(Son Güncelleme: 05.01.2020) Pariste.Net’i takip edenler Paris’te büyük bir cami olduğunu zaten biliyorlar. Hatta o yazıda bu caminin bir köşesinde nane çayıyla ünlü bir çay bahçesi / kafe olduğundan bahsetmiştim. İşte bu yazıda sizlere o çay bahçesini, daha geniş bir biçimde, restoranı hakkında da bilgi verecek şekilde tanıtmak istiyorum.

5. arrondissement‘da, Jardin des Plantes‘ın hemen arkasında bulunan Grande Mosquée de Paris – Paris Büyük Camisi‘nin hemen köşesinde yer alan bu kafe – restoran, söylediğim gibi en çok nane çayıyla ünlü. Sadece şehirde yaşayan müslüman nüfus tarafından değil, Parislilerin de yoğun olarak rağbet ettiği hoş bir mekan.

blank
Salon de Thé de la Grande Mosquée de Paris

Bu çay bahçesinin methini Paris’te Fransızca öğrenmeye ilk başladığım zamanlar, kursta sevgili hocam Laura’dan duymuştum. Bana buraya mutlaka gidip nane çayı içmemi tavsiye etmişti. İlk başlarda burun kıvırdımsa da farklı kültürleri tanımak adına burayı da denemem gerektiğinin farkındaydım. Çok geçmeden gidip denedim; ne yazık ki çok kalabalık olduğu için giremedim.

Daha sonraki birkaç denememde de kapıdan döndüm ama fark ettim ki hep hafta sonları deniyordum şansımı ve hafta sonları böylesi yerlerde yer bulmak için şans denemek çok akıl kârı değildir. En son, Instagram’da benim için Paris fenomeni olan obirmonser yani çok sevdiğim değerli avukat arkadaşım Bilgehan‘la buluşmak için randevu yeri olarak hafta içi öğleden sonra saatlerinde burayı seçince, benim için de keşif günü oldu haliyle.

blank
Salon de Thé de la Grande Mosquée de Paris

Bahçeye girer girmez Paris’ten Kuzey Afrika’ya ışınlanıveriyorsunuz. Afrika deyince bizim aklımıza zenciler gelir ama Fransızlar için Afrika, daha doğrusu Kuzey Afrika hep Magrip ülkeleridir ve Müslüman Arapları çağrıştırır. Dolayısıyla burası da tam bir Kuzey Afrika atmosferine sahip bir mekan… Basamaklardan yukarı çıkıp kendinize oturacak bir yer buldunuz mu şanslısınız. Küçük bahçeyi ve oturanları izleyip gökyüzüne başınızı kaldırıp “neredeyim ben?” diye soruyorsunuz kendinize ister istemez. Ben de öyle yaptım… Sonra Bilgehan’la sohbetimize başlayınca da Kuzey Afrika’dan Türkiye’ye ışınlandım, kafam iyice karıştı 🙂

Mekan nane çayıyla ünlü ve ben nane çayı hiç sevmem 🙂 Yine de katı olmamak, yeniliklere açık olmak gerek. Daha önce birkaç Arap restoranında nane çayı denemiş, yine de sevmemiştim ama bir de bu mekanda denemek gerekiyordu. Hem Bilgehan’ın hem de sevgili hocam Laura’nın hatırı vardı. O yüzden denedim; yine beğenmedim 🙂

blank
Salon de Thé de la Grande Mosquée de Paris

Çayı standart olarak şekerli getiriyorlar; yıllardır şekerli çay içmem,  içemem de zaten ama hatır için içtik tabii bir tane (Bu arada çayda şekeri bırakmamın çok uzun ve çok çok komik bir hikayesi vardır, onu da bir gün anlatırım). Sonra bir de şekersiz çay söyledik, o daha dayanılabilirdi 🙂 Tabii ki mekan, ortam, sohbet yanında çay böyle oldu mu çok da dert etmiyorsunuz; maksat gönüller bir olsun. Belki siz benden daha çok seversiniz hem, belli mi olur?

Üstelik burası sadece çay bahçesi değil, bilinen bir restoran da aynı zamanda. Restoranın adı “Aux Portes de l’Orient” olarak geçiyor. İç içe birkaç salondan oluşuyor. Son derece otantik bir mekan ama açıkçası benim tarzım değil. Bir gün de orada yemek yer miyim, yerim, orası ayrı… Restoran hakkında ayrıntılı bilgiye, menüsüne ve fiyatlara bu linkten ulaşabilirsiniz. Sadece çayı denemek için giderseniz ve hava hafif yağmurlu olursa arkadaki branda ile kapatılmış iç avluyu da deneyebilirsiniz. Ben içerinin bu kadar büyük olduğunu hiç bilmiyordum.

blank
Salon de Thé de la Grande Mosquée de Paris

Mekan haftanın her günü öğlenden gece yarısına kadar açık. Jardin des Plantes‘ı ya da Büyük Paris Camisi‘ni gezmeye geldiğiniz bir gün yolunuz bu tarafa düştüğünde oturup bir şeyler yiyip içmek hoş olabilir. En azından mekanı görmek bile size ilginç gelebilir sanıyorum. Gerçi biz Osmanlı kültür mirası olarak İslamı daha farklı algılıyoruz ama Fransa’da İslam kültürü, sanatı ve yaşam biçiminin genel algısı bu şekilde; en azından bunu deneyimlemek için bile burası görülmeye değerdir diye düşünüyorum.

Buraya ulaşmak için dilerseniz aşağıdan, Jardin des Plantes tarafından 5 ve 10 numaralı metrolar ya da RER-C‘nin Gare d’Austerlitz istasyonu üzerinden, dilerseniz yukarıdan Place Monge tarafından aşağı inmek için 7 numaralı metro hattının Place Monge ya da Cencier – Daubenton istasyonlarından biri üzerinden ulaşmanız mümkün. 

Paris Büyük Camisi‘nin alt köşesi kafe – restoran, hemen yanı da zaten hamam…

Paris herkese, her zevke, her zaman farklı farklı deneyimler yaşama şansı tanıyor; kim neyi yaşamak isterse artık.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: 39 Rue Geoffroy-Saint-Hilarie, 75005 Paris

blank
Author

2 Comments

    • blank

      Yok yok kesinlikle çok sevimsiz ama işte geleneksel, etnik, otantik 🙂 Çay değil de Paris'te böyle bir atmosfer görmek ilgi çekici. Yoksa şekerli nane çayı çekilir değil; şekersizi de çekilmez ya neyse 🙂

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.