2002’den beri her yıl Ekim ayında düzenlenen, Paris’teki en özgün, en keyifli sanat etkinliklerinden biri olan Nuit Blanche, tüm gece boyunca Paris’in belli başlı bölgelerini açık hava sanat galerisine dönüştüren, başka zaman kolay kolay göremeyeceğiniz türden çok farklı bir etkinlik; üstelik tüm etkinlikler ücretsizNuit Blanche 2018 için belirlenen tarihse 6 Ekim Cumartesi

Peki nedir Nuit Blanche? “Beyaz Gece” anlamına anlamına gelen Nuit Blanche (nüi blanş), Rusya’daki gibi güneşin geç vakitlerde batması, havanın gece vakti aydınlık olması değil, bir bakıma “uykusuz gece” anlamına geliyor ama bu uykusuzluk insomnia gibi değil, sabahın ilk ışıklarına kadar bile-isteye ayakta durduğumuz bir gece; sabahlamak yani. Nuit Blanche etkinliği olduğu gece Paris’te pek çok mekan bienal kıvamında bir havaya bürünüyor ve sabaha kadar sanat peşinde oradan oraya koşturup uykusuz kalıyorsunuz 😉

Nuit Blanche dosyası öyle kabarık ve o gece Paris’in pek çok köşesinde o kadar çok etkinlik var ki hangi birini sayacağını şaşırıyor insan. Ben bu yazıda ilgimi çeken birkaç etkinlikten bahsedeceğim ama detaylı listeye yazının sonundaki linkten ulaşıp, kendi seçkinizi kendiniz yapmanız daha doğru olacaktır.

Nuit Blanche 2018 için Paris’te dört merkez noktası belirlendi ve etkinlikler bu bölgeler üzerinde yoğunlaşıyor: Île Saint LouisInvalidesParc de la Villette ve Porte Dorée.

6 Ekim 2018 Cumartesi gecesi bu dört bölge ve çevresinde dolaşırken pek çok sanat etkinliğine denk gelmeniz olası ama birçok etkinlik de kapalı mekanlarda ve kimi avlularda gerçekleşeceği için kaçırma ihtimaliniz de söz konusu. Gelin o halde ilgimi çeken etkinliklerden birkaçını sizlerle paylaşayım, siz de kendinize ona göre bir program oluşturun:

 • Forum des Halles‘de saat 19:00’dan itibaren, Ravel’in Bolero‘sunu da dinleyebileceğiniz bir konser var.
 • Paris’teki en güzel köprülerden biri olan Pont Alexandre III Nuit Blanche’a özel yayalaştırılıyor ve burada farklı sanat etkinlikleri düzenleniyor.
 • Grand Palais‘deki Miro sergisini gezme şansınız var.
 • Orangerie Müzesi‘nde klasik müzik konseri eşliğinde Monet‘nin Nilüferler tablolarını görebilirsiniz.
 • Paris’in muhteşem belediye sarayı Hôtel de Ville‘in içindeki en görkemli salon olan Salle de Fête’de, 19:00-05:00 saatleri arasında defile düzenlenecek. Defile güzel olur mu bilemiyorum ama o salonda olmak farklı bir deneyim olacaktır, ona eminim.
 • Parc de la Villette‘teki dev küre La Géode, akşam 7’den sabah 7’ye kadar bir elektrik bobinine dönüşecek ve dışarıdan bakıldığında ilginç bir görüntü oluşturulacak.
 • Paris Filarmoni – Philharmonie de Paris‘de tüm gece sürecek konserler var.
 • Parc Zoologique de Paris – Paris Hayvanat Bahçesi sabahın 4’üne kadar açık!
 • Asya Sanatları Müzesi – Musée Guimet, 19:00-00:00 saatleri arasında, ilginç sanat etkinlikleriyle kapılarınız ziyaretçilerine açıyor.
 • Invalides – Musée de l’Armée – Askeri Müze‘de Nuit Blanche kapsamında gezilebiliyor. Müzenin içinde ve bahçesinde türlü sanat etkinlikleri düzenleniyor.

Tamamen ücretsiz olan bu etkinliklerin hepsini uzun uzun yazmam mümkün değil ama benim seçkilerim şimdilik bunlar olsun, sizin çok daha ilginç olduğunu düşündükleriniz varsa, bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.

Nuit Blanche gecesi toplu taşıma için Paris Metrosu‘nun M1 ve M12 hatları sabaha kadar çalışıyor ve 02:15-05:30 arası ücretsiz ama dikkat: 1 numaralı hat sadece Gare de Lyon, Saint-Paul, Hôtel de Ville, Louvre Rivoli, Tuileries ve Concorde istasyonlarında, 12 numaralı hat ise Porte de la Chapelle, Jules Joffrin, Pigalle, Saint-Lazare, Concorde ve Notre-Dame-des-Champs istasyonlarında 5 dakikada bir hizmet veriyor. Gece otobüslerinin sıklığı arttırılıyor ama onlarda ücretsiz seyahat şansı yok.

Tüm bu bilgiler ışığında eğer 6 Ekim 2018 tarihinde Paris’teyseniz bu ilginç etkinliği kaçırmamanız gerektiğini söyleyebilirim. Bu yılkini kaçırırsanız da her yıl Ekim ayının ilk Cumartesi gecesi Paris’te böyle bir kültür sanat şöleni olduğunu aklınızın bir köşesine not ediverin lütfen. Paris’e ne zaman gidilir diye düşünürken belki de bir sonraki gezi planınızı buna göre yaparsınız?

Sanat dolu günler.

 

 

Web Adresi: quefaire.paris.fr/nuitblanche

Author

2 Comments

 1. Ata Emir Reply

  Merhabalar,

  Yazmakta biraz geciktim ama 6 Ekim 2018 tarihinde Paris’te idim ve anonsunu sizden duyduğum Nuit Blanche akşamı ailecek attık kendimizi sokaklara. Tavsiyeniz üzerine biz Notre Dama kısmındaki alanları gezdik. Saint-Germain bölgesinde dolaştık ve île saint-louis adacığına geçtik. Gerçekten keyifli bir akşamdı bizim için. Öte yandan sizden takip edip başkaca arkadaşlarımıza da Invalides bölgesindeki etkinlikleri tavsiye ettik. Maalesef onlar bizden daha şanslı çıktı 🙂 Seneye de denk gelebilirsek Filarmoni nerede biz orada olacağız 🙂

  Söz konusu Paris olunca ve “buyurun nereye isterseniz girin” denilince insan iki yemek kabının arasında açlıktan ölen bir kedinin kaderini paylaşıyor 🙂

  Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

  • Ahmet Ore Reply

   Kedi benzetmenize bayıldım…
   Ben teşekkür ederim…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.