Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

6 Ocak 2014 Pazartesi

Zafer Takı - Arc de Triomphe

Zafer Takı - Arc de Triomphe de l'Ètoile
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Paris'e ilk kez gelen misafirlerimle -el mecbur- önce Eyfel Kulesi'ne gideriz, oradan da Champs-Élysées'ye dönüp Zafer Takı'nın oradan gezimize devam ederiz. Dolayısıyla Paris'e ilk kez gelip de benimle gezenlerin Paris'te ikinci olarak gördüğü yapı Arc de Triomphe (ark dö trionf ya da ağk dö tğionf) oluyor...

Champs-Élysées'nin başında tüm heybetiyle yükselen bu anıtın yapımına Napoleon'un emriyle 1806'da başlanıyor ve anıtın tamamlanıp açılması ancak otuz yıl sonra 1836'da mümkün oluyor. 12 tane yolun kesiştiği meydanın (eski adı Place de l'Étoile, yeni adı Place Charles de Gaulle) tam ortasında bulunuyor.


Zafer Takı - Arc de Triomphe de l'Ètoile
50 metre yüksekliğindeki bu yapı dört ana ayak üzerine temellendirilmiş, eski Roma imparatorlarının kazandıkları zaferlerin anısına yaptırılan taklardan esinlenerek Avrupa'da krallar ve imparatorlar tarafından yaptırılmış pek çok zafer takından biri ama sanırım en güzelidir.

Zafer Takı'nı gezmek isterseniz, yolun üzerinden herhangi bir geçit olmadığını söylemek isterim. Buraya ulaşmak için alt geçit tünellerini kullanmanız gerekiyor ve bu tünellere merdivenle iniliyor. Tabii metrolara inen merdivenle karıştırmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bir giriş, Zafer Takı'nı karşınıza aldığınızda Champs-Elysées'nin sağ tarafında meydana en yakın yerde, diğer girişse tam arka tarafta, yine aynı hizada metro girişinin az gerisinde yer alıyor. Dar tünellerde -eğer şansınıza bilet sırası varsa- beklemesi biraz zaman alabiliyor ama sonuçta yukarı çıktığınızda sizi çok güzel bir manzara bekleyeceği için sanıyorum buna değecektir.


Zafer Takı - Arc de Triomphe de l'Ètoile
Biletinizi aldıktan sonra merdivenlerden yukarı çıkıyorsunuz ve meydanın ortasındaki asıl alana geliyorsunuz. Zaten sizi hemen ilk girişe yönlendiriyor görevliler ve dar bir kapıdan anıtın ayaklarından birine girmiş oluyorsunuz. Sonra başlıyorsunuz merdivenlerden döne döne yukarı çıkmaya. İşin bu kısmı da oldukça zahmetli. Aslında engelliler, yaşlılar ve hamileler için ayrı bir girişi olan asansör de bulunuyor ama onun çalışmadığı dönemler var; o yüzden bu döne döne yukarı tırmanan merdivenlerden çıkacak şekilde en başta kendinizi hazırlayın derim.

Merdivenleri bitirmeyi başardığınızda anıtın tepesindeki büyük galeriye ulaşıyorsunuz. Burada museum-shop, sergi bölümü ve tuvaletler var. Galerideki yazıtlar ve heykeller de ortama başka bir hava katıyor. Sonra yine merdivenlerden asıl terasın olduğu bölüme ulaşıyorsunuz. Burada çepeçevre bir Paris manzarası sizi bekliyor... Bu noktadan Eyfel Kulesi'nin görünüşü oldukça etkileyici. Eğer Eyfel'e çıkmaya vaktiniz olmadıysa Zafer Takı'na çıkmanızı şiddetle öneririm.


Zafer Takı - Arc de Triomphe de l'Ètoile
Zafer Takı'ndan aşağı baktığınızda önünüzde uzanıp giden Champs-Élysées ile birlikte çevreye doğru uzanan 12 büyük bulvarı ve bu kavşakta dönen çılgın trafiği görünce siz de çok şaşıracaksınız. Ben çocukken Kadıköy'de Altıyol'a her gidişimde hakikaten altı yolun kesişiyor olmasını izlemekten büyük keyif alırdım. Burada ise kıyas kabul etmeyecek kadar büyük 12 yol, tam merkezde toplanıyor ve anıtın çevresinde korkunç bir trafik döngüsü yaratıyor. Buradan araba ile geçmek gerçekten bir çılgınlık... Fransa'da bir döner kavşakta trafik kurallarının en az işlediği yer burasıdır sanırım. Hatta ben arabayla geçmekle kalmamış, bir keresinde, vélib bisikletlerini ilk kiraladığım gün bu çılgın kavşaktan bisikletle geçip adrenalinde tavan yapmıştım, işte o günü hiç unutamıyorum :)

Tam arka tarafınızda, uzakta görülen gökdelenler sizi şaşırtmasın; orası Paris'in planlı olarak iş ve finans merkezi olarak tasarlanmış modern bölgesi La Défense. La Défense hizasındaki upuzun yolun ucunda, gökdelenlerin arasında bulunan ve Zafer Takı'nın modern versiyonu olarak inşa edilmiş yapı da Grande Arche de la Défense olarak geçiyor. Eğer Paris'te uzun süre kalacaksanız o tarafa da gidip Paris'in çağdaş yüzünü görmenizi öneririm.


Zafer Takı - Arc de Triomphe de l'Ètoile
İster istemez terasta uzun uzun vakit geçiriyor ve birkaç tur atıyorsunuz. Yukarısının rüzgarlı olabileceğini düşünmenizi ve bu yüzden yanınıza kalın bir şeyler almanızı da öneriyorum. Terasta birkaç tur attıktan sonra etrafa son bir bakış fırlatıp yeniden alt galeriye iniyor, sonra yine döne döne sizi aşağı götürecek merdivenlerden inmeye koyuluyorsunuz. İnanın inmesi de çıkması kadar yorucu...

Sonra bir bakıyorsunuz ki çıktığınız merdivenlerle indiğiniz merdivenler farklı. Tekrar meydanın ortasına ulaştığınızda, yani Zafer Takı'nın yol hizasında, tam orta kısmında "meçhul asker" anıtı olduğunu fark ediyorsunuz. Burada yanan ateş mevcut ve resmi bayramlarda Fransa Devlet Başkanı burayı mutlaka ziyaret ediyor.


Zafer Takı'nı gezdikten sonraki istikametinizin Champs-Élysées olacağını düşünüyorum. Vaktiniz ve gücünüz yeterse ufukta görülen Louvre Müzesi'ne kadar yürümek gününüzü unutulmaz yapacaktır. Zafer Takı'ndan çıktıktan sonra hesaplı bir yerde, doğru dürüst yemek yemek istiyorsanız, hemen Avenue de Wagram üzerindeki Restaurant Monté-Carlo'yu önerebilirim. Ayrıca Nisan başından Kasım başına kadar olan dönemde, aralarında Zafer Takı'nın da bulunduğu, Fransa'nın pek çok tarihi binası ve anıtsal yapısının maketlerinin de bulunduğu beş hektarlık dev park France Miniature'e de zaman ayırmanızı öneririm.

Zafer Takı'na ulaşmak için 1 ve 6 numaralı metro hatlarının ya da RER-A'nın "Charles de Gaulle-Étoile" durağında inmeniz yeterli... Hatta keşke imkanınız olsa da, Zafer Takı'na bir gelişinizde gündüz, bir gelişinizde de akşam çıksanız. Belki de gün batımına doğru gidip hem gündüzünü hem de akşamını görmeniz çok hoş olabilir. Biz en son gidişimizde öyle yaptık.

Zafer Takı - Arc de Triomphe de l'Ètoile

1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihleri haricinde her gün açık olan Zafer Takı, törenlerin yapıldığı 8 Mayıs, 14 Temmuz ve 11 Kasım günleri törenlerden sonra ziyaret edilebiliyor. Bu yazının son güncelleme tarihi itibariyle giriş ücreti 12€. 18 yaşından küçükler ve 25 yaşına kadar olan AB vatandaşı ya da oturum kartı sahibi gençler de Zafer Takı'nı ücretsiz gezebiliyor. Bir güzel haber de şöyle: Burayı Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarının ilk pazar günü ücretsiz olarak gezmek mümkün.  Zafer Takı'nın kendi web sayfasına  bu linkten ulaşabilirsiniz. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz olan müzeler hakkında bilgi almak için de bu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz.

Dilerseniz bir de Zafer Takını da tanıttığım bu videoyu izleyebilirsiniz:


Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Place Charles de Gaulle, 75008 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

3 yorum:

 1. Keske bu yazilarinizi face'de de paylasabilseydik,guzel olurdu.

  YanıtlaSil
 2. merhaba
  bildiğim kadarıyla siteye bilgisayardan girince google+ ve twitter'da paylaşma butonu çıkıyor, face için sadece beğenme butonu var ama cepten girerseniz hem google+ hem twitter hem de face'te paylaşabiliyorsunuz.

  bir de sitenin face'te ve twitter'da sayfaları var oradan da düzenli takip edebilir, beğendiğiniz yazıları paylaşırsanız da beni mutlu edersiniz :)

  face için:

  www.facebook.com/parisrehberi

  twitter için:

  www.twitter.com/paristenet

  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkurler. Takibe aldim,paylasim da tabii yaparim.
   Selamlar

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.