(Son Güncelleme: 03.06.2023) Paris sokaklarında sabahtan akşama kadar gezip tozması güzel de olmadık zamanlarda gelen tuvalet ihtiyacı için bir çözüm bulmak da önemli bir konu haliyle. Paris Şehir Tuvaletleri konusunda bir yazı yazmak bana da tuhaf geliyor ama madem ki Pariste.Net bu şehirle ilgili her tür bilginin paylaşıldığı bir Paris Rehberi ve madem ki tuvalet ihtiyacı ayırım yapmaksızın herkesin ortak noktası, o halde Paris’te bu ihtiyacı karşılamanın en pratik yolu nedir, bu kez de bu konuya gelsin sıra…

Belki fark etmişsinizdir, belki fark etmemişsinizdir ama Paris’in pek çok yerinde Paris Belediyesi tarafından yerleştirilmiş Paris şehir tuvaletleri mevcut. Bu tam otomatik tuvalet kabinleri şehrin 435 farklı noktasında mevcut, 7/24 hizmet veriyor ve hepsi ücretsiz.

İlk olarak 1980’lerde uygulanmaya başlanan sistem, ilk başlarda paralıyken 2006’dan itibaren ücretsiz olmuş. 2009’dan itibaren de tüm kabinler yenilenmiş, daha çevreci daha çağdaş bir görünüm kazanmış. Örneğin tuvaletlerde yağmur suyundan yararlanılacak bir sistem geliştirilmiş.

Paris Şehir Tuvaletleri dikdörtgen kabin şeklinde olup, iki tarafı yuvarlak biçimde tasarlanmış. Yuvarlağın bir tarafı kapı, diğer tarafında da musluk var. Yan tarafta da büyük bir Paris haritası mevcut. Bazı tuvaletlerin arka tarafındaysa pisuvar olabiliyor.

Dilerseniz Paris şehir tuvaletlerinin nasıl kullanıldığı konusunda kısaca bilgi vermeye çalışayım: Evet, bu tuvaletleri kullanmak için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor, çünkü bu kabinler yarı otomatik çalışan özel bir sistemle tasarlanmışlar.

Öncelikle tuvalet kabininin boş olup olmadığını anlamak için kapısında bulunan ışığa bakmanız gerekiyor. Yeşil ışık boş olduğunu, turuncu ışık kullanımda olduğunu, kırmızı ışık devre dışı yani bozuk olduğunu, mavi ışıksa tuvaletin şu an otomatik olarak kendini temizlediğini gösteriyor.

Eğer yeşil ışık yanıyorsa, yanan ışığın olduğu düğmeye basıyorsunuz ve kapı açılıyor.  İçeri girdiğinizde Paris Şehir Tuvaletleri sizinle Fransızca olarak konuşmaya başlıyor 🙂 Önce içeride, sağdaki kapatma düğmesine basmanız gerekiyor ki kapı kapansın. Merak etmeyin, kapı kapandığında otomatik olarak kilitleniyor ve dışarıdaki turuncu ışık devreye giriyor. Tuvaletinizi yaptıktan sonra tuvaletin az su ya da çok su kullanılarak temizlenmesi için ilgili sifon düğmesine basıyorsunuz. Bastığınız anda sifon çalışmayacaktır, endişe etmeyin, çünkü temizleme işlemi siz dışarı çıktıktan sonra başlayacak. Bizim tuvalet yine dile geliyor ve sifon seçiminiz hakkında size Fransızca olarak bilgi veriyor. İşte diyor ki “az su ya da çok su kullanılmasını tercih ettiniz, dilerseniz tercihinizi değiştirebilirsiniz”…

Sonra lavaboya geçiyorsunuz. Soldan sırayla otomatik sabun akması için elinizi uzatıyorsunuz -kaldıysa- sabun akıyor, sonra elinizi az sağa kaydırınca musluktan su akıyor ve ellerinizi yıkıyorsunuz, biraz sağa kayınca da kurutma makinesi devreye giriyor.

İşiniz bitince yine kapının oradaki açma düğmesine basıyorsunuz ve siz dışarı çıktıktan sonra kapı kapanıyor; tuvalet kendi kendini temizlemeye başlıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var: Sakın içeriden biri çıktıktan hemen sonra içeri girmeyin ya da sizden sonra, yanınızdaki kişinin hemen içeri girmesine izin vermeyin. Çünkü Paris Şehir Tuvaletleri, biri içeriden çıktıktan sonra kapıyı kapatarak otomatik olarak klozeti ve yerleri bol suyla temizleme mantığıyla çalışıyor. Dolayısıyla tuvaletin kendini temizleme işlemine izin vermeden içeri girdiğinizde sistem duruyor, siz de tuvaletin bozuk olduğunu düşünüyorsunuz. Oysa ki bu temizlik için dışarıda beklenmesi gerekiyor. Temizlik esnasında mavi ışık yanıyor, bitince de yeşil ışık yanıyor; işte tuvalet o zaman kullanıma hazır.

Ayrıca içeriye iki kişi birden girilmemesi gerekiyor. Sistem bunu algılıyor mu bilmiyorum, çünkü hiç iki kişi girmeyi denemedim 🙂 Tabii siz küçük çocuğunuza eşlik etmek için girebilirsiniz. Bir de içeride maksimum kalma süresi 20 dakika; sanıyorum bu sürenin sonunda kapı -güvenlik nedeniyle- otomatik açılıyor. İçerisinin engellilerin kullanımına uygun şekilde tasarlandığını da söylemek isterim.

Bu hizmet gerçekten çok yararlı. Kadınlar için hijyen konusu biraz daha önemli olsa da erkekler için durum tabii daha avantajlı. Yine de bugüne kadar Paris Şehir Tuvaletlerinin büyük çoğunlukla pis olduğunu ama yine de iş gördüğünü söyleyebilirim. Ne var ki karşılaşabileceğiniz tatsız manzaralar belediyenin değil, tuvalet kullanmayı bilmeyen insan görünümlü yaşam formlarının suçu. Tabii keşke eskiden Amsterdam‘ın pek çok köşesinde gördüğümüz gibi sokak pisuvarları Paris’te de olsa ama bu tür pisuvarlar sadece Paris Plages – Paris Plajları gibi özel etkinliklerde kuruluyor. Bir kere de Pigalle ile Place de Clichy arasında aşağıda fotoğrafını gördüğünüz sokak pisuvarını görmüştüm ama her ne kadar ekolojik olsa da biraz fazla ortalıkta gibi geldi bana 🙂 Zaten sonra kaldırdılar.

Eğer sokakta dolaşırken akıllı telefonlarınızın internetini kullanma şansınız varsa cep telefonları için şehir tuvaletlerinin yerini gösteren aplikasyon bile var.

Bir de Paris şehir tuvaletlerinde, hatta Paris’teki pek çok umuma açık tuvalette klozet kapağı olmadığını hatırlatmam gerekiyor. Her ne kadar sürekli olarak temizleniyor olsa da yanınızda bir klozet kağıdı ya da ıslak mendille dolaşsanız içiniz daha rahat olur. Zaten bir de Paris’te, daha doğrusu neredeyse tüm “Batılı” ülkelerde “taharet musluğu” olmadığını da biliyorsunuzdur. Islak mendil bu konuda da işinize yarayacaktır.

Paris’te -her ne kadar- pek çok köşede bu halk tuvaletlerinden bulunsa da eğer çevrenizde bulamazsanız ve işiniz acilse kafe ve restoranların tuvaletlerini kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe bu konuda bir sorun yok ama bazı yerlerde “sadece müşterilere aittir” yazabiliyor ya da bazı yerlerde yanınızda bozuk para bulundurmanız gerekebiliyor. Hatta birkaç kere de garsondan “marka” alıp tuvalete öyle girilebildiğini görmüştüm.

Tabii Starbucks, Mc Donald’s gibi “umumi tuvalet” gibi kullanılan mekanlar da mevcut. Onlar da aşırı kullanım karşısında çözümü şifreli kapılarda buluyorlar bazen. Lüksemburg Bahçesi ve Tuileries Bahçesi gibi parklarda da paralı tuvaletler mevcut. Seine Nehri boyunca yürüyüş yapabileceğiniz Parc Rives de Seine‘deyse bir-iki tane ücretsiz bir tuvalet bulunuyor.

Peki tuvalete bir zamanlar neden “100 numara” dendiğini biliyor musunuz? Bir zamanlar Fransa’da özellikle otellerde (ya da belki de apartmanlarda da) dairelerin ve odaların kapılarında numaralar yazarken katlardaki tuvaletler “00” ile gösterilirmiş ve “numarasız” anlamında “Sans Numéro” olarak adlandırılırmış. Sanıyorum bu “Sans (san)” dilimize yanlış geçmiş ve sesteş olan “yüz numara” yani “Cent Numéro” olarak çevrilmiş. Dolayısıyla “numarasız” değil “yüz numara” olarak söyleyegelmişiz…

Evet bu yazı biraz tuhaf bir konu oldu ama hayatın bir gerçeği ve eminim bu bilgiler Paris sokaklarında kıyı köşe dolaşırken işinize yarayacaktır… Unutmadan, bir de Paris Şehir Tuvaletleri nerededir diye soracak olursanız, yerlerini gösteren interaktif haritayı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web  Adresi: https://www.paris.fr/pages/les-sanisettes-2396

Yazar

21 Yorum

 1. Sevgili Ahmet Ore,

  Tam da sitenizi keşfetmiş olmanın keyfini sürüp ne kadar şanslı olduğumu düşünürken, 10 gün sonra başlayacak olan ilk Paris seyahatimiz öncesinde benim için hayati öneme sahip bir konuda verdiğiniz bu değerli bilgiye rastladığım için ne kadar mutlu olduğumu anlatamam.

  9 yaşında bir kız çocuğuyla bu soğuk havada ne yapacağımı düşünürken yazınız gerçekten içimi rahatlattı, çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık.

  (Biliyorum eşim buna çok gülecek..aramızda kalsın olur mu?) T.

  • Merhabalar,
   Bu konuda bir yazıp yazmamayı epey düşünmüştüm ama hepimizin hayatının önemli bir parçası hakkında da bu pratik bilgileri paylaşmam kaçınılmazdı. Yorumunuzla yazımın işe yaradığını gördüm ve mutlu oldum.
   Paris'i her yönüyle tanımak gerek 🙂
   Şimdiden harika bir tatil dilerim
   Paris'ten sevgiler

 2. Ahme t Bey
  merhabalar, gerçekten çok faydalı bir yazı. fakat kafama takılan bir şey var. Şehir tuvaletlerinin tek kişilik olduğunu belirtmişsiniz.çocuğumuzun tuvaleti kullanması için onunla birlikte içeri girmemizde bir mahsur olur mu acaba?
  pelin

  • Merhaba Pelin Hanım,
   Gerçekten önemli bir soru sormuşsunuz, bugüne kadar hiç küçük bir çocukla dolaşırken bu tuvaletleri kullanmadığım için o konuyu atlamışım.
   Çocuğunuzla içeride olmanızın bir sakıncası yok aksine çocukların özellikle ebeveynleri eşliğinde tuvaleti kullanması gerekiyor.
   Teşekkürler

 3. Ahmet bey merhaba,

  Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Merak ettiğim bir konuyu size sormak isterim. Yazınızdan anladığım kadarı ile tuvaletler Paris Belediyesi tarafından şehrin belirli yerlerine yapılmaktadır. Öğrenmek istediğim konu ise bu fikrin kim tarafından ortaya atılıp geliştirildiği? Aynı sistemin ülkemizde de uygulanmasını isterim. Girişimcilere ilham olabilecek güzel bir katkı. Bu konudaki fikir sahibi ve geliştiricinin kim ya da kimler olduğunu biliyorsanız paylaşmanızı rica ederim. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Bade Hanım,
   İlk fikrin kim tarafından ortaya atıldığını bilemiyorum ama sizin için araştırdım, bu tuvaletlerin tasarımcısı Patrick Jouin, yapımcı firma ise JC DECAUX.
   Mutlu günler dilerim.

 4. Sanırım 1996 yılıydı ve bu tuvaletler vardı. Biz uzay aracı görmüş gibiydik. Rahmetli babam kullanmak istemişti ama o kadar acemiydi ki içeride her düğmeye basmış nasıl olmuşsa birden kapı açılmıştı. Caddede çok komik bir an olmuştu. Ne çok gülmüştük. Şimdi normal tabii ama o senelerde bizim için çok acayipti. Yazınızı dikkatle okudum ama genede o tecrübeden sonra girmeye çekiniyorum :)))))

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Çok haklısınız çekinmekte, sizi çok iyi anlıyorum… Bu anınızı bizlerle paylaşmanız çok özel Pınar Hanım, çok teşekkürler.

 5. Merhaba Ahmet bey
  Bir arkadaşım sizin blog rehberliğinizle Parisi gezmiş ve çok memnun kalmış. Bana bir gün gidersen özellikle Şehir Tuvaletleriyle ilgili yazınızı okumamı söyledi. Sizi zaten takip ediyor, fırsat buldukça da okuyorum. Bu yazınız da çok aydınlatıcı olmuş diğerleri gibi. Emeklerinize sağlık…

 6. Ahmet Bey merhaba,

  Kesinlikle çok faydalı bir yazı olmuş keza bence bir şehirdeki en kritik konulardan biri bu. Yalnız bahsettiğiniz harita linki hata vermekte ve ilgili aplikasyona ait link paylaşmamışsınız. Rica etsek revize etseniz bilgileri?

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhabalar,
   Öncelikle çok teşekkürler.
   Linki tekrar kontrol ettim, bende açılıyor, herhangi bir sorun yok gibi ama bilemedim.
   Linki buraya açık olarak da yazayım, bir de öyle deneyiverin bir zahmet:
   https://meslieux.paris.fr/sanisettes
   Mutlu günler.

 7. Ahmet Bey,

  Aralik 2021 tarihindeki seyahatimizde bu tuvaletleri de kullanma sansimiz oldu, acikcasi cok faydali tabii ki ama sizin de yazdiginiz gibi kullananlarin nasil kullandigiyla da cok alakali temizligi elbette. Lavabonun icinde sigara vb garip seyler de bulmak mumkun. Suyu akmayana rastladik, ama disinda dezenfektan akan bir musluk var, onu da kullanabiliyorsunuz. Kisacasi cok faydali oldugu kesin.

  tesekkurler bilgi icin
  sevgiler
  b.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Ben de şu sıralar bu şehir tuvaletlerinde gerek temizlik gerekse teknik açısından çok sorunla karşılaşıyorum, nedense belediye de gerekli ve hızlı takibi iyi yapamıyor şu aralar ama yine de çoğu yerde işe yarıyor dediğiniz gibi. Teşekkürler.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.