(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’te Araba Kullanmak konusunu daha önce detaylı bir şekilde incelediğimize göre bu kez işin daha zor kısmına, kullandığımız aracı nereye park edeceğimiz konusuna geçebiliriz… Madem ki sözümü dinlemediniz, illâ ki Paris’te arabayla dolaşacağım dediniz, buyurun bakalım kolaysa kendinize uygun bir otopark bulun 🙂 İşin şakası bir yana yazının devamında da göreceğiniz gibi Paris’te araç park etmek en büyük sorunlardan biridir.

Tabii ki bütçeniz müsaitse yapacağınız en akıllıca şey, gidip 24 saat açık olan kapalı bir otopark seçmektir. Saati yaklaşık 4 ila 10 euro arasında değişen ortalama bir fiyattan aracınızı dilediğiniz kadar otoparkta bırakabilirsiniz. Hal böyle olunca da arabanız otoparktayken aklınız geride kalmaz, rahat rahat şehri dolaşabilirsiniz.

Ama bu kadar bütçeniz yok, peki o zaman ne yapmanız gerekiyor? En baştan söylemem gereken şu ki her halükarda ödeyeceğiniz otopark ücreti her zaman için yüksek olacaktır. Dilerseniz kapalı bir otopark bulup arabanızı oraya bırakın, dilerseniz sokakta park etmeye çalışın sonuçta ödeyeceğiniz rakam üç aşağı beş yukarı aynıdır. Üstelik sokağa araç bırakmak çok daha zahmetli bir iştir. Dilerseniz kısaca anlatmaya çalışayım, siz de kararınızı kendiniz verin:

Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz?

Her şeyden önce Paris’te sokaklara araç park edebileceğiniz yer sayısı çok kısıtlıdır. Bunun pek çok nedeni var. İlk aklınıza gelen; Paris’te arabanın çok, park yerinin az olması olabilir, ki bu doğrudur da ama bir diğer önemli neden, arabaların park edebileceği alanların çoğunun kiralık bisiklet Vélib ve kiralık elektrikli araçlar Autolib‘lere ayrılmış olması.

Yani şehrin dört bir köşesinde araba park edilebilen en uygun yerler bu kiralık bisikletlerle elektrikli araçlara tahsis edilmiş ve her geçen gün de bu alan artıyor ve özel araçlara ayrılan yerler azalıyor. Yani Paris Belediyesi özel aracınızla Paris’te olmanızı pek istemiyor.

Bir diğer neden, normal şartlar altında daha çok arabanın park edebileceği bir sokakta kapı önü olması, yükleme boşaltma yeri olarak ayrılması, inşaat çalışmaları vb nedeniyle pek çok olası park yeri gözden çıkarılmış durumda. Bazen koca sokakta 3-5 arabanın park edebileceği özel alan ya oluşturuluyor ya oluşturulmuyor. Hal böyle olunca da zaten kısıtlı olan park alanları daha da azalıyor ve sizin de boş yer bulma ihtimaliniz yok denecek kadar az oluyor.

Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz?

Hevesinizi kırmak istemem ama Paris şehir merkezinde sokakta ücretsiz park yeri zaten bulunmuyor. Yukarıdaki resimde göreceğiniz gibi sokakların büyük çoğunluğunda kesik kesik beyaz çizgiler park yapılabilecek yerleri gösterir ve yanında “PAYANT” (peyan) yani “ücretli” yazar. Sarı gördüğünüz çizgilerin olduğu yerlere, sokak köşelerine, başka bir ibare yazan yerlere, sarı zarf şeklinde çarpı olan ve üzerinde “LIVRAISON” yazan yükleme boşaltma yerlerine aracınızı park etmeniz yasaktır. Bu livraison bölgeleri de iki türlü. Bir tanesinde sokak tarafında sarı çift çizgi bulunuyor ve bu alanlara hiçbir şekilde araba park edemiyorsunuz. Bir tanesinde de yol tarafında kesik kesik sarı çizgi bulunuyor. Buralara saat 20:00-07:00 arası araç park edebiliyorsunuz. Pazar ve resmi tatil günleri ise tüm gün park etmek serbest.

Payant yazan boş bir yeri kazara buldunuz, şimdi ne yapacaksınız? Sokağın ötesinde ya da berisinde, yani yakınlarda bir yerlerde illâ ki bir parkomat vardır. Bu parkomata gidip kuralları okumanız gerekiyor. Paris’teki parkomatların birbirine benzeyenini pek göremedim ben! Kimisinde kredi kartı geçmiyor, kimisi sadece bozuk parayla çalışıyor, kimisi sadece “Tabac” denen büfelerden alabileceğiniz ve para yüklenmiş kontörlü otopark kartları ile çalışıyor.

Aslında en pratik çözüm cep telefonunuzdan P Mobile uygulamasıyla ödeme yapmak. Apple Store için bu linkten, Google Play için bu linkten uygulamayı indirdikten sonra kredi kartı ve araç plakası bilgilerinizi girdikten sonra parkomat üzerinde yazan, bulunduğunuz bölgenin kodunu (örn: 75004) girerek ve plakanızı seçerek ödeme yapabiliyorsunuz. 

Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz?

Süreniz biterken de -eğer opsiyonlardan seçerseniz- e-mail ve sms olarak size uyarı geliyor ve süreyi hiç arabanın yanına gitmeden uzatabiliyorsunuz. Bu aplikasyonu yüklemeyi ne zamandır düşünüyordum ama kuaförüm Canan‘a arabayla gitmek zorunda kaldığım bir gün kapıda parkomatı göremeyince Canan bana bu uygulamayı hatırlattı ve sayesinde yükleyerek hayatımı kolaylaştırmış oldu. Kendisine teşekkür ederim.

Prensip olarak herhangi bir sokağa aracınızı max. 2 saatliğine bırakıyorsunuz. Dolayısıyla sistem sizden maksimum 2 saatlik ücret alıyor. 2 saatin sonunda -teorik olarak- aracınızı çekmeniz bekleniyor ama gidip yeniden para atıp/kart çekip süreyi uzatıp aldığınız fişi ön camınıza koyabilirsiniz. Güzel haber: Cepten ödeme yaparsanız cama herhangi bir şey koymanıza gerek yok ve 2 saat kısıtlaması söz konusu değil.

Sokağa araç park etme ücreti de bu yazının son güncelleme tarihi itibariyle 1 saat için 2,40€ ile 4,00€ arasında değişiyor.

Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz?

Her makine ayrı ayrı çalışıyor, kimisi para attıkça kalabileceğiniz maksimum saati gösteriyor, kimisi de ne kadar kalacağınızı sorup ona göre sizden para istiyor. Bazı park yerlerinde 12:00-14:00 arası ücretsiz oluyor; o zaman, örneğin 11:00’de gelmişseniz sadece 1 saatlik ödeme yapıyorsunuz. 14:00 sonrası kalmanız gerekiyorsa gidip tekrar süreyi uzatmanız gerekiyor. Pek çok yerde ise akşam 19:00 sonrası ücretsiz olabiliyor o zaman gece arabayı ertesi günkü ödeme saatinin başladığı vakte kadar orada bırakabiliyorsunuz.

Bir de bu yazının başında gördüğünüz resimdeki gibi parkomattaki P harfinin altında sarı bir nokta görürseniz (%99) olasılıkla resmi tatil günleri, pazar günleri buralara ücretsiz araç bırakabiliyorsunuz. Yine de aracınızı bırakırken en yakın parkomata gidip bu bilgiyi ekranda görerek teyit etmenizi öneririm. Aman dikkat! Eskiden bu bölgelere Ağustos ayı boyunca aracınızı ücretsiz bırakabiliyordunuz ama Ağustos 2015 itibariyle bu uygulamaya son verildi. Yani sarı noktalı parkomat gördüğünüz yerlere eskisi gibi Ağustos ayı boyunca ücretsiz araba bırakmanız mümkün değil.

Parkomatların çoğunda dil seçeneği olduğu için, Fransızca bilmiyorsanız İngilizce olarak işlemlerinizi ekrandan takip ederek yapabilirsiniz; zaten ekran bilgisi sizin ne yapmanız gerektiğini söylüyor, ona göre tuşlara basmanız isteniyor. Biraz karışık görünse de ikinci denemede başaracağınıza inanıyorum 🙂 Ama kendinizden şüphe duymayın, her şeyleri gibi bu konuyu da başarıyla karmaşıklaştırmış Fransızlar 🙂 İnsan bir sistem geliştirir ve her yerde aynı sistemi uygular ama yok öyle kolay lokma, illâ bir uğraşacaksınız. O yüzden mobil ödeme en iyisi.

Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz?

Aslında arabalı olarak Paris içinde çok işiniz olmayacağını düşünüyorum ama yine de başka bir şehirden ya da başka bir ülkeden Paris’e gelmek niyetindeyseniz o zaman Paris yakınlarında bir yerlere aracınızı bırakmak isteyebilirsiniz. Size önerebileceğim özel bir yer yok ama günübirlik Paris’e gezmek istiyorsanız ilk aklıma gelen, Disneyland yakınlarındaki dev alışveriş merkezi Val d’Europe ya da La Vallée Village‘daki ücretsiz otopark seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Bu kez de RER ile ulaşım için hatırı sayılı bir rakam ödeyeceksiniz üstelik bu rakam kişi sayısına göre artacak ve 24 saat bırakma şansınız yok. O yüzden her halukârda araba ile şehre gelip aracınızı şehrin dört bir yanında göreceğiniz yer altı otoparklarına bırakmanızı öneririm. Aslında bir de Paris’in hemen doğu ve batı kanatlarındaki park-ormanlar Bois de Vincennes ve Bois de Boulogne‘da da ücretsiz park yerleri bolca mevcut ama ormanlık ve nispeten ıssız bir yere araba bırakıp şehre inmek ne kadar mantıklı olur, buna siz karar verin isterseniz.

Yanlış park ettiğinizde görevli memurların kontrolüne yakalanırsanız anında ceza kesiyorlar. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi sokağın köşesine, park edilmesi yasak olan bir yere park etmiş bu aracın sahibi kim bilir ne kadar ceza ödeyecek?

Paris’te Arabanızı Nereye Park Etmelisiniz?

Normalde biz trafik cezalarını internetten ödeyebiliyoruz ama başka bir ülke vatandaşı bu ödemeyi nasıl yapar, cidden bilmiyorum. Zaten kiralık araçsa ceza firmadan tahsil edilir, firma da daha sonra cezayı sizin kartınızdan çekecektir.

Yanlış park edilen araçların çekildiğine hiç denk gelmedim ama özel durumda çekileceğini tahmin ediyorum. Bazen yol çalışması, pazar kurulması, gösteri yürüyüşü vb gibi durumlarda, yazılı uyarılara rağmen aracınızı oraya bıraktığınızda, bir süre sonra dönünce arabanızı yerinde bulamayınca panik olmakta haklısınız, çünkü bu durumda ne yapılması gerektiğini ben de bilmiyorum 🙂 Tek bildiğim arabanızı bu linkteki kutucuğa plaka bilginizi yazarak arttırdığınız ama bildiğim kadarıyla bu uygulama sadece Fransa plakalı araçlar için geçerli…

En iyisi mi siz küçük hesapların peşinde koşup türlü riskler alarak tatilinizin zehir olmasını önlemek adına size en yakın kapalı otoparka aracınızı bırakmaya bakın. Hem kafanız rahat olsun hem de aracınızın başına bir şey gelmesin. Hem bakın kapalı otoparklarda ne güzel araçlar görme şansınız var. Aşağıdaki videoyu bir süre önce Zafer Takı‘nın oradaki otoparka aracımı park ettiğim gün çekmiştim.

Söylemeyi unuttum, belki biliyorsunuzdur, Paris’te sokakta araç park edebileceğiniz yerler çok kısıtlı olduğundan, bazen küçücük bir boşluk bile bulduğunda Parisliler arabalarını tampon tampona vura vura o boşluğa girmenin bir çaresine bakıyorlar. Bu son derece kabul edilmiş bir durum gibi görünüyor üstelik.

Sanırım artık aracınızı şehrin dört bir yanında bulunan kapalı bir otoparka bırakmak konusunda sizi ikna edebilmişimdir. Kısa süreli duraklamalarınız için sokağa araç park etmeniz belki mantıklı olabilir ama uzun kalacaksanız kesinlikle kapalı otoparkları tercih etmelisiniz. Bir de park edeceğiniz otoparkın 24 saat açık olup olmadığından da emin olun. Son olarak, bazı otoparkların yaya kapıları güvenlik gerekçesiyle şifreli olabiliyor, bu şifrenin otopark fişinde yazıp yazmadığından emin olun lütfen. Bazen de kapıyı otopark kartınızla açıyorsunuz.

Evet, Paris’te araba park etme hakkında aklıma gelenler şimdilik bunlar. Eğer atladığımı düşündüğünüz, eklemek ya da düzeltmek istediğiniz konular varsa yorum kısmına yazıp bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Çünkü hayat paylaştıkça güzel.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

İlgili Yazılar:
– Paris’te Araba Kullanmak
Autolib’ – Kiralık Elektrikli Arabalar
Paris Otomobilsiz Gün Etkinliği – Journée Sans Voiture

Yazar

6 Yorum

 1. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Size bir sorum olucaktı. Yarın sabah saat 7 gibi aracımızla Parise gelicez.Yarın sarı kesik çizgiler ücretsiz olucak mı bi de öyleyse akşama kadar bırakabiliyor uyuz? Malumunuz öğrenci olduğumuz için park yerlerine çok fazla para veremiyoruz.Sizin bize önerebileceğiniz ücretsiz ve güvenilir bir yer var mıdır? Umarım çok şey istemiyorumdur, şimdiden teşekkürler 🙂

  • Merhaba, yarın Pazar olduğu için sarı kesik çizgili yerlere aracınızı park edebilirsiniz, ayrıca Payant yazan yerlerin %99'una da aracınızı ücretsiz bırakabileceksiniz. Yine de park ettikten sonra otomata gidip "dimanche gratuit" yani pazarları ücretsizdir yazısını görüp emin olmakta fayda var. Bunların haricinde şehir içinde ücretsiz park yeri bulmak zaten söz konusu bile değil 🙂
   İyi tatiller

 2. Merhaba Ahmet Bey. Bu kapali parkyerlerinde aracimizin yanina istedigimiz zaman ugrayabiliyormuyuz. Eee bütce kisitli olunca arabada sekerlemek hayli seker oluyor anlayacaginiz. Ben cok gezmeyi seven biri olarak ara ve gece istirahatlarimi arac icinde yapmaya alistim. Tabi az önce de sordugum üzere herhangi bir kisitlama olmadigi taktirde.

  Bu arada yapmis oldugunuz You Tube yayinlarinizi da büyük bir alaka ile izledigimi de bilhassa söylemek istiyorum. Sizin gibi bilgili, ince ve nazik bir sahsiyeti böyle rastgele bir Program üzerinden taniyabilmek imkani bulabildigim icin kendimi hayli sansli hissediyorum. Ve icra etmis oldugunuz bilgilendirici yayin ve yazilariniz icin de ayrica size tesekkür etmek istiyorum. Sayenizde az daha Parise gelmekten vazgececektim. O Kadar iyi bir tanitim ve rehberlik. Tebrik ederim.

  Ve bu mesaji okudugunuz andan itibaren gününüzün ve de günlerinizin herdaim keyifli ve güzel gecmesini diliyorum. Basarilarinizin devami dileklerimle sen ve saglicakla kaliniz. Selamlar. 🙂

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Merhaba Serkan Bey,
   Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ediyorum.
   Otoparklara genelde elinizdeki otopark kartıyla istediğiniz gibi girebilirsiniz ama arabada uyumanıza izin vereceklerini pek sanmıyorum. Gerçi çok iyi bildiğim bir konu değil bu ama zaten pek çok otopark gece kapalı olacaktır, otoparkınızı buna göre seçmelisiniz. 24 saat açık olsa bile güvenlik kameralarından takip edileceğiniz için bir görevli gelip sizin arabada uyumanızı engelleyebilir diye düşünüyorum.
   Mutlu günler…

Yorum Yazın