(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’i yaşamanın en keyifli anlarından biri de şüphesiz bir kafede oturup bir şeyler yiyip içip arkadaş sohbeti yapmak, kitap okumak ya da geleni geçeni seyredip hoşça vakit geçirmektir. Neredeyse her köşe başında irili ufaklı bir kafe ile karşılaşabileceğiniz Paris’in en meşhur kafelerinden biri de elbette ki Les Deux Magots (le dö mago).

1885’ten beri Saint Germain des Près‘de varlığını sürdüren Deux Magots, yıllar boyunca popülaritesini hep korumuş. Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Albert Camus, Pablo Picasso, James Johns, Bertolt Brecht gibi isimlerin vaktiyle müdavimi olduğu bu kafe, doğal olarak pek çok insan için bir çekim merkezi olmuş.

Kafe ismini içeride bulunan “iki çinli figürü”nden alıyor. Mekan son derece şık ama bu şıklıktan bir modernlik görüntüsü beklemeyin. Kafenin her köşesine sinmiş olan yaşanmışlık duygusu ve parizyen hava, ortamı daha bir etkileyici kılıyor.

Les Deux Magots – Saint Germain Bulvarı

Hava uygunsa, dışarıda oturmak da bir o kadar keyifli. Saint Germain‘de Saint Germain des Prés Kilisesi‘nin bulunduğu meydana bakan köşede yer alan kafe, konumu itibariyle de ilgi çekici.

Renkli bir hayatın önünüzde aktığı bir tabloya şahitlik edeceğiniz bu café deneyimi için ödeyeceğiniz bedel elbette ki biraz farklı olacak. Paris’te bir fincan espresso için ödeyeceğiniz ortalama rakam 2,50 – 3,00 euro civarındadır. Les Deux Magots’da bu fiyat 4,40 euro oluyor. Normal bir yerde 12-14 euro’ya yiyebileceğiniz bir sezar salata için de burada 19 euro ödeyeceksiniz. Tercih sizin…

Papyonlu, yelekli, beyaz önlüklü garsonların hizmet ettiği bu kafede, Paris’in diğer “normal” kafelerinde alacağınız hizmetten biraz daha kaliteli bir servisle karşılaşacaksınız ama yine de çok şey beklemeyin 🙂 O yüzden Paris’teki “kafe ve restoranlarda başınıza neler gelecek?” notlarıma da bir göz atın derim.

Bir Saint Germain gezinizde biraz oturup soluklanmak için burayı tercih edebileceğiniz gibi, biraz ileride bulunan Café de Flore‘u da tercih edebilirsiniz. Hazır buralara kadar gelmişken Saint Germain des Près Kilisesi‘ni gezebilir, oradan Saint Sulpice Kilisesi‘ne geçebilir, Odéon tarafına yürüyüp civardaki pek çok güzel mekanı keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bir de hemen yakındaki Eugène Delacroix Müzesi ile onun yanındaki Flamant atlanmamalı…

Les Deux Magots’ya gelmek için 4 numaralı metro hattının “Saint Germain des Près” istasyonunda inmeniz yeterli. Bu bölgede yapabileceklerinizle ilgili olaraksa Saint Germain Bulvarı yazısını okuyabilirsiniz.

Les Deux Magots’ya gelip bir keyif kahvesi içmeniz dileğiyle.

Afiyet şeker olsun.

Adres: Place Saint-Germain des Près, 75006 Paris

İlgili Yazılar:
– Café de Flore
– Saint Germain Bulvarı

Yazar

Yorum Yazın