Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

21 Şubat 2014 Cuma

III. Alexandre Köprüsü - Pont Alexandre III

III. Alexandre Köprüsü - Pont Alexandre III
(Son Güncelleme: 17.09.2017) Paris'te, Seine Nehri üzerindeki irili ufaklı 37 köprüden en görkemlisi ve bence en güzeli olan Pont Alexandre III (Üçüncü Alexandre Köprüsü) 1900 yılında inşa edilmiş eşsiz bir sanat eseri aslında...

1892 Yılında oluşturulan Fransa-Rusya birliğinin ardından 1896'da inşaatına başlanan köprü, dönemin Rus Çarı II. Nicholas'nın babası Çar III. Alexandre'ın adını taşıyor.

III. Alexandre Köprüsü - Pont Alexandre III
Champs-Élysées ve Invalides bölgelerini birbirine bağlayan köprü, her iki girişinde sağlı sollu bulunan 17 metrelik dört kaide üzerindeki altın sarısı heykelleri ile harika bir görüntü oluşturuyor. Özellikle Eyfel Kulesi tarafına doğru manzara bir harika.

Tek kemerli köprünün yol hizasındaki sıra sıra süslemeleri köprünün estetiğine ayrı bir hava katarken, köprünün tam ortasında, her iki tarafta bulunan heykellerden biri Seine'deki diğeri de St. Petersburg'taki Neva Nehri'ndeki sirenleri temsil ediyor.

III. Alexandre Köprüsü - Pont Alexandre III
107 metrelik uzunluğu, 40 metrelik genişliği ile Seine Nehri'nin en güzel süsü olan bu köprüye baktıkça insan "neden İstanbul'da, özellikle Haliç'te bu tarz ya da yerel zevki yansıtan estetik bir köprü geçişi düşünülmemiş, vaktiyle yapılanlarsa neden korunmamış" diye iç geçiriyor haliyle.

Champs-Élysées'den Grand Palais ve Petit Palais yönüne saptığınızda ulaşabileceğiniz bu köprüden karşıya geçtiğinizde Invalides tarafına ulaşmış oluyorsunuz. Gezinize bu civarda devam edebileceğiniz gibi, Seine kıyısı boyunca yürümek de keyifli bir Paris deneyimi yaşatacaktır size.

III. Alexandre Köprüsü - Pont Alexandre III
Eh tabii bir de köprünün hemen yanındaki tekne Rosa Bonheur'de oturup bir şeyler yeme içme şansınız da var... Özellikle güzel havalarda, akşamları, köprünün bu tarafı çok hareketli, kıpır kıpır oluyor. Hemen yanındaki Flow Paris ya da köprünün diğer tarafındaki Bistrot Alexandre III da aynı şekilde denenebilecek yeme içme mekanlarından.

Buraya toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz 8 ve 13 numaralı metro hatlarının "Invalides" istasyonunda inmeniz yeterli; RER-C'nin "Invalides" istayonu da burada yer alıyor.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...

Adres: Pont Alexandre III, Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

 1. Tanıttığınız köprü gerçekten çok güzel. Paris'in diğer köprülerinden bir kaçını daha tanıtmanızı çok isterim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Yorumunuz için teşekkürler. Siz yazınca fark ettim, 37 köprüden şimdilik 5 tanesini yazma fırsatım olmuş. Diğer 4 köprüyü okumak için aşağıdaki linki açıp "Paris Köprüleri" ikonuna tıklayabilirsiniz:

   http://www.pariste.net/p/ne-nerede.html

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.