(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’te pek çok Türk restoranı var ve bunların büyük kısmı aslında dönerci ya da kebapçıdan öteye geçemiyor ama birkaç tanesi var ki gittiğinizde gerçekten bir restoranda olduğunuzu hissediyorsunuz. Ve Paris’te yüzümüzü kara çıkarmayacak gerçek Türk restoranı sayısı, inanın bir elin parmakları kadar. İşte bu yazıda öylesi yerlerden birinde, Montmartre‘ın, daha doğrusu Pigalle‘in aşağısında, Saint George metro istasyonuna iki adım ötede bulunan Sizin Restaurant’dayız.

O dönem BNP Paribas’da expat olarak çalışan ve kısa sürede samimi arkadaş olduğumuz sevgili Melih bana bu restoranı denemem için uzun zaman ısrarda bulundu ama ya benim vaktim olmadı ya onun vaktine denk düşüremedik, bir türlü birlikte Sizin’i denemek için fırsat yakalayamadık. Çocuk expatlık görevini tamamladı, İstanbul’a döndü, ancak ondan sonra, aynı arkadaş grubundan başka bir expat arkadaşımız sevgili Eren’le burada bir akşam yemeği yemek kısmet oldu.

Bir akşam buluşup burayı deneyeme karar verdik ve hemen rezervasyon yaptırdık. 12 numaralı metro hattının Saint Georges durağında inip, istasyondan o minik ama o güzeller güzeli meydan, Place Saint George’a çıkıp aşağı doğru sağdaki yoldan inmeye başladık ve Théâtre Saint George’u geçince, hemen sağda köşede Restaurant Sizin’in kapısına vardık.
 

Sizin Restaurant (Saint Georges)

Dışarıdan baktığınızda tam köşede, şık bir girişe sahip olduğunu gördüğünüz Sizin Restaurant’a girdiğinizde de aynı sade şıklığın devam ettiğini görüyorsunuz. Restoran L biçiminde; Sağ tarafta küçük, görece bağımsız ayrı bir bölüm bulunuyor, biz sol tarafta, restoranın diğer ucundaki bir masaya oturduk.

Bugüne kadar Paris’te denediğim Türk restoranları içinde en özgün, en güzel dekore edilmiş restoran olarak burayı beğendiğimi söyleyebilirim. Üstelik kafe olarak değil, gerçek bir restoran olarak hizmet veren bir yerde, özellikle de bir Türk restoranında kitaplık bulunması benim için önemli bir anlam ifade ediyordu.

Muhit ve restoran müdavimleri gayet nezih, gelenlerin büyük çoğunluğunu Fransızlar oluşturuyor. Karşılama ve servis de bir o kadar güzel. Paris’te Restoran ve Kafelerde Başınıza Neler Gelecek? yazımda da belirttiğim gibi insan, Paris’teki restoranlarda güleryüzle karşılanmaya pek alışık olmuyor haliyle 🙂

Sizin Restaurant (Saint Georges)

Gelelim menüde neler var konusuna: Antre olarak haydari, humus, cacık, tarama, ezme salata gibi soğuk mezeler yanında börek ve mücver gibi ara sıcaklar; türlü türlü kebaplar yanında musakka, saç tava, balık şiş, mevsimine göre çupra, lüfer ve Sizin’in spesiyalitesi olan ballı baharatlı kuzu; tatlı olarak da baklava, sütlaç, kadayıf gibi birbirinden leziz seçenekler mevcut. Fiyatların herhangi bir Fransız restoranıyla üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu söyleyebilirim; ne ucuz ne de pahalı…

Biz buraya ilk olarak soğuk bir kış günü gittiğimiz için önden sıcacık çorbalarımızı aldık, birkaç çeşit meze tabağı sipariş verdik ve ortaya karışık ızgara alıp damağımızı şenlendirdik. Genel olarak -Paris koşullarında- gayet tatminkârdı her şey.

 
Bir de benim için önemli olan, Paris’te her yerde bulamayacağınız, sek rakı için servis edilen “ehl-i keyf”in Sizin’de bulunuyor olması da önemli bir artı puandı.
 
Sizin Restaurant (Saint Georges)

Gerçi sosyal medyada yediğimin içtiğimin fotoğrafını paylaşan biri değilimdir ama yemek yazıları yazınca haliyle insan böyle fotoğraflar çekip yayınlamak durumunda kalıyor. Sonuçta masanız, ambiyansınız ve tabağınızdaki yemekler aşağı yukarı bu şekilde. Biz memnun kaldık, umarım siz de memnun kalırsınız.

Paris ziyaretinizde Fransız mutfağının ya da dünya mutfaklarının çeşitli örneklerini denemeye elbette öncelik vermelisiniz ama eğer “ne varsa memleketimin yemeklerinde var” diyenlerdenseniz, Paris’te yaşayıp Türk yemeklerine hasret kalanlardansanız ya da Fransız arkadaşlarınıza Türk mutfağını tanıtmak istediğinizde gönül rahatlığıyla gidebileceğiniz, benim bildiğim iki restorandan biri burası artık. Diğeri ise daha önce yazısını yazdığımız ve artık müdavimi olduğum Restaurant Labranda‘dır. Zaten eli yüzü düzgün fazla Türk restoranı yok, o yüzden bunlar arasında mekik dokumak için sıra çabuk gelecektir merak etmeyin…

Ancak dikkat etmeniz bir konu şöyle; Sizin Restaurant’dan Paris’te iki tane var. Bir tanesi bu yazıda anlattığım Sizin, bir diğeri de daha önce yazısını yazdığım Sizin Restaurant – Faubourg-Montmartre. Bildiğim kadarıyla günümüzde bunların birbiriyle ilgisi yok. Kişisel görüşüm, bu yazıda anlattığım Sizin, Faubourg-Montmartre’taki sizinden çok daha güzel. Yine de hak geçmesin, vaktiniz ve imkanınız varsa siz hepsini deneyin isterseniz…

Sizin Restaurant (Saint Georges)

Sizin Restaurant konum itibariyle de çok hoş bir yerde. Dediğim gibi Saint George Meydanı ufak ama sevimli bir yer. Biraz yukarıda solda Romantizm Müzesi – Musée de la Vie Romantique var. Ayrıca yukarı yürümeye devam ederseniz bu bölge özellikle akşamları gençlerin rağbet ettiği birbirinden güzel barlara ev sahipliği yapıyor. Hiç sapmadan yürürseniz Moulin Rouge’un olduğu Blanche’a, sağa sapıp yukarı devam ederseniz de Pigalle‘e ulaşmış oluyorsunuz. Bundan sonrası da Montmartre Tepesi zaten. Aşağılara inerseniz de yol sizi bir şekilde Lafayette taraflarına ulaştıracaktır.

Sizin Restaurant açık olduğu saatler gün gün şu şekilde diyebiliriz: Pazartesiden Cumaya her öğlen 12:00-14:30 arası, akşamları ise 19:00-23:00 arası açıkken, Cumartesi öğlenleri kapalı, akşamları ise 19:00-23:30 arasında açık. Pazar günleri ise tamamen kapalı olduğunu unutmayın lütfen. Rezervasyonunuzu ise tüm restoran rezervasyonlarınız gibi The Fork – La Fourchette‘ten yaptırmak için doğrudan bu linke tıklamanız yeterli.

Afiyet şeker olsun.

Mutlu günler. 

Adres: 47 Rue Saint-Georges, 75009 Paris

Paris’teki Diğer Türk Restoranları:
– Resturant Labranda
– Restaurant Derya
– Restaurant Le Janissaire
– Seç Restaurant – 18. Arrondissement
– Restaurant Ottoman
– Le Risalé Restaurant

Yazar

Yorum Yazın