(Son Güncelleme: 05.01.2020) Bu kez Paris’in en güzel köşelerinden olduğu halde en çok ihmal ettiğim yerlerinden biri olan Quartier Latin tarafında hoş bir restorana düşüyor yolumuz. Nedense yolum Saint Michel Bulvarı’nın doğu tarafından çok sık geçmiyor. Ne zaman Saint Michel ve civarını gezecek olsam hep Odéon tarafına kayıyorum, diğer bölgeye pek gitmiyorum. Aslında tamamen şans, yoksa biliyorum ki orası da ayrı bir cennet.

Elbette oralarda da gezdim dolaştım ama bir yaşam alışkanlığım olmamış demek ki. Yeni yeni gezip detay keşiflerine başlıyorum. Evet Rue Mouffetard çok özeldir, fırsat buldukça da dolaşmaya giderim orayı ama işte dediğim gibi; Paris’te yapacak o kadar çok şey var ki bir türlü sıra gelmiyor.

blank
Panthéon’a Yakın Hoş Bir Restoran: Restaurant La Petite Périgourdin

2016 başında bir hafta sonu, yine Rue Mouffetard‘da dolaşıp civarı da gezmeye karar verince Panthéon‘un hemen aşağısındaki bu güzel restorana düştü yolumuz; memnun da kalınca bu yazıda size buradan, Restaurant La Petite Périgourdin’den bahsetmek istedim o yüzden.

Panthéon‘un kuzey kanadından, yani Seine Nehri‘ne doğru olan yokuştan, Rue Valette’ten aşağı indiğinizde Rue des Ecoles’e ulaştığınız noktada solda köşede karşınıza çıkacak olan bu restoran, öyle aman aman gidilmesi gereken bir yer değil belki ama bu civarda konaklayanlar ya da yolu buraya düşenler için, özellikle öğle yemeği konusunda keyifli bir yerde oturup bir şeyler yiyip içmek için tercih edebileceğiniz bir mekan.

blank
Panthéon’a Yakın Hoş Bir Restoran: Restaurant La Petite Périgourdin

Eğer metro ile tarif vermek gerekirse, buraya 10 numaralı hattın “Maubert-Mutualité” istasyonunda inip, Rue des Carmes’den yukarı çıkmanız gerekiyor. Yokuşu çıkarken en tepede Panthéon‘u görüyorsunuz zaten. Rue des Ecoles’e ulaştığınızda La Petite Périgourdin sağ köşede karşınıza çıkıyor.

İçerisi günlük hayatın bir parçası olan tipik Fransız restoranları gibi, ne fazla ciddi ne fazla salaş; belli bir yaşanmışlığı ve güngörmüşlüğü ile sizi karşılayan sıcak bir atmosfere sahip. Hemen karşınızda bir bar, sağlı sollu masalar, sol tarafta yokuşun önündeki camda sıra sıra dizili şarap şişeleri, sağda Rue des Ecoles’e bakan tarafta da aydınlık bir camekan önünde masalar karşılıyor sizi.

blank
Panthéon’a Yakın Hoş Bir Restoran: Restaurant La Petite Périgourdin

Yediğimiz içtiğimiz bir yana, sipariş vermeden önce kapının hemen sol tarafında bulunan raflarda sıra sıra dizili duran, uzaktan bakınca havlu gibi görünüp aslında beyaz peçeteler konmuş olduğunu anladığım rafın ne olduğunu garsona sorduğumda, bunun eski bir gelenek olduğunu, bu peçetelerin restoranın müdavimlerine ait özel peçeteler olduğunu öğrendim. İnsan neler öğreniyor yaşadıkça. Bunun Paris’te pek çok restoranda da yapıldığını, vaktiyle çok yaygın bir uygulama olduğunu da öğrenince müşteride aidiyet duygusu ve sadakat yaratmak için çok hoş bir yöntem olduğunu düşündüm. Oysa bizim gibi fani ve gelip geçici müşterilere kağıt peçete ile servis yapıyorlar 🙂 Olsun bunun bir benzerini, rakı şişesine isim yazma geleneğini sürdüren Labranda‘mız var Paris’te bizim 😉

Servis zaten Paris’teki tüm restoranlarda olduğu gibi vasat; kötü değil tabi ama kimse de gelip etrafınızda pervane olmuyor. Zaten ben buna alışalı çok oldu. Kafe ve Restoranlarda Başınıza Gelecek? yazımda bu konudan uzun uzun bahsetmiştim. Büyük beklentilerimiz olmadan, La Petite Pérgourdin’de de menümüzü elimize aldık, paşa paşa confit de canard‘ımızı söyledik. Servis geldiğinde çok şaşırdık çünkü doğrudan tabağımızda gelmedi, ayrı bir kaptan önce ördekler sonra da patatesler çıkarılarak tabağımıza kondu; çok hoş bir sunumu vardı. Buna karşılık yediğim en güzel confit de canard değildi belki ama fena da sayılmazdı. Aslında patatesleri çok lezzetliydi ama ördek sanki olması gerekenden daha fazla yağlıydı. Yine de afiyetle yedik, orası ayrı 🙂 Sanırım en güzel confit de canard‘ı Rue Mouffetard‘daki Restaurant Le Mouffetard yapıyor.

blank
Panthéon’a Yakın Hoş Bir Restoran: Restaurant La Petite Périgourdin

Ana yemekler için fiyatlar 13-15 Euro aralığında diyebiliriz. Antre ve tatlı; tabii bir de seçeceğiniz içeceğe göre fiyatlar farklılık gösterecektir ama sonuçta burası bu ayardaki tipik Fransız restoranlarını baz alacak olursak “makul” bir fiyat çizgisinde diyebiliriz.

Akşamları nasıl olur bilemiyorum, biz burayı öğlen yemeği için denedik ve sevdik. Eğer bu civarda konaklıyorsanız ya da yolunuz bu taraflardan geçiyorsa bir öğlen yemeği için burayı tercih edebilirsiniz. Eğer akşam giderseniz de deneyimlerinizi bizlerle paylaşırsanız çok güzel olur. Burası haftanın her günü açık. Gece de bar olarak hizmet veriyormuş.

Daha sonra bölgede yapacaklarınız için Saint Michel ve Saint Germain Bulvarı yazılarını okuyabilirsiniz. Aslında oturup bir de Quartier Latin yazısı yazmam gerekiyor ama önce bölgeyi biraz daha iyi keşfettiğimden emin olayım, ondan sonra ne öğrenirsem hepsini sizinle paylaşacağım zaten.

Afiyet bal şeker olsun…

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: 39 Rue des Ecoles, 75005 Paris

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.