Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

19 Ocak 2015 Pazartesi

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
(Son Güncelleme: 17.10.2017)  Paris aşkın, parfümün, sanatın ve kültürün ama bir o kadar da alışverişin başkenti ya da başkentlerinden biri diyelim. Bu şehirde alışveriş illa lüks mağazalarda, ünlü markalar arasında yapılacak diye bir kural yok.

Paris'te her şey satılık, isterseniz yepyeni, isterseniz ikinci-üçüncü-beşinci el; ne ararsanız bulabileceğiniz, her zevke her keseye uygun bir eşyayla karşılaşmanız mümkün. İşte bu yazıda sizlere, sözünü ettiğim alışveriş seçenekleri arasında en keyiflilerinden biri olan "Brocante"tan, yani sokaklara kurulan bit pazarlarından bahsetmek istiyorum.

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
"Brokant" daha doğrusu "bğokant" olarak okunan Brocante'lar Paris'in hiç ummadığınız bir köşesinde karşınıza çıkıveren muhteşem sokak pazarları. İnsanlar bazen kendilerine ait, bazen başkalarından düşürdükleri kullanılmış ürünleri sokak tezgahlarında topluca satıyorlar.

Normalde yaya yolu, kaldırım ya da park yeri gibi alanlara kurulan brocante'lar kimi zaman da özel binaların içinde "gizli saklı avlularda" da düzenlenebiliyor. Bazen kendi halinde bir kaldırım bir bakmışsınız rengarenk bir bit pazarına dönüşmüş olabiliyor.

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
Normalde kendi halinde tipik bir Paris sokağıyken düzenlenen brocante ile birdenbire bir şenliğe dönüşen caddenin iki yanı boyunca, bazen küçük bazen de büyük bir meydan, eskilerin alınıp satıldığı pazar eğlencesi oluveriyor.

Çoğunlukla brocante'ın ucu bucağı olmuyor. Hangi birine bakacağınızı şaşırmış bir vaziyette saatlerinizi geçirebiliyorsunuz hiç aklınızda yokken. Bazı eşyalar ilginizi çekiyor, bazıları sıradan geliyor, bazen de kimi aklı evveller, yeni ve ucuz Çin malı eşyaları bu bit pazarlarında satmaya çalışıyor. Onları hemen es geçiyoruz tabii ki...

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
Bu pazar yerlerinde değerli antika parçalar bulabileceğiniz gibi, üç kuruş on paraya, gökte ararken yerde buluvereceğiniz çok özel objelere de denk düşebiliyorsunuz kimi zaman.

Meraklıları için bu brocante'ların hangi gün nerede kurulacağı bu linkten takip edilebiliyor ama benim vaktim bol olduğu için, Paris'te rastegele dolaşırken şans eseri karşıma çıkan brocante'larda dolaşmayı daha çok seviyorum tabii. Fransa'nın başka şehirlerinde ya da başka bir ülkede gezerken de hep rastgele karşıma çıkıverir böyle yerler zaten; şanslı biri olduğum doğrudur, bunun farkında olduğum da...

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
En çok eski mobilyaları, kitapları ve oyuncakları incelemeyi seviyorum. Hele ki çocukken "mini mekanik" dediğimiz "play mobil"lerin eskilerini buldum mu kaçırmıyorum. Porselen çekmece kulpları da ayrıca ilgimi çekiyor. Keşke evimde daha çok yerim olsa ve toplayacağım onca ıvır zıvırın düzenli olarak tozunu alacak biri olsa elbette ki daha çok alışveriş yaparım :)

Bazen Pigalle'de, bazen Madeleine'de, bazen Bastille'de bazen Marais'de sokak ortasında karşınıza çıkıveren bir brocante, bazen Village Saint Paul'ün gizli avlularında da olabiliyor. Bu kadar az yer saydığıma bakmayın, şehrin her köşesinde bir yerlerde illa ki bir brocante düzenleniyor. O yüzden kısıtlı zamanları olanların benim gibi şanslarına güvenmek yerine linkini verdiğim siteye bakıp brocante'ların yerlerini ve tarihlerini öğrenmeleri daha akıllıca olur. Hatta bazen öyle profesyonel brocante'lar oluyor ki şehrin biraz dışında, koskoca bir alana kurulu, girişinde küçük bir ücret ödenen devasa panayır yerleri şeklinde düzenlenebiliyor ama normalde böyle yerleri gezmek ücretsizdir.

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
Buralarda antikacılar ve profesyonel satıcılar kadar kişisel eşyalarını satmak isteyen insanlara da rastlayabiliyorsunuz. O yüzden karşınıza çıkacak objelerin ihtimalini inanın hayal bile edemezsiniz.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde "tavanarası boşaltma" anlamında kullanılan "vide grenier"ler (vid gğöniye) düzenleniyor; o zaman bu pazarlarda çoğunlukla bireysel satıcılar, artık ihtiyaçları olmayan binbir çeşit eşyayı pazar tezgahlarına döküveriyorlar. Hatta bu pazar yerlerinde çocukların satış yaptığı özel alanlar bile oluyor. İşte o zaman buraları gezmenin de keyfine doyum olmuyor.

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
Benim için tek sorun, eski eşya tozuna karşı alerjim olduğu için hiç temizlenmemiş eşyaların arasında fazla kalamamak; hemen kaşınmaya başlıyorum; hatta bu paragrafı yazarken bile kaşıntı basıyor, o derece yani :) Buna rağmen brocante'lar vazgeçilmezim.

Hatta bazen bu bit pazarlarında hiç beklemediğiniz sürprizler de oluyor. Örneğin Eylül 2016'da Saint Martin Kanalı üzerindeki brocante'ta çok hoş bir porselen ev maketini aldığımda, satıcının sardığı gazete kağıdını eve gelip açtığımda bir gördüm ki gazete 1973 tarihli Le Monde! Yani aldığım objeden daha eski bir paket kağıdının sahibi olmuş oldum :) Tabii ki hemen bu gazete kağıdını büyük bir ansiklopedinin içine koyup sakladım...

Sokaklara Kurulan Bit Pazarları: Brocante & Vide Grenier
Bu bit pazarlarının bazı köşeleri sıradan olabiliyor ama ıncık-cıncık kurcalamayı seven biriyseniz zevkinize uygun bir şeyler illa ki bulabiliyorsunuz. Bazen bit pazarında gelinlik bakan bir kadın, bazen kendisi başlı başına tarihi eser olan ilginç giyimli bir parizyen hanımefendi pazar yerinde karşınıza çıkıveriyor.

Siz de benim gibi eski eşyaları seviyorsanız, yaşanmışlıklar ve eşyaların hikayeleri sizin için cezbediciyse Paris'e geldiğinizde mutlaka bir brocante gezmenizi tavsiye ederim. Bakarsınız yıllardır aradığınız küçük ama sizin için çok değerli bir şeyi buluverirsiniz? Daha şık ve lüks antika eşyalar bulmak istiyorsanız o zaman Village Suisse'e bakmanızı öneririm. Aslında bu konuda görmeniz gereken esas yer Paris'in kuzeyindeki sabit dev bit pazarı Marché aux Puces Saint Ouen olacaktır. Orada da yok yok... Eski kitaplara meraklıysanız da adresiniz Sahaflar Çarşısı - Le Marché du Livre Ancien olacak...

Keyifli geziler, keyifli alışverişler.
İlgili Yazılar:
- Saint-Ouen Bit Pazarı
Village Suisse Antikacılar Çarşısı
Sahaflar Çarşısı - Le Marché du Livre Ancien


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.