Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

2 Kasım 2015 Pazartesi

Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi

Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi
(Son Güncelleme: 09.11.2017) Paris'in kültür hazineleri bitmek bilmiyor. Bu yazıda yine bunlardan birini tanıyacağız hep birlikte. En çok zaafım olan mekanlardan biri olan kütüphaneler arasında, yine en ünlülerinden biri olan Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi'ndeyiz bu kez. 

Adını Paris'in koruyucu azizesi Sainte Geneviève'den (sent jönviev) alan kütüphane, 5. arrondissement'da Panthéon'un tam yanında yer alan, dışarıdan bakıldığında pek dikkat çekmeyen ama içine girildiğinde asıl değeri anlaşılan çok özel bir mekan.

Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi
Yıllarca Paris'in en büyük ve en eski manastırlarının bulunduğu yerde, 1851'de mimar Henri Labruste tarafından inşa edilen kütüphane binası, daha sonraki mimari akımlarda pek çok kütüphaneye ilham kaynağı olmuş.

RER-B ile gelip Luxembourg istasyonunda indiğinizde önce Lüksemburg Bahçesi'nin önüne çıkarsınız. Burada tam karşı tarafınızda Panthéon tüm haşmeti ile karşılar ve Panthéon Meydanı'na kadar yürürseniz solunuzda, yukarıda resmini gördüğünüz kütüphane binasını görürsünüz.

Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi
Normalde turistik ziyaretlere kapalı olan kütüphaneye okuyucu olarak girmeniz mümkün ancak bunun için kayıt yaptırıp üyelik kartı almanız gerekir ve bu üyelik işlemi ücretsiz. Eğer Paris'te turist olarak bulunuyorsanız ve uzun süre kalmayacaksanız üye olmak ister misiniz bilemiyorum ama uzun süre kalacaksanız, sırf yukarıda gördüğünüz salonda kitap okumak ya da bu atmosferi solumak için üye olup içeri girmeye değer diye düşünüyorum.

Burada 1860'dan günümüze, el yazmaları da dahil 2 milyonun üzerinde dökümana ulaşmak mümkün. Tabii değerli kitaplar dışarıya ödünç verilmiyor ve bunlara ulaşmak için gelmeden önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi
Benim Kültürel Miras Günleri etkinlikleri kapsamında doya doya gezdiğim bu kütüphanenin içine girip turistik bir gözle salonda dolaşmak gerçekten farklı bir duygu. Böyle bir güne denk gelmek için siz de gezinizi Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri'ne denk getirmelisiniz.

Ana okuma salonunun çelik-ahşap-tuğla-cam dekorasyonu ve bunca kitabın oluşturduğu bu büyüleyici atmosfer inanın görmeye değer. Zaten bu kütüphane sadece Paris'in ya da Fransa'nın değil, dünyanın sayılı kütüphaneleri arasında yer alıyor. Beni bir bu kadar etkileyen bir başka kütüphane ise Fransa Ulusal Kütüphanesi Richelieu Binası olmuştu. Ayrıca New York'ta gezdiğim Public Library'yi de unutamıyorum. Tabii bir de BnF - François Mitterrand Kütüphanesi var ama o çağdaş klasmanda ;)

Bibliothèque Sainte Geneviève - Sainte Geneviève Kütüphanesi
Bir araştırma konunuz varsa ve bu salonda araştırmalarınızı yapmanız gerekiyorsa o zaman orada olmanın kıymeti üç-beş kat artıyor haliyle. Ama sırf turistik kaygılarla ya da kitap sevgisinin kültürel mirasla harmanlanması ile ilgileniyorsanız merak etmeyin, burası tüm duygularınızın hepsine birden hitap edecektir.

Pazar hariç haftanın her günü açık olan Sainte Geneviève Kütüphanesi'nin resmi web sitesine bu linkten ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz. Her zaman girme fırsatı bulamayabilirsiniz ama artık yanından geçerken bu binanın içinde ne olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. Panthéon'u mutlaka gezmeniz gerektiğinden, yolunuz bu tarafa illa ki düşecektir. Sonrasında da Rue Mouffetard tarafına ya da Jardin du Luxembourg - Lüksemburg Bahçesi tarafına doğru gezinize devam edebilirsiniz. Dilerseniz kütüphanenin hemen yan tarafından Sorbonne Üniversitesi'ne iniliyor. Biraz aşağıda da Ortaçağ Müzesi - Musée du Cluny bulunuyor. Onun da aşağısı Saint Michel ve Saint Germain Bulvarı zaten.

Gördüğünüz gibi Paris geze geze bitmiyor.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Bibliothèque Sainte-Geneviève, 10 Place du Panthéon, 75005 Paris

İlgili Yazılar:
Bibliothèque Nationale de France - Richelieu Binası
Bibliotheque Nationale de France (BnF) - François Mitterrand


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

  1. Ahmet Bey, saat 16.00'ya kadar (yanilmiyorsam 16, 13 kasim olaylarindan sonra askiya alinmis olabilir, gecen yil Charlie'den sonra askiya almislardi.) turistlerin de gormesini saglamak amaciyla kisa capli bir tur oluyor. Giristeki gorevlilerden daha ayrintili bilgi alinabilir.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu değerli bilgi için çok teşekkürler İdil Hanım

      Sil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.