(Son Güncelleme: 12.01.2018) Elimden geldiğince sizlerle Paris’in gizli saklı güzelliklerini bu blog’ta paylaşmaya çalışıyorum ama bazen de bir yeri sadece sosyal medya hesaplarımda bir fotoğrafta anlatıp geçebiliyorum ama fark ettim ki sosyal medyanın yoğun akış trafiği içinde o güzellikler kaybolabiliyor.

Oysa tanıtmak istediğim yerleri blogda bir yazı olarak hazırladığımda bir nevi arşivlenmiş oluyor, böylece Pariste.Net’in sosyal medya hesaplarını takip etmeyen ya da kimi gönderileri gözden kaçıranlar için daha kolay ulaşabilir bir kaynak oluşuyor. İşte bu yazıda, böylesi yerlerden birindeyiz yine: Rue Crémieux…

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux

12. arrondissement‘da, Gare de Lyon‘un hemen yakınlarında bulunan bu rengarenk sokak, Paris gezilerinize hoşluk katacak, yüzünüze tebessüm yerleştirecek sevimli bir yer. Özellikle kalkıp gelmeye değer mi bilmiyorum ama konaklama olarak Gare de Lyon tarafını seçenler ya da yolu bu taraflara düşenler için, gelmişken görülecek güzel bir sokak.

Gare de Lyon‘da kalıyorsanız zaten muhakkak görün ama başka bir bölgede kaldığınız halde merak edip görmek isterseniz, Paris metrosunun 1 ya da 14 numaralı hatlarından, RER‘inse A ya da D hatlarından biriyle Gare de Lyon‘a gelebilirsiniz. Garın ana kapısından çıkınca meydanın karşısındaki Restaurant l’Européen’ın olduğu köşeden Rue de Lyon’a girip Bastille Meydanı‘na doğru yürürseniz, 150-200 metre kadar ileride solda Rue Crémieux’ye ulaşmış olursunuz.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux

Paris’in her tarafını saran gösterişli Haussmannien apartmanlarına alışan gözlerimiz için şehrin ortasında küçük bir mahalle havası estiren Rue Crémieux, turistlerin olduğu kadar fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor. Burası da Paris’te fotoğraf çekilecek en güzel mekanlardan biri olduğu için Rue Crémieux’ye ne zaman gitseniz, sokağın sakinleri kendi hallerinde normal hayatlarını yaşarken, bir yandan da birilerinin sürekli fotoğraf çektiğini görürsünüz; çoğu zaman da bu profesyonel bir çalışma olabiliyor.

Rue Crémieux 7,5 metre genişliğinde 144 metre uzunluğunda küçük bir sokak aslında ama ikişer katlı rengarenk boyanmış evlerle çevrili olduğu için, insan bu sokağa girdiğinde içini çocukça bir sevinç kaplıyor. Bilmem benzetmek ne kadar doğru olur ama Sultanahmet’teki Soğukçeşme Sokağı gibi özel olarak korunmuş, farklı bir özen gösterilmiş, ayrıcalıklı bir sokak diyebiliriz burası için.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux

Yeşilli mavili morlu, turunculu pembeli kırmızılı birbirinden cici evlerin arasında parke taşlı yolda yürürken kısa süre de olsa renkli bir rüyaya dalmış gibi oluyorsunuz. Kısa diyorum çünkü sokağın sonuna kadar yürüyüp geri dönmek o kadar uzun zamanınızı almıyor. Tabii bu sokakta bulunan küçük otellerde kalma şansı yakalayıp buranın tadını daha çok çıkarmaksa size kalmış. Bense yukarıdaki fotoğraftaki evin rengini görünce İstanbul’daki evimi hatırladım; Pembe Ev derdik aramızda, anılarım uçuştu bu evi görünce karşımda…

Kişisel olarak Paris’in doğu taraflarına yolum çok düşmediğinden, Gare de Lyon da Paris’in doğu tarafında kaldığından, bu sokaktan çok sık geçtiğim söylenemez ama eşimi dostumu gezdirirken vaktimiz olursa yolumuzu buraya düşürüp arkadaşlarımın gözlerindeki ışıltıyı görmek çok hoşuma gidiyor. Tabii bu söylediğim küçük şeylerle, ufak detaylarla mutlu olmayı, hayatını renklendirmeyi bilen insanlar için geçerli. Büyük beklentileri olanlar için Paris’te yapacak çok daha başka şeyler var.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux

Rue Crémieux (rü kremiyö ya da ğü kğemiyö) adını 1796-1880 yılları arasında yaşamış Fransız politikacı ve devlet adamı avukat Adolphe Crémieux‘den almış. Bu sokak 1865’ten beri var; 1897’ye kadarsa bu sokağın adı Avenue Millaud olarak geçiyormuş.

Rengarenk evlerin, kapıların ve panjurların önünde fotoğraf çekmek/çektirmek için ne kadar zaman harcarsınız bilmem ama Rue Crémieux’de en az on dakika, en çok yarım saat vakit geçirebilirsiniz sanıyorum. Hazır buralara gelmişken yürüyüşünüze Bastille Meydanı – Place de la Bastille tarafına doğru giderek devam edebilirsiniz.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux

Buradan sonra da dilerseniz Saint Martin Kanalı – Canal Saint Martin yürüyüşü yaparsınız, dilerseniz de Marais Bölgesi‘ne dalıp Paris’in bir başka renkli yaşamı içinde kaybolmanın zevkini yaşarsınız. Sokağın kuzey tarafında ilginç yürüyüş parkuru La Promenade Plantée – Coulée Verte, güney tarafındaki Seine Nehri‘nin hemen karşı kıyısında ise Jardin des Plantes bulunuyor.

Sanırım Rue Crémieux hakkında söyleyebileceklerim şimdilik bunlar. Bu tarz sokaklar -bu kadar renkli olmasa da- Montmartre Tepesi‘nin arka taraflarında da var. 20. arrondissement’dakRue de Mouzaïa & Rue de Bellevue de güzeldir ama bir de 13. arrondissement’daki Rue des Orcihdées ve Square des Peupliers var ki oraları da bir fırsatını bulup görmelisiniz…

Renkli günler…

Adres: 75012 Paris

Benzer yerler:
– Rue des Orchidées
– Rue de Mouzaïa & Rue de Bellevue
– Square des Peupliers

Yazar

1 Comment

Yorum Yazın