Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Nisan 2014 Perşembe

Marché des Enfants Rouges

Marché des Enfants Rouges
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Bu yazıda yine Paris'in o keyifli kapalı pazar yerlerinden birini daha tanıyacağız ama sanki bu kez biraz daha genç işi, biraz daha canlı ve hareketli bir yerdeyiz: Marché des Enfants Rouges (marşe dezanfan ruj ya da mağşe dezanfan ğuj).

Marché des Enfants Rouges
Marais Bölgesi'nin kuzey tarafında, Rue de Bretagne üzerine yer alan bu pazar yeri, bir yanda balık ve şarküteri ürünleri, bir yanda çiçekçiler ve manav reyonları, bir yanda da türlü türlü yeme içme mekanlarının bulunduğu cıvıl cıvıl bir yaşam alanı. Önünden geçerken kafanızı çevirip bakmazsanız kaçırırsınız. Toplam üç ayrı girişi bulunuyor; sakın atlamayın derim...


Marché des Enfants Rouges
3. arrondissement'da yer alan bu pazar yeri, adını vaktiyle bu bölgede bulunan bir yetimhaneden alıyor. Zira o dönemde bu yetimhanede kalan çocukların üniforması kırmızıymış ve malum, Fransızcada rouge "kırmızı" demek...  Buraya metro ile gelmek için pek çok seçenek var. Arts et Métiers (ligne 3 ve ligne 11), Temple (ligne 3), Filles du Calvaire ve St. Sébastian-Froisart (ligne 8) istasyonlarından herhangi birinde inip bu tarafa doğru yürüyebilirsiniz.

Marché des Enfants Rouges
Buradaki restoranlar öyle tipik şık parizyen yerler değil, sanki daha çok genç işi daha doğrusu öğrenci işi ama bir o kadar da albenisi ve cazip bir enerjisi olan keyifli mekanlar. Burayı gezerken hissettiğim enerjiyi en son Toronto'daki St. Lawrance Market'ta yaşamıştım. Ortalıkta turistler bolca görülse de aslında daha çok Paris'in yerlilerinin, özellikle de gençlerin rağbet ettiği bir pazar yeri burası.


Marché des Enfants Rouges
Dilerseniz mutfak alışverişinizi yapabileceğiniz, dilerseniz çiçeklerden çiçek beğenebileceğiniz, dilerseniz de bir şeyler yiyip içebileceğiniz Marché des Enfants Rouges, değişik dünya mutfaklarından örnekleri bulabileceğiniz seçenekler sunuyor. Kuzey Afrikasından Uzakdoğusuna, Fransızından Karayiplerine ne ararsanız burada var.


Marché des Enfants Rouges
Biz buraya sık sık gider en azından içinden şöyle bir geçeriz ama genelde hep kalabalık olur. Mayıs 2017'deki son gidişimizde Corossol diye bir mekanda oturup, küçük bir tabure tepesinde, Karayip mutfağından bir şeyler denedik ve o unutulmaz Martinique tatilimizi yad ettik. Son derece sıcak ve samimi bir garson kızcağız bize servis yaptı. Yediklerimizin ne olduğu konusunda ise en ufak bir fikrim yoktu ama hepsi çok lezzetliydi :)


Marché des Enfants Rouges
Özellikle Arts et Métiers Müzesi gezisi yapacağınız gün uğranabilecek bir noktada. Hemen yakınındaki minik park "Square du Temple" da soluklanmak için ideal bir yer. Parkın karşısındaki 3. Arrondissement Belediye Binası'nın yanında bulunan kültür sanat merkezi Carreau du Temple'a da geçerken bir bakmakta fayda var. Marché des Enfants Rouges'u gezdikten sonra dilerseniz kuzeye République tarafına dilerseniz güneye Marais Bölgesi'ne doğru yürüyerek gezinize devam edebilirsiniz ki sanki böylesi daha güzel olur...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Marché des Enfants Rouges, 39 Rue de Bretagne, 75003 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.