Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Haziran 2014 Salı

Palais Découverte - Bilim ve Keşifler Müzesi

Palais Découverte - Bilim ve Keşifler Müzesi
(Son Güncelleme: 26.09.2017) Champs-Élysées'de yürürken sizi tüm görkemi ile etkileyip daha yakından görmeniz için davetkâr bir edayla karşılayacak olan Grand Palais ve onun tam karşısındaki Petit Palais'den daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Bu yazıda sizlere, biraz kuytuda kaldığı için kaçırma olasılığınız olduğunu düşündüğüm çok özel bir müze, daha doğrusu bir çeşit bilim merkezi olan Palais Découverte'ten bahsetmek istiyorum. Tam adı Palais de la Découverte olan, kısaca Palais Découverte (pale dekuvert ya da pale dekuveğt) olarak geçen bu muhteşem bina Grand Palais'nin tam arkasında bulunuyor.

Aslında burası 1900'de inşa edilen Grand Palais'nin bir parçası ama 1937'de halkın bilimsel yenilikleri yakından tanıması, gelişmeleri takip edebilmesi amacıyla açılan bir sergiden sonra 1938'de kalıcı olarak bilim ve keşiflerin tanıtıldığı bir müzeye dönüştürülmüş. Bu binada insanoğlunun en büyük bilimsel başarılarına ilişkin keşifleri tanıtan çeşitli salonlar bulunuyor. Paris'teki pek çok kurum gibi, buranın da sadece binasını görmeye bile değer ki içinde sergilenen eserler başlıbaşına ziyaretiniz için özel ve anlamlı.

Palais Découverte - Bilim ve Keşifler Müzesi
Binanın ana kapısından girdiğinizde karşınıza muhteşem bir hol çıkıyor. Dilerseniz sadece buraya hayran hayran bakıp, belki "museum shop"tan bir şeyler bakınıp çıkabilirsiniz; dilerseniz de, eğer vaktiniz ve imkanınız varsa bilet alıp bu bilim merkezini gezebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz varsa buradaki sergiler onun ilgisini daha çok çekecektir. İnanıyorum ki siz de burayı gezerken bir çocuk kadar zevk alabilirsiniz, zira ben öyle bir keyifle gezdim. Gezerken gördüklerimden etkilenmenin yanında aklıma hep birkaç yıl önce Toronto'da gezdiğim bilim merkezi geldi. Orası son derece modern bir binaydı, burası ise 100 küsür yıllık bir yapı içine kurulmuş olması nedeniyle apayrı bir havaya sahip.

Müzeyi gezerken matematik, fizik, astronomi, kimya, jeoloji ve biyoloji ana başlıkları altında birbirinden ilginç salonlarda etkileşimli bir sunumla bilimle iç içe oluyorsunuz. İtiraf etmeliyim ki buradaki sergilerin yeniden elden geçirilmesi gerekiyor; elbette ki sunumların içerikleri güncelliğini koruyor ama dekor ve tasarım olarak biraz eski kalmış. Yine de ben kendi adıma, en çok astronomi salonunda kainattaki yerimi algılamaya çalışırken kendime birkaç milyon ışık yılı uzaktan baktım ve hayata şöyle biraz umarsızca tebessüm edip hayranlıkla salonu gezmeye devam ettim. Bu kadar geniş bir evrende bir zerre tanesi bile değilken, hayatı fazla da abartmamak gerek sanki; yine de hakkını vererek yaşamak kaydıyla tabii ki...

Palais Découverte - Bilim ve Keşifler Müzesi
Palais Découverte'in ikinci problemi, Paris'teki tüm müzelerde olduğu gibi burada da İngilizce bilgilendirmelerin olmaması. Özellikle ilginizi çeken bir konuda detaylı uzun metinleri okumak istediğinizde Fransızcanız yoksa işiniz zor. Belki Fransız okulunda okuyan çocuğunuzla gezmeye gelmişsinizdir? O zaman çocuğunuzun okulda iyi bir dil eğitimi alıp almadığını kontrol etmek için iyi bir fırsat olabilir sizin için bu gezi ;)

Aslında "bilim ve keşifler" konusu ilginizi çekiyorsa buranın çok daha büyük bir konseptte inşa edilmiş daha modern bir versiyonu için Parc de la Villette'teki Cité des Sciénces et de l'Industrie'yi de gezmeniz mümkün ama orası bambaşka bir derya. Palais Découverte daha çok Champs-Élysées gezisinin hoş bir uzantısı olabilir.

Palais Découverte - Bilim ve Keşifler Müzesi
Palais Découverte'e metro ile gelmek için 1 ya da 9 numaralı hatların "Franklin Roosevelt" istasyonunda inmeniz yeterli. Müze Pazartesi hariç her gün gezilebilir. 1 Ocak, 1 Mayıs, 14 Temmuz ve 25 Aralık tarihlerinde ise resmi tatil nedeniyle kapalı. Palais Découverte'in resmi web sayfasına bu linkten ulaşabilir, güncel fiyat bilgilerini ve diğer detayları inceleyebilirsiniz.

Özetle, Palais Découverte'in farklı salonlarında farklı farklı konulardan biri eminim ki ilginizi çekecektir; yani biri olmazsa öteki mutlaka ilgi alanınıza giriyordur. O yüzden buranın da gezilip görülmesi gereken yerler arasında olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer konu ilginizi çekmiyorsa bile en azından bu binayı hem dışarıdan bir görün, hem de ana hole girip içerinin atmosferi hakkında bir fikir edinin derim.

Buradan sonra dilerseniz Champs-Élysées'deki gezinize devam edebilirsiniz, dilerseniz Grand Palais ya da Petit Palais'ye uğrayabilirsiniz, dilerseniz Pont Alexandre III tarafına doğru yürüyüp Seine Nehri kıyısında gezinize devam edebilirsiniz.

Hayat her şekilde güzel güzel akıp gidecektir Paris'te.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Palais Découverte, Avenue Franklin D. Roosevelt, 75008 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.