(Son Güncelleme: 12.01.2018 – DİKKAT: KAPANDI)

Kimilerinin tercihi gezdiği ülkelerin yerel lezzetlerini, farklı mutfak kültürlerini tanımak oluyorken, kimileri de gittiği ülkelerde bildiğinden şaşmayıp, alıştığı damak tadını yakalamaya çalışıyor. Siz de Paris’e gelip bildiğiniz ve alışık olduğunuz yemekleri yemek isteyenlerdenseniz bugün sizlere Sizin Restaurant’ı tanıtmak istiyorum. Tabii bir de vatanından uzakta yaşayanların ara sıra da olsa ülkesinin damak tadına ve yemek kültürüne ait yemekler yeme ihtiyacı olabiliyor. İşte biz o gruba girenler olarak Sizin Restaurant – Faubourg-Montmartret’a gittik geçen akşam; şimdi oturup izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
İki farklı arkadaşım tarafından aynı günlerde “bir akşam Sizin Restaurant’da yemek yeme daveti” almam enteresandı. O gün öğrendim ki Paris’te iki tane Sizin Restaurant varmış. Benim Paris’im‘in yazarı Cüneyt Ayral beni Faubourg-Montmartre’takine davet ediyormuş, BNP Paribas’dan arkadaşım Melih ise Saint George’takine… Artık kime niyet kime kısmet, ilk olarak Faubourg-Montmartre’takine gitmek nasip oldu geçtiğimiz akşam.
 
Dilerseniz 7 numaralı metro hattının Le Peletier istasyonunda inerek çabucak ulaşabileceğiniz, dilerseniz Grands Boulevards gezinizden sonra Chartier‘den yukarı yürüyerek biraz sonra solda karşınıza çıkacak olan Sizin Restaurant – Faubourg-Montmartre’a gittiğimizde sevgili Cüneyt bizi kapıdaki masalarda oturmuş bekliyordu. Çok geçmeden, yeni tanıştığım ve çok sevdiğim “Paris Köstebeği” Nil de aramıza katılınca masamız iyice şenlendi. İnsan böylesi bir masada olunca artık ne yese damağında şenlik oluyor, böyle sofraları güzel sohbetler güzelleştiriyor…
 
Takip edenler bilirler, pek öyle rakı erbabı değilimdir ama sofra adabına da elimden geldiğince uymaya çalışırım. Masada üç ağır rakıcı olunca bana da eşlik etmek düştü haliyle. Mezelerimizi ve rakımızı söyleyip muhabbete koyulduk. Aslında menüsü oldukça zengin ama biz sadece meze üzerinden gittik. Tabii masadakiler İstanbul’un ağır toplarından olunca meze beğendirmek de güç oluyor. Beni mutlu etmenin yolu ise basit: Verirsin patates kızartması siparişiniz, oh misss 🙂
blank
Sizin Restaurant – Faubourg-Montmartre
Şaka bir yana sofra adabını rafa kaldırarak sipariş ettiğim patates kızartmaları şeker gibi tatlıydı, o kadar hoşuma gitti ki anlatamam. Mezeden zaten anlayan biri değilimdir ama diğer masalara giden tabaklardan gördüğüm kadarıyla diğer yemek çeşitleri de oldukça zengin ve porsiyonları tatminkâr.
 
Sonuçta biz Sizin Restaurant – Faubourg-Montmartre’ta dört arkadaş, oturup muhabbet etmek, güzel şeyler yiyip ağzımızı tatlandırmak niyetindeydik, sohbetin tadı yemeğinkine karıştı, gayet keyifli vakit geçirip geç vakitlere kadar oturduk. Aslında içeride oturmak daha bir Türkiye’de olmak gibi gelirdi insana sanki. Biz dışarıda oturduğumuz için sokağın Fransız atmosferi kafamı karıştırdı 🙂
 
Özellikle mekanın sahibi Zehra Hanım, son derece güler yüzlü ve arkadaş canlısıydı, bizimle bizzat o ilgilendi. Son servis ettiği karpuzun tadınıysa unutamıyorum… Bu yaz pek karpuz yüzü görmedim ya belki ondandır… Bir de vaktin çok geç olduğunu fark edip alelacele kalkmak zorunda kalmasaydık iyiydi; oturup bir çay içemedim ya ona yanarım; artık bir dahaki sefere diyelim.
 
Eğer siz de Paris’e geldiğinizde kendi mutfağınızdan tatlar arıyorsanız size önerebileceğim Türk restoranlarından biridir Sizin Restaurant – Faubourg-Montmartre. Siz de buraya gidip edindiğiniz deneyimleri bizimle paylaşırsanız daha güzel bir tavsiye yazısı olacaktır sayenizde.
 
Afiyet şeker olsun.

Paris’teki Diğer Türk Restoranları:
– Restaurant Labranda
– Sizin Restaurant – Saint Georges
– Restaurant Le Janissaire
– Seç Restaurant – 18. Arrondissement

– Restaurant Derya
– Restaurant Ottoman
– Le Risalé Restaurant
blank
Author

1 Comment

  1. blank

    Sizin tavsiyeniz üzerine, otelimize yerleşir yerleşmez akşam yemeği için gittik, Zehra Hanım bizimle kendisi ilgilendi, buradan hem Zehra Hanım'a hem size teşekkür ederim. Kendilerine has bir meze olan "kanarya" yı büyük ihtimal siz istemeden ikram edeceklerdir ama olur ya ikram etmezseler, "kanarya" istemeyi unutmayın.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.