Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Nisan 2014 Cuma

Marché Saint-Germain

Marché Saint Germain
(Son Güncelleme: 20.09.2017) Paris şehir merkezinde AVM anlayışı çok yaygın olmadığından alışveriş yapmak için daha çok cadde üzerindeki butikler ya da çok katlı mağazalar tercih edildiği için Türkiye'deki gibi dev AVM'lere rastlamanız mümkün değil. Burada hayat daha çok caddelerde akıyor, yani yaşam dışarıda. Sokak sokak gezip, mağaza mağaza dolaşıp, eskiden İstanbul'da da olduğu gibi daha insani koşullarda alışveriş yapıyorsunuz.

Parisliler illa ki toplu tüketim yapmak istiyorlarsa şehirden uzaktaki Carrefour benzeri hypermarketlere ya da büyük AVM'lere gidebiliyorlar elbette ama Paris'in merkezinde hayat dokusunu hiç bozmadan, normal seyrinde, insani koşullarda ve hayatın tam içinde akıp gidiyor.

Yine de kent merkezinde kapalı mekanda toplu alışveriş yapmak için geliştirilmiş üç tür uygulama var: Ya Lafayette, Printemps gibi çok katlı mağazalara gidebilirsiniz ya pasajlardan alışveriş yapabilirsiniz ya Forum des Halles gibi dev bir komplekse yolunuz düşer ya da "marché (marşe/mağşe)" tabir edilen kapalı mekanlarda aradığınızı bulabilirsiniz.

Pasajların önemli bir kısmından ve çok katlı mağazalardan daha önceki yazılarımda olabildiğince bahsetmiştim. Bu kez Paris'in en güzel "marché"lerinden biri olan Marché Saint-Germain'den söz etmek istiyorum.

Paris'in 6. arrondissement'ında, Saint Germain Bulvarı'nın bir alt paralelinde, St. Germain des Près ile Odéon arasında Mabillion metro istasyonunun hemen arka tarafında bulunan bu pazar yeri hem 20 tane butiği hem de bir arka tarafta bulunan "kapalı pazar"ı ile -hazır o bölgede geziniyorsanız- gidip görülmesi gereken hoş bir yer. Paris'teki beş Apple mağazasından biri de burada bulunuyor.

Marché Saint Germain
Butiklerin olduğu bölüm bizim gibi AVM'lerin âlâsını görmüş milletler için pek de cazip değil belki ama bir arka tarafa geçip sebzenin meyvenin en albenilisini, şarküterinin, deniz ürünlerinin binbir çeşidini bulabileceğiniz bu "pazar yeri" gerçekten insana göz şenliği sunuyor. Hatta burada bulunan ayaküstü atıştırmalık yeme içme mekanlarında da öğle yemeğini geçiştirmek isterseniz keyifli vakit geçirip güzel lezzetler tadabilmeniz açısından akıllıca bir iş yapmış olursunuz.

Şehrin başka bir yerinde kalıyorsunuz, bu taraflarda işiniz olmayacaksa, kalkıp hususi Marché Saint-Germain'i görmeye gelin diyemem ama Saint Germain turu yapacağınız bir gün ya da Lüksemburg Bahçesi'nde yapacağınız bir yürüyüş sonrası buraya da uğrarsanız hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Hazır buraya uğramışken yakın civardaki Saint Sulpice Kilisesi'ni de görmek hoş olabilir. Ayrıca Odéon Tiyatrosu da hemen yanıbaşında.

Marché Saint-Germain'e yürüyerek gelmek için Odéon'dan St. Germain des Près'ye yürürken sola, tam aksi yönden yürürken de sağa bakmanız yeterli. Başınızı çevirdiğiniz sokaklardan birinde karşınıza çıkacaktır :)

Metro ile nokta atışı yapmak isterseniz de 4 numaralı hattın "St. Germain des Près", 10 numaralı hattın "Mabillon", 4 ya da 10 numaralı hattın "Odéon" istasyonunda inip buraya ulaşmanız mümkün.

Elbette Paris'te bu tarz, irili ufaklı pek çok kapalı pazar yeri mevcut; sırası geldikçe onlardan da bahsetmeye çalışacağım.

Marché Saint-Germain'in internet sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.