Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

1 Mayıs 2014 Perşembe

Périphérique - Periferik Nedir?

Paris Çevre Yolu: Périphérique - Periferik
(Son Güncelleme: 01.04.2017) Paris'in etrafını çepeçevre saran bir çevre yolu vardır ve bu çevreyolunun adı Boulevard Périphérique, kısaca Périphérique (periferik ya da peğifeğik) olarak geçer ve Türkçeye çevre yolu olarak çevirebiliriz. Bu çevre yolunun önemi sadece ulaşımı kolaylaştırmasından değil, aynı zamanda resmi anlamda Paris il sınırlarının çerçevesini çizmesinden kaynaklanır.

Yani bizim bildiğimiz anlamda Paris çok daha geniş bir alanı kapsıyorken, Parisliler için gerçek Paris bu périphérique'in içinde kalır ve kimi Parisliler périphérique dışına adım atmadan yaşama takıntısına sahiptirler; zira Boulevard Périphérique'in dışında kalan her yer "banlieu (banliyö)" olarak geçer. Geçerdi demek daha doğru olacaktır çünkü Grand Paris projesinin hayata geçmesi ile birlikte bu konu tarihe karışacak; belki hemen değil ama tarih içinde zamanla gerçekleşecek. Bunun nedenini Arrondissement Nedir? yazısında bulabilirsiniz.

Bu nedenle Paris 105 kilometrekarelik yüzölçümüyle diğer dünya metropollerine göre çok daha küçüktür. İstanbul'un 5.343, Londra'nınsa 1.572 kilometrekare olduğunu göz önüne alırsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Elbette Paris yakın banliyöleri ile bir bütün halindedir ancak resmi işlemlerde bu banliyöler farklı departmanlara bağlı olduğu için örneğin araç plakaları, posta kodları farklılık gösterir.

Yıllardır yürütülen çalışmalar sonucunda 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Paris, çevresindeki üç departmanla birleştirilerek Grand Paris olarak tam 7 kat büyütüldü. Böylece yepyeni bir idari yapıya kavuşturulması amaçlanıyor; zira o tarihe kadar devam eden sistemde Paris küçücük bir alan içine hapsolmuş durumda olduğu rahatlıkla görülebilir...

İlk bölümü 1966'da tamamlanan ve 1973'te artık Paris'i çepeçevre saran bir otoyola dönüşen périphérique, yapıldığı günden beri Parislilerin hayatını hem kolaylaştıran, hem de canından bezdiren bir çevreyolu olmuş :) Bir turist olarak vaktinizi genelde périphérique'in içinde geçireceğiniz için siz şehirdeki trafik problemini o kadar yakından hissetmezsiniz. Olsa olsa karşılaşacağınız manzara Bağdat Caddesi'ndeki ya da Nişantaşı'ndaki trafik sıkışıklığına benzer bir manzara olacaktır.

Oysa yıllar önce bir keresinde Paris'in güneyindeki şatolar bölgesi Loire Vadisi'ne kiralık araba ile gitmeye niyetlendiğim ilk  périphérique deneyimim bir cuma akşamına denk düşmüş, şehir dışına çıkmaya çalışırken karşılaştığım trafik manzarası karşısında şok olmuştum :) Zaten yollar karmakarışık, bir de üzerine cuma trafiği eklenince İstanbul'un köprü trafiğini mumla aradığımı itiraf etmeliyim; bizde en azından köprüyü geçerken bir Boğaz havası alırsın :) O nedenle çok mecbur olmadıkça arabamı alıp pek sokağa çıkmam, paşa paşa metro'ma RER'ime biner, bir yerden bir yere toplu taşıma ile gitmeye çalışırım... Dilerseniz bu konuda Paris'te Araba Kullanmak ve Paris'te Otopark yazılarını okuyabilirsiniz.

Paris Çevre Yolu: Périphérique - Periferik
Périphérique toplamda 35 kilometrelik bir daire oluşturuyor ve 34 tane giriş/çıkış mevcut; her bir giriş/çıkış noktası "porte - kapı" olarak anılıyor; zaten metro haritalarında "porte" kelimesine bolca rastlarsınız; başında "porte" yazan istasyonlar bilin ki sizi périphérique'in bir ucuna çıkaracaktır.

Otel seçerken périphérique civarında bir yer seçerseniz gürültüden rahatsız olma olasılığınız var ama araba kiralayıp şehir dışına çıkacaksanız da büyük kolaylık olabilir.

Périphérique'ten bahsederken İç Periferik (périphérique interieur) ve Dış Periferik (périphérique exterieur) kavramlarından söz edilebilir. Ben ilk zamanlar bunların Paris'in çevresini saran iki çevre yolunun adları sanıyordum ama bizim komik Fransızlar iç periferik diye Boulevard Périphérique'in saat yönünde dönen kısmını, dış periferik derken de aynı periferiğin saat yönünün tersine dönen akışını kastediyorlarmış :) Yani biri sağa doğru akan trafiği, diğeriyse sola doğru akan trafiği tarif etmek için kullanılıyor; mesele aslında bu kadar basit ama dediğim gibi Fransızlar basit şeyleri karmaşıklaştırmaktan büyük zevk alıyorlar :)

Periferikte hız limiti 80 km idi ama yakın zaman önce 70 km'ye düşürüldü. Elbette ki her yerde hız kontrol kameraları mevcut. Bazen hava kirliliğini azaltmak amacıyla hız limitinin daha da düşürülmesi gerektiğine dair uyarılar panolarda yer alıyor, bu konuda dikkatli olmanızı öneririm. Bir de unutmadan; périphérique çevresinde neredeyse hiç emniyet şeridi yok; bu da olası kaza ve arıza durumlarında mevcut trafiğin çok daha feci bir hal almasına neden oluyor.

Yukarıdaki haritada siyah renkle gördüğünüz halka Paris'in çevreleyen Boulevard Périphérique; Paris'in 20 arrondissement'ı bu périphérique'in içinde kalıyor. Unutmadan söyleyeyim, Paris'in batısındaki Boulogne Ormanı ve doğusundaki Vincennes Ormanı périphérique dışında olmasına rağmen Paris içi sayılıyor; sanıyorum kişi başına düşen yeşil alan ortalamasını yükseltmek için böyle bir yola başvurmuşlar...

Bir de daha dışarıda bulunan A86 halkası mevcut; o da başka bir yazının konusu...

Keyifli geziler, keyifli keşifler...KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

6 yorum:

 1. Merhabalar ben xv.bolgede bu ( http://www.booking.com/hotel/fr/parisxv.tr.html?aid=906031 ) otelde kalacagim da muhtemelen. Onerir misiniz ? bir de sizce nasil gitmem gerekiyor toplu tasima ile en hizli sekilde ? Vereceginiz yaniitiniz icin cok tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 2. Ve bir de cok ozzur dileyerek bir soru daha sormak istiyorum. Alacagim bilet tipi ne olmali ? Otele gecis icin Mobilis mi almaliyim yoksa 10lu biletlerden alsam da yeter de artar mi ? Biletlerin zone ayrimi var mi ? Cok soru sordum ama cok karisik kusuruma bakmayin lutfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Otelin yeri periferik yanında. Eğer çevreyoluna bakan oda olursa çok gürültü olur. En yakın yer Porte de Versailles istasyonu 12 nolu metro hattı. Orası güzel ve hareketli bir yerdir. Otele ulaşım önerisi için hangi havaalanına ineceğinizi bilmem gerekir. Bana mail atarsanız daha sağlıklı olur. Şu an Rio'da tatilde olduğumdan ve internetim kısıtlı olduğundan hızlı geri dönüş yapamayabilirim, şimdiden kusura bakmayın.
   Hangi biletin size uygun olacağını bu linkteki yazıyı okuyup kendiniz de karar verebilirsiniz: http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-8-biletler-ve-ulasm.html
   Mutlu günler

   Sil
  2. Merhaba, charles de gaulle havalimanında ineceğiz , mail attım buradan da yazmak istedim. yanıtınız için teşekkürler.

   Sil
 3. Merhaba dediğim gibi şu an binlerce km uzakta interneti kısıtlı bir ortamdayım. Mail'inizi de aldım, bu kadar acilse hemen wi-fi bulduğum bu yerde size mail ile dönüş yapayım. Rio'da bir sokak ortasından sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Saygilar Ahmet Bey. 28inde gelecegim . yazilarinizdan bir seyler cikardim ama bos bir zaman bulursaniz yardimci olabilirseniz emin olmam adina cok iyi olur. Yazamasaniz da blogdaki bilgileriniz de super :) ellerinizr saglik

  YanıtlaSil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.