(Son Güncelleme: 10.01.2020) Hep söylediğim gibi Fransa’daki köyleri, bizim bildiğimiz anlamdaki köylerden ayıran en büyük özelliklerden biri, o köylerde rüya gibi evler ve çevre düzenlemesinin yanında çoğu zaman kaliteli restoranlar, konservatuarlar, dans okulları, sanat galerileri ve hatta birbirinden değerli müzelerin de olması.
 
Sadece 500 civarında insanın yaşadığı Giverny‘de de, akın akın insanın gelip ziyaret ettiği, yine böylesine değerli bir müze var işte: Musée des Impressionnismes – Empresyonizm Müzesi…
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Paris’ten 80 kilometre kadar uzaktaki Giverny‘de bulunan bu müzenin, bu kadar ünlü olmasının nedeni sadece içinde sergilenen eserler değil. Elbette ki sanatın izini sürmeyi sevenlerin, özellikle de empresyonizm meraklılarının keyifle gezebileceği bu müze daha çok, Claud Monet’nin Giverny’deki Evi‘ni gezmeye gelenlerin bu geziden sonra ek olarak görmek isteyebilecekleri çok özel bir yer.
Zaten Giverny küçücük bir köy olduğu için, hazır Monet’nin evine gelmişken, o cennet bahçeyi gezdikten sonra Empresyonizm Müzesi’ni gezmek de gününüze değer katacaktır. Dikkat etmeniz gereken üç şey var; müzenin açık olduğu tarihler, hangi serginin devam ettiği ve Giverny‘ye ne zaman gitmenin uygun olacağı.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Özellikle altını çizmeliyim ki müze sadece Mart sonundan Kasım başına kadar açık, daha sonra kış sezonu boyunca kapalı oluyor. Açık olduğu dönemde 10:00-18:00 saatleri arasında gezilebilen müzenin Temmuz başında da 10 gün kapalı olduğunu hatırlatmak isterim…
 
Zaten biz de, Giverny yazısını hazırlamak üzere bu köye gittiğimizde Temmuz başıydı, elimizde daha önceden alınmış biletlerimiz olduğu halde Monet’nin evini gezdikten, Giverny‘de güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra müzeyi gezmek istediğimizde, buranın kapalı olduğunu görüp üzülmüş, “artık bir dahaki sefere” deyip köyden ayrılmıştık.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
İşte o bir dahaki sefer Eylül 2016 ortasına denk geldi. O mevsimde Giverny‘nin, daha doğrusu doğanın bu kadar güzel olabileceğini tahmin etmemiştik. Hele ki sırf bu müzeyi gezip size anlatmak için 80 kilometrelik yola çıkmışken, yol üstünde La Roche-Guyon diye bir köyü keşfetmemiz, bu köydeki muhteşem La Roche-Guyon Şatosu‘nu gezmemiz de ayrı bir hikaye.
 
Daha önceden Giverny‘ye birkaç kez geldiğimiz için bu kez kolayca arabamızı köy tarafındaki otoparka bıraktık ve arabadan inip köye doğru yürüyüp de sokağa ulaşınca, tam karşımızda Empresyonizm Müzesi’ni elimizle koymuş gibi bulduk. Biletlerimizi daha önceden almıştık, o yüzden sıra beklemeden hemen içeri girdik ama laf aramızda, biletlerinizi önceden almanız o kadar da şart değil.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Bu müzede ağırlıklı olarak, empresyonizm akımının değerli isimlerinin sergileri düzenleniyor ve her yıl 2-3 dönemsel sergi gerçekleştiriliyor. Bizim gezdiğimiz Eylül 2016’daki sergi İspanyol empresyonist Joiquín Sorolla’nın muh-te-şemmm sergisiydi. Tabloların karşısında ne kadar uzun zaman geçirdiğimi hatırlamıyorum.
 
Üst kattaki üç salonda -çoğunlukla- dönemsel sergiler olduğu için bu yazıda gördüğünüz fotoğraflardaki tabloları daha sonraki sezonlarda bu müzede görme olanağınız olmayacak, çünkü başka bir sergi ile karşılaşacaksınız. Sizin gideceğiniz dönemde hangi serginin düzenleneceğini görmek içinse müzenin resmi web sayfasına bakabilirsiniz.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Takdir edersiniz ki her dönemsel sergiyi izleyip bu fotoğrafları güncelleme şansım yok. Zaten benim şansıma da Sorolla gibi değerli bir ressamın sergisi denk düştü ve bu müzenin tanıtım yazısı için de harika bir kaynak oldu. Empresyonizm ilgi alanınızsa Paris’te görmeniz gereken üç önemli müze olduğunu da not edin lütfen: Marmottan Müzesi – Musée MarmottanOrangerie Müzesi – Musée de l’Orangerie ve Orsay Müzesi – Musée d’Orsay
 
Peki bu müzede kalıcı eserlerin sergilendiği yer yok mu, elbette ki var. Bunun için alt kattaki -görece- küçük salona inmeniz gerekiyor, çünkü çoğunlukla kalıcı eserler burada sergileniyor. Doğrusunu isterseniz -bizim gezdiğimiz dönemsel serginin olağanüstülüğünden mi bilinmez- üst kattaki eserleri gördükten sonra alt kattakiler bana o kadar da etkileyici gelmedi. O yüzden bu müzeye girmeden önce hangi dönemsel sergiyi ziyaret edeceğinizi önceden bilmekte fayda var.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Çoğu insan için Empresyonizm Müzesi, Paris’ten kalkıp 80 kilometre yol kat ettikten sonra gezmeye değer bir müze olmayabilir ama Monet’nin Giverny’deki Evi, Paris çevresinde mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğundan, o müzeyi gezdikten sonra Giverny‘de dolaşıp güzel bir yemek molasının ardından ziyaret edilmesi gereken harika bir müze olduğunu da söylemeden edemeyeceğim.
 
Yemek demişken; ben Giverny yazımda bu köyde yemek yemek için Restaurant Baudy‘yi öneriyorum ama müzeyi gezecek olanlar için, müzenin kendi kafe-restoranı da alternatif olabilir. Ama ben yine de müze kafesinde kahve molası vermenin keyifli olacağını düşünüyorum. Güzel havalarda Restaurant Baudy‘nin bahçesi cennet gibi oluyor. Burası da cennet, orası da cennet, bilemiyorum 🙂 Karar sizin.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Müze gezinizin ardından, müzenin restoranı Le Terra Café‘de oturup kahvenizi yudumlarken -hava güzelse- bu cennet bahçenin tadını çıkaracaksınız. İçinize çekeceğiniz hava da mis gibi zaten. Biraz önce de birbirinden güzel sanat eserleri görmüşsünüz, gözünüz gönlünüz bir başka aydınlanmış; daha ne olsun ki?
 
Müzenin bahçesi boylamasına çok büyük değil ama enlemesine, müze cephesi boyunca gittikçe gidiyor. Hafif bir labirent havası verilmiş düzenlemesiyle de her köşede karşınıza ilginç bir peyzaj çıkıyor.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Mevsimine göre türlü türlü çiçekler arasında kaybolacağınız bu bahçeyi gezmek de ayrı bir keyif. Belki müzeyi gezmeyecek olsanız bile kapısından girip şöyle bir dolanmak iyi olabilir bahçede, zira bahçeyi dolaşmak ücretsiz.
 
Hatta müzenin sol tarafındaki çayırlıklarda karşınıza çıkacak olan saman balyaları da epey bir etkileyici olacaktır. Monet’nin ve diğer empresyonistlerin üzerinde pek çok kez çalıştığı bu temanın gerçek formuyla karşınızda duruyor olması, düşle gerçeklik arasında bir çizgide, bir o tarafta bir bu taraftaymışsınız gibi bir his uyandırıyor içinizde.
 
blank
Empresyonizm Müzesi – Musée des Impressionnismes
Müzenin giriş ücreti yetişkinler için 7,50€, 12-18 yaş gençler için 5€, 7-11 yaş arası çocuklar için de 3,50€. Eğer biri yetişkin olmak üzere üç bilet alırsanız, dördüncü çocuk bileti ücretsiz oluyor. Güncel fiyatlara yine müzenin resmi web sitesinden bakmakta yarar var.
 
Bence Paris’e uzun süreliğine gelmiş olanların ya da daha önce Paris’e birkaç kez gelmiş olanların Giveny‘yi -güzel bir havada- mutlaka görmesi gerek. Burada Monet’nin evini gezdikten sonra bir de üzerine Empresyonizm Müzesi’ni ziyaret ettiniz mi tamamdır. Eh Monet’nin mezarı da bu köyde zaten. Bence unutulmaz bir gün olacaktır.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler.
 
 
 
 
İlgili Yazılar:
– Giverny
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.