(Son Güncelleme: 05.06.2024) Saint Michel deyince aklıma gelen ilk şey meydandaki Saint Michel Çeşmesi’yse gözümün önüne gelen ilk yer de Gibert Jeune’dü. Ben bu yazıyı ilk yayınladığım zamanlarda Gibert Jeune, Saint Michel’in pek çok köşesinde pek çok dükkana sahipti ama zamanla değişen çağa fazla direnemedi ve dükkan sayısını azalttı. Kapak fotoğrafında gördüğünüz yerini kapattı ama yine de varlığını sürdürmeye devam ediyor. O nedenle bu yazıyı eskisi kadar uzun tutmadım, kısa bir tarih bilgisiyle güncellemekle yetindim.

Gibert Jeune’ün mazisi biraz enteresan: İlk önce 1886 yılında Saint Michel‘in Seine Nehri kıyısındaki kitap kabinlerinden birinde bouquiniste olarak kitap satarak iş hayatına başlanmış, sonra da ilk kitapçı dükkanı baba Joseph Gibert tarafından Saint Michel Meydanı’nda 1888’de “Gibert Joseph” adıyla açılmış. Özellikle o yıl okulların zorunlu ve ücretsiz olmasının yasayla kabul edilmesiyle birlikte ders kitapları satışı epey başarılı olmuş.

1929’a gelindiğinde büyük kardeş Joseph, Saint Michel Bulvarı’nın yukarısına Gibert Joseph yani aynı isimle bir başka dükkan açarak ayrılınca mevcut dükkanlar küçük kardeş Régis tarafından yönetilmiş ve adı Gibert Jeune olarak değişmiş. Ama yıllar sonra 2017’de Gibert Joseph ile Gibert Jeune’ün yeniden birleşmesiyle bu iki kitapçı da yeniden bir araya gelmiş. Yine de Gibert Jeune birkaç mağazasıyla varlığını sürdürüyor, zamanla onlar da Gibert Joseph’e dönüşürler sanırım.

Tabii günümüzde online kitap almanın ve e-kitap okumanın gittikçe yaygınlaştığı bir dönemde kitapçılardan söz etmek biraz garip oluyor. Aslında biz tam bu geçiş dönemine tanıklık ediyoruz şu anda. Evet çoğumuz kitapçıdan kitap almaya, online satın alsak da elimize gerçek bir kitap alıp okumaya devam ediyoruz ama görünen o ki birkaç yıl sonra bu alışkanlığımız tamamiyle değişecek. O yüzden, o günler gelene kadar olabildiğince kitapçı gezmeye, elime kitap alıp sayfalarını çevirmeye ve elbette ki okumaya çalışıyorum.

Kitapla kalın

ve sağlıcakla

 

 

Web Adresi: gibert.com

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.