Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

20 Ağustos 2014 Çarşamba

Musée Cognacq Jay - Le Marais

Musée Cognacq-Jay - Cognacq Jay Müzesi
(Son Güncelleme: 28.09.2017) Hep söylüyorum, "Marais Bölgesi bitmez tükenmez bir hazine" diye. Turist olarak kaç kez gezdim, Paris'e yerleştiğim günden beri de sık sık Marais'ye gelirim, bazen "tamam artık ben öğrendim buraları" diye bir yanılgıya düşüyorum, sonra bir bakıyorum ki hâlâ keşfedecek bir ton yeni şey çıkıyor karşıma. İşte onlardan biri, Ağustos 2014'te şans eseri karşımıza çıkan bir müze daha: Musée Cognacq-Jay (müze konyak je)

Önünden geçerken Paris'teki yüzlerce, belki de binlerce muhteşem "sıradan" yapıdan biri sandığımız, ana kapısından avlusuna doğru bakarken birden müze olduğunu fark ettiğimiz bu bina, 17-18. yüzyılda yapılmış ve o dönemde özel konut olarak kullanılmış. Zaten Fransa'da bu tarz konutlar "hôtel particulier" olarak geçiyor ve bu yapının adı da "Hôtel de Donon".

Ana kapıdan girip avluya baktıktan sonra sol taraftaki kapıdan girerek gişeye ulaştığınızda bu müzenin ücretsiz gezilebildiğini öğrendiğinizde tabii epey bir mutlu oluyorsunuz :) Yine de müzeyi kaç kişinin gezdiğini tespit etmek için size ücretsiz bir bilet veriliyor ve gezinize başlıyorsunuz. Geçici sergiler olduğu zaman ek bir ücret talep edilebiliyor, buna dikkat etmek gerek... Her zaman söylediğim gibi Paris'te bu tarz müzeleri gezmek sadece müzede sergilenen objeleri görmek için değil, o muhteşem binaların içinde dolaşmak için bile çok keyifli bir aktivite. Musée Cognacq-Jay de hem sergilenen eserleri, hem de binanın kendisini görmek açısından aynı zevki yaşatıyor gezenlerine.


Musée Cognacq-Jay - Cognacq Jay Müzesi
Müze adını Paris'in ünlü mağazalarından La Samartine'in eski sahibi Monsieur Ernest Cognacq ve eşi Madame Marie-Louise Jay'in soyadlarından alıyor. La Samartine, Lafayette, Printemps, Bon Marché gibi Paris'in en ünlü çok katlı mağazalarından biriymiş ama günümüzde 2005'ten beri kapalı durumda. Sanıyorum LVMH tarafından halen restore ettiriliyor ve 2019'a kadar da restorasyonu devam edecek. Restorasyon bütçesini duyduğumda gözlerim yuvalarından fırlamıştı ama rakamı tam hatırlayamıyorum. Ben diyeyim 300 milyon, siz deyin 500 milyon euro...

Müzenin katları arasında dolaşmaya başladığınızda Monsieur Cognacq ve Madame Jay'yin özel koleksiyonlarından örnekler, birbirinden güzel tablolar, heykeller ve objeler yanında çeşitli mobilya ve aksesuarları görbiliyorsunuz.

Bir labirent gibi katlar arasında dolaşırken, bir yandan mütevazı boyutlarda olduğu halde son derece etkileyici tablolara hayran hayran bakıyorsunuz, bir yandan da bir zamanlar bu binada kimlerin nasıl hayatlar sürdüğünü hayal ederken buluyorsunuz kendinizi.


Musée Cognacq-Jay - Cognacq Jay Müzesi
Müzenin çatı katı, resimlerden gördüğüm kadarıyla oldukça etkileyici bir yer ama ben burayı gezdiğim zaman bu bölüm restorasyonda olduğu için ziyaret etme şansım olmadı. Yine de görme şansına sahip olduğum eserler yeterince tatminkardı zaten; artık başka sefere. Hele ki Marais Bölgesi'nde Musée Carnavalet'den sonra, onun kadar görkemli olmasa da gezilip ziyaret edilebilecek bu tarz bir müzeyi keşfetmiş olmak ayrı bir keyifti.

Biz müze gezimizden sonra kendimizi yine Marais'nin renkli ve hareketli sokaklarında hayatın akışına bıraktık, eminim siz de öyle yapacaksınız. Bu taraflardayken, hemen sağ köşedeki Royal Café-Bar'da bir yorgunluk kahvesi içebilir ya da tam arka paralelde bulunan İsveç Kültür Merkezi'ni de görebilirsiniz. Yakınlarda bulunan Yahudi pastanesi Sacha Finkelsztajn da en sevdiğim yerlerdendir. Elbette ki daha görecek pek çok yer var Marais'de; detaylarsa bu linkte.

Musée Cognacq-Jay'ye metro ile gelmek için 1 numaralı hattın Saint-Paul istasyonunda inebilirsiniz. Müze Pazartesileri ve resmi tatil günleri kapalı, diğer günler 10:00-18:00 arası açık ve ücretsiz olarak gezilebiliyor. Müzenin resmi sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Musée Cognacq-Jay, 8 Rue Elzevir, 75003 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

3 yorum:

 1. Merhaba, yazılarınızı bir süredir takip ediyorum ve takdir ediyorum .Size bir osrum var eğer ben Parise gelmek istesem Plugg İnn Hostel tarızı bir yerde(günlük fiyatı makul 25 euro idi sanırsam) kalmamın kötü bir yanı olur mu? bazı insanlar gece 11 den sonra sokakların çok tehlikeli olduğunu söylüyorlar(zenci tehlikesi?) bu konaklama ve güvenlikle ilgili sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim.İyi Günler ... Şimdiden teşşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Doğrusunu söylemek gerekirse çok isterdim ama ben hayatımda hiç hostelde kalmadım. Sanırım eşyaların güvenliği hariç hiçbir sorun olmaz paylaşımlı konaklama yerlerinde. Plugg-inn'in yerine baktım haritadan pek sorunlu bir yer değil. Ben bugüne kadar Paris' te gece hiç kendimi güvensiz hissetmedim ama kişiden kişiye değişir tabi. Gare du Nord civarı geceleri belki sevimsiz olabilir bir de kişisel olarak ben 13-18-19 ve 20. arrondissement'ları pek sevmem ama zevk meselesi. 25€ süper fiyatmış :)
   "Paris' te nerede kalınır" konulu genel bir yazı da planımda var, en geç bir ay içinde yayınlayacağım.
   İlginiz için çok teşekkürler

   Sil
  2. Kısa sürede ve doyurucu bir şekilde cevapladığınız için teşekkürler , İstediğim üniversiteyi kazanırsam yazın kısa süreliğine Paris e gelmek istiyorum sizin blogunuz ve ekşisözlük sayesinde neredeyse aradığım soruların hepsine yanıt buluyorum.Yaptığınız işi takdir ediyor ve iyi günler diliyorum

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.