi
Victor Hugo’nun Evi’nin en ilginç salonlarından biri Çin stilinde dekore edilmiş, köşedeki büyük salon. Burada, duvardaki tabaklar ve tavandaki lamba gerçekten çok ilginç ve tabii camdan dışarı baktığınızda görünen nefis meydan: Place des Vosges
 
Paris’te her müzede olduğu gibi burada da, gezdiğiniz müzenin özelliği ve sergilenen eserlerin önemi kadar içinde bulunduğunuz binanın kendisi de başlıbaşına ilgiyi hak ediyor. Burayı gezerken ben de her zaman olduğu gibi sergilenen eserler kadar içinde dolaştığım odaların kendisini de doya doya izlemekten büyük keyif aldım.
 
Çin stilinde dekore edilmiş salondan sonra sol kapıya yöneliyorsunuz; burada diğer odaların ardarda görüntüsü çok hoş bir derinlik yaratıyor. Sırasıyla önce yemek odasına sonra iki küçük odaya ve son olarak da Victor Hugo’nun yatak odasına ulaşıyorsunuz. Ben en çok bu odadaki kırmızı tekli koltuğu sevdim 🙂

Maison de Victor Hugo – Victor Hugo’nun Evi
Fransız okullarında okumuş, pek çok Fransızca kitap gibi Victor Hugo’nun da eserlerini hatmetmiş olanlarınız için bu müze mutlaka görülmesi gereken bir yer elbette. Zaten bu yazıyı okumadan önce de burayı görmeyi çok istediğinizi tahmin edebiliyorum. Victor Hugo’nun eserlerini okumamış olsanız bile en azından Notre Dame’ın Kamburu’nu mutlaka izlemişsinizdir. Düşünecek olursanız, Notre Dame Katedrali‘ni de kendi mimari ve tarihi değerinden çok, onu ünlü kılan da bu roman değil midir? İşte o yüzden burası sizler için de görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor otomatik olarak. Ve dediğim gibi sadece sergilenen objelerin öneminden değil, Paris’in en güzel meydanlarından biri olan Place des Vosges‘u çepeçevre saran dev bina kompleksinde bir apartman dairesini -üstelik ücretsiz- olarak gezme şansı yakalamak açısından bile burası ziyaret edilmesi gereken önemli bir mekan.
 
Victor Hugo’nun yatak odasında biten gezi, aynı rotayı tersten takip ederek başladığımız yere döndüğümüzde noktalanıyor. Tekrar aşağıya indiğinizde müzenin hatıra defterine bir şeyler karalamak isteyebilirsiniz. En azından ben o deftere, buranın daha çok Türk ziyaretçi tarafından bilinmesi ve ziyaret edilmesi için elimden geleni yapacağımı yazdım…
 
Bir de fikir vermesi açısından sizler için Victor Hugo’nun Evi’nde kamerayla şöyle küçük bir tur attım; umarım beğenirsiniz:

Victor Hugo’nun Evi Pazartesi ve resmi tatil günleri hariç, her gün 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Ünlü yazarların yaşadıkları ya da kitapları yazdıkları evleri görmek ilginizi çekiyorsa Honoré Balzac’ın evini, Alexandre Dumas’nın evi olan Monte Kristo Şatosu‘nu ve La Fontaine’in kitaplarını yazdığı Vaux le Vicomte Şatosu‘nu da gezmek için kendinize bir fırsat yaratmalısınız.

Tekrar Place des Vosges‘a çıktığınızda dilerseniz revaklı galeride çepeçevre yürüyebilir, yürürken birbirinden güzel sanat galerilerindeki eserlere bakarak içinizi açabilir, dilerseniz kafelerde oturup bir yorgunluk kahvesi içebilir, dilerseniz de meydanın ortasındaki parkta soluklanarak içinde bulunduğunuz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Gezinin bundan sonrası da ya Bastille tarafına doğru yapacağınız bir yürüyüş ya da Marais Bölgesi‘nin bitmez tükenmez hazinelerini keşfetmeye yönelik bir gezi olacaktır. Benim tavsiyem önce Marais tarafını gezmenizdir. Belki sonrasında Notre Dame Katedrali‘ni ve Victor Hugo’nun gömülü olduğu Panthéon‘u da görmek isteyebilirsiniz.

Paris’te yapacak ne çok şey var…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: 6 Place des Vosges, 75004 Paris

İlgili Yazılar:
Vosges Meydanı – Place des Vosges
Marais Bölgesi – Le Marais

Yazar

4 Yorum

 1. Merhaba, 1 haftalik bir paris seyahatim olacak, gecmiste gittigim klasik noktalar dısında harika yerler ekledim blogunuzdan. sefillerin yazarinin evini mutlaka gormeliyim. umarim orijinal dokusu tam olarak muhafaza edilmistir. ucretsiz olmasi da bonus 🙂 Tesekkurler!

  • Ben teşekkür ederim. Victor Hugo'nun evi Paris'te en sevdiğim yerlerdendir. Hem evin içi hem de bulunduğu meydan çok güzeldir. Umarım siz de benzer bir tat alırsınız.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 2. Ahmet bey selamlar,

  Müdaviminiz ve son iki Paris seyahatimizi sayenizde renklendirmiş biri olarak sizden bir ricam olacak. Kitap Kurdu olan kızım için burasını ziyaret etmek büyük bir zevk ve unutulmaz bir anı idi. Ancak tuvaletlerinde Türkçe olarak (başka dillerde var) "lütfen temiz tutun" yazısını gördüğünü söyleyince çok şaşırdım. Bütün Paris'te bırakın Türkçe'yi İngilizce bir açıklamayı bile göremezken böyle bir uyarının dilimizde yazılması beni rahatsız etti. Keşke hemen söyleseydi kendim görüşecektim, sizden ricam da eğer yolunuz düşerse sitemlerimi iletirseniz sevinirim. Bunun yanında gerçekten gezimize bir çok nokta eklememize olanak sağladığınız için tekrar teşekkürler.

  Sevgilerimizle.

  • Merhaba Haluk Bey,
   Güzel yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.
   Söylediğiniz yazıyı ben görmedim, sizden öğrenince benim de içime dokundu ama işte aklıma Almanya'daki Türkçe "yerlere çöp atmayın" uyarıları geldi 🙁 Çok üzücü ama artık yetkililer neden böyle bir uyarı yazmak zorunda kaldılarsa, siz düşünün. Ben sizin yerinize sitem etsem bile alacağım yanıtı tahmin edebiliyorum. Çok üzücü gerçekten…
   Ah ne diyeyim…

Yorum Yazın