Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

12 Mart 2014 Çarşamba

Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse

Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
(Son Güncelleme: 04.12.2017) "Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkede insanların nasıl öldüğüne bakın" demiş Albert Camus. Güzel yaşayıp güzel ölenlerin mezarları da güzel oluyor herhalde. Ölüye saygı gelecek nesillere miras kalıyor. Yoksa ölen ölmüş kalan kalmış; bir faydası yok ki gidene... Mezarlık dediğin ölüye değil diriye...

"Paris'e gelip de mezarlık gezmeye ne gerek var?" diye sorabilirsiniz ama burada öylesine güzel ve görülmeye değer mezarlıklar var ki, bu nedenle ben Paris gezi programızda -eğer vakit ayırabilirseniz- en az bir mezarlık olması gerektiğini düşünüyorum.

Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Paris'te Père Lachaise Mezarlığı ve Montmartre Mezarlığı ile birlikte mutlaka görülmesi gereken Montparnasse Mezarlığı, şehrin tam kalbinde olması açısından insanda daha farklı bir duygu uyandırıyor. Üstelik bu mezarlık, diğer mezarlıklar gibi hem hıristiyan, hem yahudi, hem müslüman; dinli-dinsiz pek çok farklı insanı bir arada bünyesinde saklıyor. Çünkü insanlar öldükten sonra ölüm herkesi eşitliyor...

Yanlız Montmaparnasse ile Montmartre isim benzerliğine dikkat edin, ikisi sık sık birbirine karıştırılabiliyor. Bir de konu mezarlıklardan açılmışken Paris Yeraltı Mezarlığı - Catacombes de Paris'nin de gezilecek ve görülecek önemli yerler arasında olduğunu söylemek isterim.

Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Özellikle çevresinde akıp giden hayatın canlılığı ile mezarlığın herhangi bir kapısından içeri girdiğinizde karşılaşacağınız atmosfer sizi yaşam ile ölüm arasında bir o tarafa bir bu tarafa yalpalatıp şöyle bir silkeliyor. Yine de bu söylediklerim gözünüzü korkutmasın, inanın burada dolaşmak insana müthiş bir huzur veriyor.

Çünkü Paris'te mezarlık gezmek ölümün soğuk ve korkutucu yüzünü yansıtmaktan çok, yaşamdan sonra sonsuz uykularını rahat rahat sürdürmekte olan insanların arasında dolaşmak gibi geliyor. O yüzden yapmakta olduğunuz şey size, ölü ziyaretinden çok turistik ve kültürel bir etkinlikmiş gibi geliyor. Yine de buranın bir turistik destinasyon olduğu kadar ölülerin son uykularını uyuduğu yer olduğunu da aklınızdan çıkarmayın; mezarlık adabına aykırı hareketlerden kaçınmaya dikkat edin lütfen.

Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir'ın Mezarları (20. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Montparnasse Mezarlığı 1824'te açılmış ve 19 hektarlık genişçe bir alana yayılıyor. Père Lachaise kadar yeşillikler içinde olmasa da metropol yaşamının ortasında gayet çiçekli yapraklı doğal bir ortam sunuyor. Üstelik birbirinden muhteşem mezarları, birbirinden güzel heykelleri ve süslemeleriyle.

Bu mezarlığın en ünlü sakinleri -sanıyorum- Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir; zaten sonsuzluk uykularında yan yana uyuyorlar.

Charles Baudelaire'in Mezarı (6. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Ayrıca bu mezarlıkta Charles Baudelaire, Samuel Beckett, Émile Durkheim, Charles Garnier, Louis HachettePierre Larousse, Serge Gainsbourg, Susan Sontag ve André Citroën'in da aralarında bulunduğu pek çok ünlü ismin mezarı bulunuyor.

Gerek sizin için önemli olan bir kişinin mezarını, gerekse burada bulunan birbirinden nefis sanat şaheseri diğer mezarları görmek için bile Montparnasse Mezarlığı ziyaret edilmeye değer bir yer.

Emile Durkheim'ın Mezarı (5. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
"Şehrin karmaşası"ndan kaçmak için bile en azından yarım saatlik mola verilebilecek sessiz, sakin ve çok huzurlu bir mekan burası.

Ben Montparnasse Mezarlığı'na girmek için genelde Montparnasse Binası'nın doğu tarafına sırtımı verip yürüdüğüm Edgar Quinet Bulvarı'nda ilerlerken, "Edgar Quinet" metro istasyonunu geçtikten sonraki ana kapıyı tercih ediyorum.

Serge Geinsbourg'un Mezarı (1. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Bu girişte hangi mezarın nerede olduğunu gösteren pvc kaplı planları ödünç olarak alırsanız yolunuzu ve mezarları daha kolay buluyorsunuz. Tabii ziyaretiniz sonunda bu planları iade etmek kaydıyla... Plan üzerinde mezar numaralı kadar division (divizyon) bilgisi de önemli. Mezarın hangi division'da olduğu kaçıncı adada bulunduğunu gösteriyor.

Jean-Paul Sartre ve Simone de Beauvoir'ın mezarlarını bulmak en kolayı. Ana kapıdan girişte sağa döndüğünüz ilk yolda, biraz ileride sağda. Sosyolojinin ünlü isimlerinden Emile Durkheim da aynı yol üzerinde solda ama biraz içeride yatıyor; gözden kaçırmanız olası.

Samuel Beckett'in Mezarı (12. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Yol ilerde sola döndükten sonrasını elinizdeki planla ilerleseniz iyi olur. Bu yol üzerinde soldaki ilk çeşmenin orada ünlü Fransız şair Charles Baudelaire'in mezarı var. Burayı geçtikten sonra ikinci sola dönerseniz, heykelli küçük bir meydana ulaşıyorsunuz. Bu heykeli geçip düz devam ederseniz ileride sağda, yine ünlü Fransız şarkıcı Serge Gainsbourg'un mezarını görebilirsiniz. Diğer tarafta da Susan Sontag'ın mezarı var.

Hiç sapmadan devam ederseniz biraz ileride solda ünlü yazar Saumel Beckett'in mezarı var. Burayı geçtikten sonra ilk soldan aşağı doğru devam edebilirsiniz. Biraz yürüdüğünüzde sağa dönüşlerden birinde bir kapı olduğunu göreceksiniz. Bu kapı yan sokağa açılıyor ve mezarlığın bir bölümü o kapıyı geçip sokağın karşı tarafına geçince, kapıdan girdiğinizde devam ediyor.

Susan Sontag'ın Mezarı (2. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Buraya geçmenize gerek var mı bilmiyorum ama Citroën arabalarının isim babası olan André Citroën'in mezarını görmek enteresan olabilir. Bir de Montparnasse Mezarlığı'ndaki -bence- en etkileyici mezar bu ikinci küçük kısımda bulunuyor. Bu mezar, 20. yüzyılda sıkça kullanılan formdaki gaz lambasının yaratıcısı Charles Pigeon'a ait.

André Citroën'in mezarını bulmak için kapıdan girip düz karşıya devam edip sağa kıvrılan yolda ilerlediğinizde hem bu söylediğim mezarı, hem de André Citroën'in mezarını görmüş olacaksınız. Bu mezarın hemen yakınında, ünlü heykeltraş Constantin Brâncuşi'nin yine ünlü heykeli Le Baiser var. Heykelin bu versiyonunu heykeltraş burada yatan arkadaşının mezar taşı için yapmış.

André Citroën'in Mezarı (28. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Montparnasse Mezarlığı bir süre sonra içinizi boğmaya başlarsa kendinizi dışarı attığınız andan itibaren Paris tüm canlılığı ile sizi yaşamın içine çekecek ve ölümün soğuk yüzünü anında unutturacaktır. Oysa ben size, bir gün öleceğimiz gerçeğini her daim hatırlamanızı, bu yüzden bu hayatta yapmak istediğiniz ne varsa yapabilmek için bir an önce harekete geçmenizi öneririm.

Mezarlık gezisi sonrası hayata yeniden karışmak enteresan bir duygu. Edgar Quinet tarafına dönüp burada güzel bir krep yemek isterseniz de hemen yakınınızdaki La Crêperie de Josselin'e uğrayabilirsiniz; hem böylece hala yaşıyor oluşunuzu da kutlamış olursunuz belki :)

Charles Pigeon'un Mezarı (22. division)
Montparnasse Mezarlığı - Cimétière du Montparnasse
Montparnasse Garı'nın hemen yanıbaşında bulunan Montparnasse Mezarlığı'na metro ile gelmek için 13 numaralı hattın "Gaité", 6 numaralı hattın "Edgar Quinet" ya da 4 ve 6 numaralı hatların "Raspail" istasyonlarında inebilirsiniz.

Uzun yaşayın, bol bol gezin, güzel yaşayın, güzel yaşatın ve asla ertelemeyin lütfen.

Ölümse, gülümse...
Adres: Cimetière du Montparnasse, 75014 Paris


İlgili Yazılar:
- Père Lachaise Mezarlığı
- Montmartre Mezarlığı
Paris Yeraltı Mezarları - Catacombes

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.