Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

6 Haziran 2014 Cuma

Paris Yakınlarında Dev Bir Alışveriş Merkezi: Val d'Europe

Val d'Europe
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'e gelmişsiniz, gezip görecek tonla şey var, neden oturup bir AVM tanıtımı yapma ihtiyacı duyduğumu merak edenler olabilir. Hele ki benim gibi Paris sokaklarında kaybolup kendinden geçme meraklısı bir adam, tutsun taa kaç kilometre ötedeki bir AVM'den bahsetsin. Üstelik bir de Türkiye'den geldiği için AVM'nin âlâsına doymuş insanlara...

Elbette ki haklısınız. Zaten bu yazıyı "mutlaka burayı görün" niyetiyle yazmıyorum. Ama bir önceki yazımda Paris'in ünlü Outlet merkezi Vallée Village'dan bahsedince, bu yazımda da buradan, Val d'Europe'tan bahsetmek farz oldu. Çünkü Vallée Village'a RER ile geldiğinizde oraya ulaşmak için içinden geçmeniz gereken o alışveriş merkezi burası. E hazır buralara kadar gelmişken belki bu AVM'yi de gezmek, dolayısıyla hakkında bir iki satır bir şeyler okumak istersiniz diye düşündüm.


Özellikle çocuğu için Paris'e gelip de Disneyland'a gitmek isteyenlerin bir kısmı Disneyland çevresindeki otellerde konaklamayı tercih edebilirler. Ve Disneyland'da RER-A'nın en doğu ucunda bulunduğu için ve şehirden trenle yaklaşık 40-50 dakika uzaklıkta olduğu için belki Disneyland gezisi sonrası yorgun argın Paris'e inmeye üşenebilirsiniz; kaldığınız otelin de civarında fazla bir atraksiyon olmayacağı için Val d'Europe'a gelip vakit geçirme şansı yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu detaylarla uğraşmayıp Disneyland'a keyifli bir şekilde ulaşmak istiyorsanız o zaman Paris Dolmuşu seçeneğini de incelemenizi öneririm.

Disneyland'da kalıyorsanız işiniz kolay, RER-A'nın ilk durağından Paris yönüne giden trene biniyorsunuz ve sadece bir durak sonra "Val d'Europe"ta iniyorsunuz. Eğer Paris'ten Vallée Village'ı gezip alışveriş yapmaya geldiyseniz de bu kez Paris merkezden RER-A'nın herhangi bir istasyonundan "Marne La Vallée - Parc Disneyland" yönüne giden trenlere binmeniz yeterli. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta Paris dışına RER ile çıkmak istediğiniz zaman belli bir istasyondan sonra hattın çatal yapması, yani ikiye ayrılması söz konusu; eğer yanlış trene binerseniz Boissy-Saint Lèger yönüne gitme riskiniz var. O yüzden istasyonda beklerken sıradaki trenin istediğiniz yöne gittiğinden emin olmanız gerekiyor.

Val d'Europe
Tren'e bindiniz, sağ salim "Val d'Europe" ta indiniz. İstasyonda ana gar binasının olduğu tarafa doğru yürüyüp üst kattaki çıkışa ulaşıp turnikelerden geçtikten sonra yukarıda fotoğrafını gördüğünüz meydana geleceksiniz. Burada bir restoran var, ki oturup bir şeyler yemek için uygun bir seçenek olabilir; işte o noktadan sağa dönmeniz gerekiyor, yani meydandan sağ tarafa ilerleyip yaya geçidini geçince Val d'Europe'un ana giriş kapısına ulaşıyorsunuz.

Oturup burayı övecek bir yazı yazacak değilim. Hele ki İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerden geliyorsanız AVM'nin alâsına alışıksınızdır zaten. 140 mağaza, 16 restoran, 1 akvaryum ile bildiğiniz bir kapalı yaşam, alışveriş, yeme-içme ve tüketim alanı. Oldukça uzun bir koridor şeklinde tasarlanmış, yürü yürü bitmiyor; bu şekliyle bana Amerika'da gezdiğim Mall'ları çağrıştırıyor bana ama sonuçta tüketim ve hesaplılık konusunda Fransa'nın Amerika ile boy ölçüşmesi -en azından mevcut durumda- mümkün değil. Ama Avrupa koşullarında alışveriş için gayet tatmin edici bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Val d'Europe
Burayı gezmeniz, sadece yukarıda bahsettiğim nedenlerle mantıklı; yoksa onun haricinde Paris gezinize ara verip kalkıp sırf bu alışveriş merkezini görmeye gelmek gereksiz bir vakit kaybı olur. Disneyland gezisi için civarda konaklıyorsanız ya da Vallée Village'da alışveriş yapmak istiyorsanız işte o zaman burası sizin için anlamlı olabilir.

AVM'ye girdiğinizde ana katla birlikte bir de alt kat var, orası yukarısı kadar hareketli olmamakla birlikte her zevke göre bir şeyler illa ki bulunur. Val d'Europe'taki mağazalar hakkında detaylı bilgi almak için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Eğer Vallée Village'ı gezmek istiyorsanız ana koridorun en sonuna kadar epey bir yürümeniz gerekiyor; koridorun sonunda karşınıza FNAC mağazası çıkacak, bu noktadan sağa dönerseniz yeme-içme bölümüne geliyorsunuz. Metal aksamlı mimari burada hoş bir atmosfer oluşturmuş, AVM'de yiyip içmeye alışkın nesiller olarak burada yabancılık çekmeyeceğinizden eminim :) Bu bölümün alt katında da size bahsettiğim akvaryum var.

Val d'Europe
Yeme içme bölümünden dışarı çıktığınızda da tam karşınızda Vallée Village 'ı bulacaksınız.

Siz siz olun güzel güzel Paris'in içinde kalıp şehrin tadını çıkarın. Bu yazdıklarım sadece yolunuz buraya düşerse diye.

Keyifli geziler, keyifli alışverişler...
Adres: Val d'Europe, 14 Cours du Danube, 77700 Serris

Diğer Alışveriş Merkezleri:
Forum des Halles
Carrousel du Louvre
Les Quatre Temps
CNIT
La Vallée Village Outlet
Aéroville

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.