(Son Güncelleme: 05.06.2024) Paris sokaklarında dolaşırken sadece önümüze değil çevremize, sağımıza-solumuza ve hatta hep yukarılara bakarak yürümek zorundayız. Çünkü bu şehirde dört bir yanımızda atlanmaması gereken o kadar çok güzellik, o kadar çok ayrıntı var ki… İşte onlardan birini, Paris’teki ilk ve en eski meydan saati Horloge du Palais de la Cité‘yi tanıtmak istiyorum bu kez.

Tabii meydan saati deyince aklımıza ilk olarak İzmir ya da Dolmabahçe saat kuleleri gelir ama bu saat, bir kulede olmasına rağmen saat kulesi olarak adlandırılamaz sanıyorum. Meydan saati demek için de bir meydana bakıyor olması gerekir ki öyle de değil, bir binanın köşesindeki kulenin alt tarafına yerleştirilmiş, o zamanki Parislilerin zamanı öğrenmesi için yaptırılmış bir saat özetle.

1370-1371 yılları arasında kral V. Charles’ın emriyle Henri de Vic’e yaptırılan Horloge du Palais de la Cité, şehrin ilk ve en eski meydan saati olma özelliğini taşıyor. Tarih boyunca pek çok kez restorasyon ve değişiklik geçiren saat, gerçekten son derece şık ve gösterişli. Yine de, bir kulenin tepesinde değil de binanın köşesinde olduğu için, yoldan geçerken, hele ki ağaçlar yapraklarını dökmemişse, başınızı kaldırıp bakmazsanız gözünüzden kaçabiliyor.

Horloge du Palais de la Cité Pariste.Net

Cité Adası‘ndaki (Île de la Cité) Palais de La Cité – Cité Sarayı‘nda bulunan Horloge du Palais de la Cité, meşhur Conciergerie‘nin tam köşesinde bulunuyor. 47 metrelik bir kulenin alt bölümüne yerleştirilmiş olan saat, özellikle Fransız kraliyetinin sembolü olan mavi zemin üzerine altın yaldızlı zambak desenli fonuyla dikkat çekiyor ve tabii sonra da görkemli saat kadranı ve diğer süslemeleriyle.

Saatin iki yanında iki kadın heykeli göreceksiniz, bu iki heykelden soldaki yasayı, sağdaki de adaleti temsil ediyor. Saatin üzerideki Latince yazıda QVI DEDIT ANTE DVAS TRIPLICEM DABIT ILLE CORONAM yani “İki tacı veren üçüncüyü de verecektir” yazıyor. O zamanki iki tacın Fransa ve Polonya krallıkları olduğunu öğrendim ama üçüncü taç neyi temsil ediyor onu tam anlayamadım açıkçası.

Horloge du Palais de la Cité’nin alt kısmındaysa yine Latince olarak MACHINA QVÆ BIS SEX TAM JVSTE DIVIDIT HORAS JVSTITIAM SERVARE MONET LEGES QVE TVERI yani “Yasaları ve adaleti korumayı öğretmek için bu saat zamanı on ikiye böler” yazıyor.

Kitabım Paris’te Bir Hafta‘da anlattığım bir bölüm bu saatin önünde geçiyor ve bu latince özlü sözlerle ilgili olarak kitaptaki karakterin konuya farklı bir bakışı var 😉

Horloge du Palais de la Cité Pariste.Net

Saatin üst kısmındaki yuvarlak kemerli alınlıklarda ise H C ve D harflerinin farklı kompozisyonlarını görebilirsiniz. Buradaki H harfi Fransa kralı II. Henri‘yi temsil ediyor; C ise kraliçe Catherine de Medici‘yi. D’nin hikayesi biraz garip; o da kralın gözdesi Diane de Poitiers‘nin adının baş harfiymiş? Bu isimleri Chaumont sur Loire Şatosu ve Chenonceau Şatosu yazılarından hatırlayacaksınız. Orada konuyla ilgili ilginç ayrıntıyı vermiştim 😉

İşte, yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi olan bu saatin hikayesi kısaca böyle. Buradan geçerken başınızı kaldırıp gördüğünüz bu etkileyici saatten sonra gezinize civarda devam edebilirsiniz. Cité Adası zaten başlıbaşına bir cennet. Notre Dame Katedrali, Sainte Chapelle, Palais de la Justice, Conciergerie, Marché aux Fleurs, Pont Neuf ve daha pek çok ilgi çekici şey çok yakınınızda ziyaretinizi bekliyor.

Bir benzerini Paris’e trenle yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Rouen şehrinde gördüğüm için bu saat bana hep orayı hatırlatır. Horloge du Palais de la Cité’yi görmek için buraya toplu taşıma ile gelmenin en kolay yolu M4 metro hattının Cité istasyonunda inmek.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Conciergerie, 2 Boulevard du Palais, 75001 Paris

Author

2 Comments

  1. Onur Doğan Reply

    İyi günler. Acaba bu saatin çanı var mı ? Merak ediyorum da.

    • Ahmet Ore Reply

      Merhabalar, hayır çanı yok, sadece duvar saati.

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.