1-16 Ekim 2016 tarihleri arasında Paris’te otomobil tutkunlarının kaçırmaması gereken bir fuar var: Paris Auto Show – Paris Otomobil Fuarı – Mondial de l’Automobile Paris 2016. Benim gibi otomobil konusunda saatlerce konuşacak biriyseniz, sokaklarda yürürken gözleriniz arabalar arasında algıda seçicilik yapıyorsa, otomobil kullanmak dünyanın en büyük zevklerinden biriyse ya da yeni araba almaya niyetliyseniz -ve tabii bu tarih aralığında Paris’teyseniz- bu fuarı mutlaka gezmelisiniz.
 
Zaten Pariste.Net’in konularını bir bitirebilsem, sonra Fransa’da gezilecek yerleri anlatıp, üzerine dünyada gezdiğim şehirler hakkında bilgiler veren bloglar da hazırlamaya zamanım olsa, tüm bunlar bittikten sonra hazırlayacağım ilk blog otomobil üzerine olacaktır; o derece çok seviyorum bu konuyu. Paris Auto Show’u da açıldığı gün gezdiğim için bu yazıda size hem bu otomobil fuarı hakkında bilgiler vermek hem de izlenimlerimi anlatmak istiyorum izninizle.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Paris’te ilk otomobil fuarı 1898’de Tuileries Bahçesi‘nde düzenlenmiş. Evet tam 118 yıl önce! Düşünebiliyor musunuz… O tarihlerde dünyanın diğer yerlerinde insanlar nelerle uğraşırken, Fransızlar otomobil fuarı düzenliyormuş. Öyle ufak tefek bir fuar da değil üstelik, 1898’deki ilk fuarda 232 tane farklı modelde araç sergilenmiş; daha ne diyeyim.
 
1962’den beri Porte de Versailles Fuar Merkezi Paris Expo’da düzenlenen Paris Otomobil Fuarı, 1976’dan beri her iki yılda bir gerçekleştiriliyor. Ben Paris Otomobil Fuarı’na ilk olarak 2012’de gitmiştim ama o zaman oldukça acemiydim. Salonların mantığını iyi çözemediğimden, oldukça da kalabalık olduğundan pek keyifle gezemediğimi hatırlıyorum. İkinci gidişim, Paris Auto Show 2014 ise çok keyifli geçmişti, o konudaki deneyimlerimi bu linkteki yazıda anlatmış, bol fotoğrafla da yazıyı süslemiştim.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Bu yılki otomobil fuarını ise açıldığı ilk gün yani 1 Ekim Cumartesi günü gezdim; gezerken  de Facebook, Twitter, Instagram ve Goolge Plus hesaplarımda yoğun paylaşımda bulundum ama o paylaşımlar internet evreninde kaybolup gidiyor diye Paris Otomobil Fuarı hakkına bu yazıyı hazırlamak istedim.
 
Paris Auto Show, 1-16 Ekim tarihleri arasında açık ve her gün 10:00-20:00 arasında gezilebiliyor. Perşembe ve Cuma günleri ise fuarın kapanış saati 22:00, yani Perşembe ve Cuma geceleri fuara geç vakitte de gezebiliyorsunuz.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Porte de Versailles Fuar Merkezi – Paris Expo’ya gelmekse çok kolay. Fuar alanına ulaşım için en iyi yöntem 12 numaralı metro hattıyla gelip “Porte de Versailles” istasyonunda inmek; Paris Expo hemen orada zaten. Dilerseniz -çok az yürümek kaydıyla- 8 numaralı metro hattının “Balard” istasyonunda inerek de buraya ulaşmanız mümkün. Ayrıca T2 ve T3a tramvay hatlarının da fuar merkezinin tam önünde durağı var. Bir başka seçenek de 39 ya da 80 numaralı belediye otobüsü ile gelmek olabilir. Yani siz gelmek isteyin seçenek çok, ulaşım kolay.
 
Paris Auto Show bilet ücreti 16€. Bilemiyorum, benim gibi otomobil düşkünüyseniz buna değiyor sanki. Biletinizi geldiğinizde gişeden alabileceğiniz gibi dilerseniz şehir merkezindeki FNAC mağazalarından da alabilirsiniz. Hatta internetten online almanız da mümkün ama fiyat avantajı yok. Belki sadece kuyruğu by-pass etmek için faydası olabilir; siz bilirsiniz.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Fuar alanına iki giriş var, sırtınızı tramvay istasyonuna verdiğinizde biri sağda biri solda. Biz sağdaki kapıdan girdik; biletli ziyaretçilerle biletsiz ziyaretçiler arasında kuyruk uzunluğu arasında çok bir fark yoktu ama hep dediğim gibi, o işler hep şans. Kuyruğun uzamasının sebebi girişteki -fuzuli- güvenlik kontrolü, yoksa başka bir nedeni yok…
 
Şimdi nerede ne var, hangi markalar hangi salonlarda diye tarif vermeye kalksam faydasız olacak; biz bile elimizde fuar alanı planı olduğu halde birkaç kez kafamız karıştığı için yönümüzü şaşırdık ama yine de en iyisi, girişte bir tane fuar alanı planı edinip, markalar arasında tercih yapıp gezi planınızı ona göre düzenlemek.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Yine de ben size Paris Auto Show 2016 yerleşim planı linkini vereyim. Siz bu linke bir bakın ve gezinizi buna göre önceden planlayın. Tabii fuar bittikten bir süre sonra bu link çalışmayacaktır, haberiniz olsun.
 
Benim en sevdiğim markalardan Audi, Vokswagen, Porsche 4 numaralı salonda, BMW ve Mini 5 numaralı salonun birinci katında, Land Rover ve Mercedes 5 numaralı salonun ikinci katında bulunuyor. Bir de gündemi takip etmek açısından 1 numaralı salondaki Peugeot, Renault, Citroën standlarını gezmek de lâzım. Hem Tesla, Ferrari, Jeep gibi markalar da bu büyük salonda sizi bekliyor.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Biz gezimize 1 numaralı büyük salondan başladık. Karşımıza ilk önce Suzuki çıktı ki, çocukluğumdan sevdiğim Vitara haricinde hiçbir Suzuki modelini beğenmem, yeni Vitara’nın de benim sevdiğim Vitara ile alakası yok zaten. Oradan Peugeot ve Citroën standlarına geçtik ki modeller çok ilgimi çekmese de konsept araçlar ve dekorasyon iç açıcıydı. Hele Citroën’in DS serisini incelemek ayrı bir keyif.
 
Renault bildiğiniz Renault, elektrikli araçları haricinde çok bir iddiası var gibi gelmedi bana. Yine bu salondaki Alfa Romeo, Ferrari ve Maserati modelleri oldukça havalıydı. Jeep 15-20 yıl önce bana havalı geliyordu ama artık çevre düşmanı olarak gördüğüm için istediği kadar güzel modeller çıkarsın, çok ilgimi çekmiyor.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Zaten 21. yüzyılda hâlâ fosil yakıt tüketen araçlar kullanıyor olmamız da akıllar ziyan. Çevreye bu kadar duyarlı bir toplum yetişirken fuarda çevreyi kirleten bu araçları allayıp pullayıp satabiliyor olmaları da ayrı ironi.
 
Neyse ki Renault, Citroën gibi modeller %100 elektrikli araçlarıyla umut vaadediyorlar. Hele ki dillere destan Tesla yüksek otonomi sağlayan, son derece şık elektrikli otomobiller üretiyor ama henüz fiyatlar alınabilir düzeyde değil, aksine oldukça yüksek.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Yakın gelecekte satın alabileceğiniz marka ve modeller arasında tercihte bulunmak için fuarı gezerken, bir yandan hayallerinizi süsleyen arabaları görüp incelemekten de keyif alıyorsunuz haliyle ama nedense -kendi adıma- çok uzun zamandır hayallerimi süsleyen bir araba yok ne yazık ki. Elbette ki beğendiğim arabalar var ama satın almak istesem, tek bir şansım olacaksa, böyle bir seçim yapamıyorum.
 
Bir kere her şeyden önce alacağım arabanın çevreci özellikleri artık benim için çok önemli. Fransa’da yaşamaya başlayalı beri bu konuda oldukça aşama kaydettim ve bilinçlendim. Araba delisi biri olmama rağmen, üç yıllık aracım daha 15.000 km’yi yeni geçti; onun da çoğunluğu Fransa içindeki tatillerimde yaptığım uzun kilometrelerdedir. Yoksa Paris içinde araba kullanmama hiç gerek olmuyor neredeyse.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Evimin kapısından çıkıp toplu taşıma ile 15 dakikada Champs-Elysées‘ye, 20 dakikada Châtelet‘ye ulaşabiliyorum; o zaman ne gerek var ki arabayla çıkmaya. Paris’te Araba Kullanmak elbette ki zevkli ama Paris’te Araba Park etmek büyük bir sorun; toplu taşıma da bu kadar iyiyken gerçekten ihtiyaç duymuyor insan araba kullanmaya. Otomobil sahibi olmak benim için artık sadece pahalı bir zevk. En ucuz araba bile olsa gerçekten ihtiyaç yok aslında.
 
O kadar Paris’te Otomobilsiz Gün etkinliği yapılıyor, Champs-Elysées Ayda Bir Kez Sadece Yayaların oluyor; bütün etkinlikler bizleri otomobilsiz bir yaşama özendiriyor, büyük oranda da başarılı oluyor ama yine de insan heves ediyor 🙂
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Çocukluğu oyuncak arabalarla oynamakla geçmiş, Koşuyolu’nda tahtadan kendi yaptığı bilye (rulman) tekerlekli arabalarla (tornet derdik biz) yokuş aşağı kayarken, ayaklarını havaya kaldırıp sevinç çığlıkları atarken aldığı zevki hâlâ araba kullanırken alan biri olarak, otomobil dünyasından vaz geçmek pek kolay değil 🙂
 
Araba kullanırken, hele ki yok aşağı gidiyorsam, tornetle kayıyormuş hissini yaşıyorum hâlâ. Hele ki arabada yalnızsam -bu sırrımı iyi saklayın- bazen avazım çıktığı kadar bağırdığım da oluyor çocukça bir zevkle. Uzun zamandır otomatik vitesli araba kullanıyorum, o yüzden arabayı boşa almak –ne yazık ki- mümkün olmuyor. Oysa araba boştayken o kayma hissi nasıl da zevklidir… Tehlikeli tabii sakın yapmayın!
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Her ne kadar hayallerimi süsleyen bir araba yok desem de yine de bu fuarda “belki bir gün satın alınabilir” listeme giren araçlar olmadı değil. Her şeyden önce Range Rover Evoque‘a karşı boş değilim 🙂 Sonra Audi TT beni çok çekiyor ama yere yapışık gitme fikrine alışık değilim, özellikle trafikte biraz yukarıda olmayı önemsiyorum.
 
Sonra, üç yıldır kullandığım, panoramik cam tavanlı arabadan sonra cam tavansız bir arabaya binebilir miyim bilmiyorum; artık sun roof bile kesmiyor beni; o derece. Hele ki Paris’te dolaşırken birbirinden güzel binaları izlemek için, Paris çevresinde yemyeşil ormanlarda gökyüzünü seyrederken müthiş bir keyif almak için cam tavanlı araba önemli… O yüzden Audi TT’ye aklım gidip gidip geliyor.
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Laf aramızda BMW 4 serisi cabrio modelini de beğeniyorum ama tavanı kapalıyken içerisi basıyor gibi geliyor bana; hep üstü açık da gezecek halimiz yok ya. O yüzden panoramik cam tavanlı BMW 2 serisi modeli olabilir diyorum. Çok şık, çok mantıklı ama o da aile arabası gibi geliyor; ne aile arabası olsun istiyorum, ne genç özentisi, ne büyük, ne küçük, ne sıradan, ne fazla lüks; işim zor yani anlayacağınız 🙂
 
Volkswagen‘in Tiguan’ı ilginç gibi. En son Haziran 2016’da Barselona-Endülüs-Madrid turumuzda bir önceki model Tiguan kiralamış ve beğenmiştik; yeni modeli de gayet şık ama bilemiyorum. Çocukluğundan beri Golf seven, hatta iki yıl da İstanbul’da zevkle kullanmış biri olarak bu egzoz değerlerindeki hileleri nedeniyle Volswagen’i affetmiş değilim henüz. Oysa başarılı bir PR çalışmasıyla nasıl da unutturdular her şeyi…
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Bunların dışında lüks araçlara da gönlü kayıyor insanın ama bir yandan da yeryüzünde gelir dağılımındaki eşitsizlik bu kadar had safhadayken, bana biraz utanç verici geliyor böylesi lüks araçlara sahip olmak. Ne bileyim, millet acından ölürken “milyon eurolara” araba almak tuhafıma gidiyor. Ama yine de sistem böyle dönüyor işte, bizler bu lüks arabalara heves edip duruyoruz işte. Yoksa aslı-başı bizi bir yerden bir yere güvenle ve rahat bir şekilde taşıyan dört tekerlekli teneke araçlardan söz ediyoruz. Bu kadar abartmasak mı diyorum ama işte dedim ya elimde değil, abartıyorum, abartmayı da seviyorum…
 
Mulhouse’da bir otomobil müzesi vardır, Cité de l’Automobile, görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Orada bir Bugatti serileri var, aklınız durur. Hele ki antika bir Bugatti vardı, kaç para olduğunu hatırlamıyorum ama dünyanın en pahalı otomobili demişlerdi tanıtırlarken. Otuz milyon euro muydu yüz otuz milyon euro mu her neyse, kaç para olursa olsun “yazık günah” demiştim içimden… Hep söylüyorum ya, dünya adaletsiz bir yer.
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Mini‘leri dışarıdan her zaman sevmişimdir ama ne zaman içine binsem beni dışarı atar; içeride beni iten bir şey var. Biraz klostrofobik bir araç sanırım ama çok şeker değil mi? İnsanın anahtarlık niyetine alası geliyor bir tane 🙂 Ne olursa olsun yine de seviyorum, çünkü bana çocukken oynadığım mini mekanik (playmobil) arabaları hatırlatıyor.
 
Gerçi üstü açık araba hayalimi Mayıs 2015’te Napoli-Amalfi tatilimde kiraladığımız cabrio araba deneyiminden sonra unutmaya karar vermiştim ya neyse. Benim gibi yaz kış klima açık, camlar kapalı, müzik dinleyerek araba kullanmayı seven biri için cabrio araç kullanmak sıcağın alnında hiç keyifli değilmiş ama yine de cabrio araç gördüm mü dayanamıyorum… Böyle böyle ölüp gideceğiz işte 🙂
 
Paris Otomobil Fuarı 2016 – Paris Auto Show 2016
Özetle, imkanı olanlar bu fuarı görmeli, dünyadaki bütün otomobil fuarlarını hatta… Çağımız nereye gidiyor, yeni çıkan ne var, gelecekte nasıl arabalarımız olacak, çevre bilinci nasıl gelişebilir, sürdürülebilir bir dünya mümkün mü, petrol savaşları daha ne kadar sürecek, tüm bu soruların yanıtı auto show’larda aslında.
 
Eh, dünyanın sayılı otomobil fuarlarından biri olan Paris Otomobil Fuarı – Paris Auto Show – Mondial de l’Automobile de bu nedenle ilgiyi hak ediyor haliyle. Fuar hakkında tüm detayları ve güncel bilgileri fuarın resmi web sitesinden alabileceğinizi unutmayın lütfen.
 
Hayallerinizdeki otomobile sahip olmanız ve bu süreçte çevreye duyarlı araç seçmeniz dileği; arabanızı keyifle sürerken trafik kurallarına uymanız ve her daim bilinçli sürücü olmanız umuduyla…
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
 
 
 
 
İlgili Yazılar:
Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.