(Son Güncelleme: 06.01.2020) Paris’te, nerede ne yenir, menüler nasıldır, fiyat aralıkları ne civardadır gibi pek çok soruya yanıt veren, en önemlisi de telefonla rezervasyon yaptırma sıkıntısını ortadan kaldıran şahane bir web sitesi: La Fourchette – The Fork

Fransızcada “Çatal” anlamına gelen La Fourchette (la furşet ya da la fuğşet) pek çok ülkede hizmet veren bir restoran rezervasyon sistemi. Fransızca dil seçeneğini seçtiğinizde lafourchette.com, İngilizce seçtiğinizde thefork.com olarak görünüyor.

La Fourchette – The Fork web sitesi son derece kullanışlı ve pratik. Dilerseniz bulunduğunuz bölgeye göre, dilerseniz mutfak tipine göre, dilerseniz fiyat aralığına göre arama yapabileceğiniz bu sistemin en önemli artılarından biri belirli promosyonları ve indirimleri takip etme fırsatı sunuyor olması.

Sisteme üye olduktan sonra gitmek istediğiniz restoranı doğrudan seçebileceğiniz gibi, aradığınız kriterlere göre size sunulacak listeden de seçim yapmanız mümkün.

Bu sistemi kullanmanın en pratik yolu cep telefonunuza android ya da apple uygulamasını indirip rezervasyonu bu şekilde yapmak. Çünkü o zaman sistem lokasyonunuzu otomatik olarak algılıyor ve civardaki restoranların listesini, menülerini, indirim oranlarını sunuyor. Siz de size en yakından en uzağa yüzlerce seçenek arasından dilediğiniz restoranı seçebiliyorsunuz ve bu şekilde dilediğiniz restorana, dilediğiniz tarih ve saate rezervasyon yaptırma şansı buluyorsunuz. Ama Paris’e gelmeden, Türkiye’den ya da başka bir ülkeden rezervasyon yapmak için web sayfasını kullanmak daha iyi sanki.

İster web sayfası üzerinden isterseniz cep uygulaması üzerinden La Fourchette – The Fork‘u kullanmanız mümkün. Apple Store ya da Google Play ve ülke ayrımlarını pek bilemiyorum ama banner sizi Fransızca uygulamaya yönlendiriyorsa İngilizce ya da varsa Türkçe uygulamayı La Fourchette – The Fork internet sitesi üzerinden kendiniz de indirebilirsiniz.

Restoran seçerken daha önce oraya gitmiş olanların yorumlarını okuyup, restoran puanlarını inceleyerek de üç aşağı beş yukarı nasıl bir yerle karşılaşacağınızı tahmin edebiliyorsunuz. Zaten site görsel açıdan da yeterince tatminkar; ilgilendiğiniz restoranların resimlerini görerek de seçim yapmanızı kolaylaştırıyor.

La Fourchette’le restoranları incelerken, indirimlerin listelenen menüler üzerinden yapıldığını unutmayın. Çünkü restoranların çoğu, “formule” denilen bir sistemle, menüler arasında bazı kombinasyonlar yaparak özel fiyatlı başka menüler de çıkarabiliyor ve çoğunlukla bu formüller zaten promosyonlu olduğu için La Fourchette’te belirtilen indirimlere dahil olmayabiliyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da söz konusu indirimlerin içkiler için geçerli olup olmadığını iyi incelemek…

Bir de, restorasyona gittiğinizde kapıda sizi karşılayan görevli ya da garsona rezervasyonunuzu La Fourchette – The Fork üzerinden yaptırdığınızı söylemeyi ihmal etmeyin. İngilizce konuşuyorsanız The Fork, Fransızca konuşuyorsanız La Fourchette dersiniz 😉

Fransızlar arasında son derece yaygın bir kullanım oranına sahip olan La Fourchette – The ForkParis’te yeme içme mekanı arayan ve haliyle kendine uygun bir yeri nasıl bulabileceğini bilemeyenler için de bulunmaz bir nimet. Üstelik her rezervasyon sonrasında puan kazanıyorsunuz, biriktirdiğiniz bu puanlar sayesinde ek indirim alma şansınız oluyor.

Özetle, hem restorana gidip kapıdan dönme riskini ortadan kaldırması, hem telefonla rezervasyon yaptırma sıkıntısına son vermesi, hem de binlerce seçenek ve indirim fırsatları sunması açısından Paris gezinizde bu siteyi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Paris’te kafe ve restoranlarda kültürel farklılıklar nedeniyle yaşama ihtimaliniz olan bazı sorunları baştan önlemek için Paris’te Kafe ve Restoranlarda Başınıza Neler Gelecek? yazıma da bir göz atmayı unutmayın lütfen 😉 Paris’te ne yenir, ne içilir, nerede yenir, nerede içilir konularındaki kişisel tavsiyelerim de yeme – içme konu başlığı altında restoran restoran sıralanmış durumda.

Online rezervasyonunuzu Paris’e geldiğinizde yapmak istiyorsanız ama ideal bir internet çözümü arayışındaysanız, o zaman Travel Wifi yazıma da bir bakmanızı önereceğim.

Ağız tadınızın hep yerinde olması dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.