(Son Güncelleme: 03.05.2023) Paris’te birbirinden güzel restoranlar arasında hangi birini yazacağını şaşırıyor insan. Ama yine de fırsat buldukça, gidip yemek yediğim, keyif aldığım, sizin de seveceğinizi düşündüğüm mekanları burada paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazıda yine böyle keyifli mekanlardan birinde, hoş bir İtalyan restoranı L’Osteria Del Passe Partout’dayız.

L’Osteria Del Passe Partout Paris’in 6. arrondissement‘ında, en popüler, en turistik semtlerden biri olan Saint Michel‘de bulunuyor ama bu mekanın güzel tarafı, bölgenin turistik karmaşası içinde değil de oldukça sakin bir yerinde olması. Saint Michel‘in ünlü çeşmesine geldiğinizde hayat orada tüm coşkusu ve curcunasıyla akarken, başınızı sağa çevirdiğinizde karşınızda Restaurant Le Rive Gauche‘un yanında yuvarlak kemerli, sütunlu bir geçit olduğu göreceksiniz ki bu geçit pek az kişinin dikkatini çeker. Burası aslında Rue de l’Hirondelle adında bir sokağın girişidir. Kırlangıç Sokağı…

L'Osteria Del Passe Partout Paris Pariste.Net

Bu pasaj gibi geçitten geçtiğinizde sanki bir binanın arka avlusuna gelmiş gibi olursunuz, hemen önünüzde ufak bir merdiven bulunur. L’Osteria Del Passe Partout işte bu merdivenden inince hemen sağda karşınıza çıkacak. Saint Michel‘in turistik bölümünde, yani meydandaki çeşmeden sola döndüğünüzde girdiğiniz sokakta yeme-içme için onca seçenek varken, benim gibi ulu orta yerlerin kuytu köşelerinde olmayı sevenlerdenseniz siz de L’Osteria Del Passe Partout’yu seversiniz diye düşünüyorum.

Burası öyle aman aman bir yer değil, aksine, son derece mütevazı, kendi halinde bir mekan ama mutfağının oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. İçerisi de dekorasyon olarak pek matah değil, ben burayı asıl hava güzelken kapının önüne masa koyduklarında seviyorum. Saint Michel‘e en çok elli metre mesafede böylesine sakin bir sokakta lezzetli şeyler yemek bence güzel bir şey.

L'Osteria Del Passe Partout Paris Pariste.Net

Paris’te İtalyan mutfağı için seçenek pek çok. Benim en çok sevdiğim pizzacı, Chatelet’deki Enio kapanalı beri “en çok sevdiğim İtalyan restoranı” diye bir yer yok. Bir tek, merkezin biraz dışında, La Défense‘ın Courbevoie tarafındaki Trattoria d’Angelo var en çok sevdiğim ama o da Paris’e gelen herkese önerebileceğim bir yer değil. Çünkü hem elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda değil, hem de burayı sevmemin nedeni daha çok kişisel. Paris’in turistik merkezinde pizza yiyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olarak aklıma gelen ilk yerse Pizzeria Popolare.

İtalyan restoranlarında siz ne yemeyi seversiniz bilmem ama ben pizza yiyeceksem mutlaka Napoliten, makarna yiyeceksem de mutlaka gnocchi tercih ederim. Buradaysa ilginç bir şekilde pizza yok, sanki eskiden vardı?  Onun dışında makarna, salata, balık, et, tatlı, ne ararsanız var. Eminim siz de zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Fiyatlarsa makul diyebileceğimiz bir seviyede. Ne ucuz ne de pahalı… Güncel menüye ve fiyatlara aşağıdaki resmi web sayfası linkinden bakabilirsiniz.

L'Osteria Del Passe Partout Paris Pariste.Net

L’Osteria Del Passe Partout’ya ilk olarak Ağustos 2015’te gitmiştik. O zamanlar, iki haftalık güney Fransa tatilimiz öncesinde son akşamımızdı ve gayet memnun kalmıştı. Eve döndüğümüzdeyse alışveriş torbamızı orada unuttuğumuzu fark edip hemen restorana telefon ettik, torbayı bizim için saklamalarını, ancak iki hafta sonra gelip alabileceğimizi söyledik 🙂 Sonuçtan çok umutlu değildik ama yaklaşık yirmi gün sonra yeniden oraya gittiğimizde bizim için torbamızı sakladıklarını görmek beni epey mutlu etti açıkçası. O yüzden buradan bir kez daha teşekkür edeyim kendilerine…

L’Osteria Del Passe Partout akşam yemeği için tercih edilmeli mi bilmiyorum ama öğlen yemeği için kesinlikle çok iyi gidiyor. Güzel bir yemek sonrası birbirinden leziz İtalyan tatlılarından birini deneyebilirsiniz. Biz sonraki gidişlerimizde de yediklerimizden hep memnun kaldık.

Buradan çıktıktan sonra dilerseniz içinde bulunduğunuz daracık sokaktan devam edip Saint Michel‘den Saint Germain taraflarına doğru kaybola kaybola gezebilir, dilerseniz geldiğiniz meydana geri dönüp Saint Michel‘in turistik ve bir o kadar canlı dünyasına kendinizi bırakabilirsiniz. Bu bölgede yapabileceklerinizse hem Saint Germain hem de Saint Michel yazılarında tüm ayrıntılarıyla yazıyor zaten.

Afiyet, bal, şeker olsun.

İyi haftalar…

 

 

Web Adresi: osteriadelpasspartout.com

Adres: 20 Rue de l’Hirondelle, 75006 Paris

Yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.