Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

20 Ocak 2014 Pazartesi

Madeleine Kilisesi - Èglise de la Madeleine

Madeleine Kilisesi - Èglise de la Madeleine
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Benim için Paris’in en az Notre Dame ve Sacré Coeur kiliseleri kadar değerli bir başka kilisesi Madeleine Kilisesi’dir. Bu yapı, mimari tarzı itibariyle Atina’daki meşhur Akropolis’i çağrıştırıyor. Yapımına 1763'te başlanıp 1842'de açılan Madeleine (madlen) çepeçevre muhteşem sütunları, üçgen alınlıklı çatı düzeni, meydan ortasındaki konumu ve iç tasarımı ile kusursuz bir yapı ve bu nedenle Paris’te görülecek yerler listesinde yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Madeleine Kilisesi'nin inşaatına 1763'te başlanmış, 1842'de tamamlanmış. Neo-Klasik üslüpta inşa edilen yapının adını Maria Magdelena'dan alıyor. 8. arrondissement'da Place de la Madeleine'de bulunan kilisenin çevresinde çepeçevre bir tur atmak mümkün. Sıra sıra sütunların her açıdan görünüşü inanılmaz etkileyici. Zaten Madeleine Kilisesi oldukça büyük bir yapı ve benim Paris'te en sevdiğim kiliseler arasında yer alıyor.

Madeleine Kilisesi - Èglise de la Madeleine
Kilisenin Concorde Meydanı'na bakan girişindeki merdivenlerden yukarı çıktıkça yapı sizi içine almaya başlıyor. Ana girişe ulaşınca arkanıza dönüp baktığınızdaki manzara da gerçekten etkileyici. Ufukta Concorde Meydanı, en uçta da Fransa Ulusal Meclisi - Assemblée Nationale görünüyor. Ana kapı kanatlarındaki kabartmalara bile bakmaya doyamıyor insan. O derece müthiş bir işçilik başınızı çevirip bakmanızı, detaylarda kaybolmanızı bekliyor.

İçeri girdiğinizde tüm roma-katolik kiliselerinde olduğu gibi sizi biraz kasvet ama bolca da ihtişam karşılıyor. Özellikle Madeleine'nin tavanındaki üç kubbeden içeri sızan ışık gerçekten mekana ayrı bir hava katıyor. Kilisenin içinde karşı uca kadar gitmeniz mümkün . Dilerseniz orta alandaki sandalyelere oturup dinlenebilirsiniz de. Eğer mum yakmak sizin için anlamlı bir ritüelse burada bir mum yakmayı deneyip en azından Paris'e tekrar gelmeyi dileyebilirsiniz?

Madeleine Kilisesi - Èglise de la Madeleine
İçeride ne kadar vakit geçireceğiniz tamamen size kalmış. "Gördüm mü gördüm" modundaysanız Madeleine Kilisesi'ni gezmek beş dakikanızı almayacaktır ama köşe detay incelemeyi sevenlerdenseniz burada saatlerce vakit geçirebilirsiniz.

Tabii ki bir turist olarak Paris'teyseniz vaktiniz kısıtlı, Madeleine'e de hak ettiği kadar zamanı ayırıp sonra geldiğiniz yönden dışarı çıkıp hayata karışabilirsiniz. Zaten sizi, kiliseye girerken dışarda bıraktığınız o etkileyici derinlik karşılayacak yeniden. Kiliseyi gezmek başlı başına bir keyifken, bir ayine denk gelirseniz bu keyif iki katına çıkabiliyor. Hele ki şansınıza bir konser programına denk gelip bilet alma fırsatınız olursa, burada, örneğin Vivaldi’nin “Dört Mevsim”ini dinlemek unutulmaz bir deneyim. Ben yaptım, inanılmazdı gerçekten...

Madeleine Kilisesi - Èglise de la Madeleine
Madeleine turunuzu, dilerseniz Opéra bölgesi gezisine, dilerseniz Concorde gezisine eklenebilirsiniz; zira her ikisine de yürüme mesafesinde. Madeleine’den Concorde’a doğru yürürseniz Paris’in lüks markalarının konuşlandığı caddede göz zevkinizi katmerleyebilir, imkanınız varsa alışveriş yaparak cüzdanlarınızı gönül rahatlığı ile boşaltabilirsiniz :)

Ayrıca Paris’teki tek Samsung Store yine bu kilisenin olduğu meydanda, kilisenin merdivenlerinden indiğinizde sağ tarafa doğru yürüdüğünüzde yolun sol cephesinde karşınıza çıkacak.

Madeleine Kilisesi - Èglise de la Madeleine
Yine bu meydanda, kilisenin karşısında solda, birbirinden leziz hardal çeşitleri bulabileceğiniz çok özel bir mağaza, Maille bulunuyor. Çok yakınızdaki Place Édouard VII'i de ihmal etmeyin derim. Bir de meşhur Olympia var tabii...

Madeleine'e metro ile ulaşmak için 8, 12 ya da 14 numaralı hatların "Madeleine" durağında inebilir bu güzel kiliseyi ve çevresini gezebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...


PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

4 yorum:

 1. Küçük bir detay sorabilir miyim? Jenanne d'arc heykelini Maria magdelana kilisesi de gördüğümü hatırlıyorum ama doğru mu acaba.. Varmıydı bu kilise se heykeli?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, itiraf etmem gerekirse bugüne kadar hiç dikkatimi çekmemiş ama internette sizin için küçük bir araştırma yaptım ve heykelin bu kilisede olduğunu öğrendim. İlk fırsatta Madeleine'e gidip bu heykeli kendi gözümle görmeye çalışacağım.

   Sil
  2. Ben de heykeli görüp çok etkilenip hayatını okumuştum Jeanne d'arc ın.. Bir kitap okuyordum şimdi aklıma takıldı doğru mu hatırlıyorum diye Kilisenin ortalarında girişe göre solda 😀

   Sil
  3. 😊 Tamam böyle bulmam daha kolay olacak 😉 Teşekkürler 🙏🏻

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.