Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

18 Şubat 2014 Salı

La Fourchette - The Fork

La Fourchette - The Fork
(Son Güncelleme: 03.11.2017)  Paris'te, nerede ne yenir, menüler nasıldır, fiyat aralıkları ne civardadır gibi pek çok soruya yanıt veren, en önemlisi de telefonla rezervasyon yaptırma sıkıntısını ortadan kaldıran şahane bir web sitesi: La Fourchette...

Fransızcada "Çatal" anlamına gelen La Fourchette (la furşet ya da la fuğşet) pek çok ülkede hizmet veren bir restoran rezervasyon sistemi. Fransızca dil seçeneğini seçtiğinizde lafourchette.com, ingilizce seçtiğinizde thefork.com olarak görünüyor. Yani sitenin İngilizce adı The Fork.

Web sitesi son derece kullanışlı ve pratik. Dilerseniz bulunduğunuz bölgeye göre, dilerseniz mutfak tipine göre, dilerseniz fiyat aralığına göre arama yapabileceğiniz bu sistemin en önemli artılarından biri belirli promosyonları ve indirimleri takip etme fırsatı sunuyor olması.

Sisteme üye olduktan sonra gitmek istediğiniz restoranı doğrudan seçebileceğiniz gibi, aradığınız kriterlere göre size sunulacak listeden de seçim yapmanız mümkün.

Bu sistemi kullanmanın en pratik yolu cep telefonunuza android ya da apple uygulamasını indirip rezervasyonu bu şekilde yapmak. Çünkü o zaman sistem lokasyonunuzu otomatik olarak algılıyor ve civardaki restoranların listesini, menülerini, indirim oranlarını sunuyor. Siz de size en yakından en uzağa yüzlerce seçenek arasından dilediğiniz restoranı seçebiliyorsunuz ve bu şekilde dilediğiniz restorana, dilediğiniz tarih ve saate rezervasyon yaptırma şansı buluyorsunuz. Ama Paris'e gelmeden, Türkiye'den ya da başka bir ülkeden rezervasyon yapmak için web sayfasını kullanmak daha iyi sanki. Bunun için aşağıdaki banner'a tıklamanız yeterli. Tüm La Fourchette rezervasyonlarınızı Pariste.Net üzerinden yaparsanız bana da destek olmuş oluyorsunuz:


Restoran seçerken daha önce oraya gitmiş olanların yorumlarını okuyup, restoran puanlarını inceleyerek de üç aşağı beş yukarı nasıl bir yerle karşılaşacağınızı tahmin edebiliyorsunuz. Zaten site görsel açıdan da yeterince tatminkar; ilgilendiğiniz restoranların resimlerini görerek de seçim yapmanızı kolaylaştırıyor.

La Fourchette'le restoranları incelerken, indirimlerin listelenen menüler üzerinden yapıldığını unutmayın. Çünkü restoranların çoğu, "formule" denilen bir sistemle, menüler arasında bazı kombinasyonlar yaparak özel fiyatlı başka menüler de çıkarabiliyor ve çoğunlukla bu formüller zaten promosyonlu olduğu için la fourchette'te belirtilen indirimlere dahil olmayabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sözkonusu indirimlerin içkiler için geçerli olup olmadığını iyi incelemek...

Bir de, restorasyona gittiğinizde kapıda sizi karşılayan görevli ya da garsona rezervasyonunuzu La Fourchette'ten yaptırdığınızı söylemeyi ihmal etmeyin.

Fransızlar arasında son derece yaygın bir kullanım oranına sahip olan La FourchetteParis'te yeme içme mekanı arayan ve haliyle kendine uygun bir yeri nasıl bulabileceğini bilemeyenler için de bulunmaz bir nimet.

Özetle, hem restorana gidip kapıdan dönme riskini ortadan kaldırması, hem telefonla rezervasyon yaptırma sıkıntısına son vermesi, hem de binlerce seçenek ve indirim fırsatları sunması açısından Paris gezinizde bu siteyi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

La Fourchette / The Fork sitesine bu linkten ya da aşağıdaki banner'dan ulaşabilirsiniz.


Paris'te kafe ve restoranlarda başınıza neler geleceği konusunda bu linkten bilgi edinebilirsiniz.

Paris'te ne yenir, ne içilir, nerede yenir, nerede içilir konularındaki kişisel tavsiyelerim de YEME-İÇME konu başlığı altında restoran restoran sıralanmış durumda. Bu listeyi her geçen gün daha da geliştirmeye çalışıyorum.

Afiyet bal şeker olsun.


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.