(Son Güncelleme: 08.05.2023) Pariste.Net’teki 400. yazıyla birlikteyiz. İstedim ki 400. yazımızı ağız tadıyla, Paris’teki ünlü dondurmacı Berthillon’da kutlayalım… Paris’te dondurma deyince herkesin aklına önce Berthillon gelir ki böyle olması da çok normal. Aslına bakarsanız şehrin her köşesinde yiyeceğiniz tatlılar gibi dondurmalar da birbirinden güzel ve lezzetli ama işte nasılsa içlerinden biri böyle sıyrılıveriyor, Paris’te de Berthillon dondurması arzu nesnesi olabiliyor…

Nasıl ki Moda’ya her gidişimde Ali Usta’dan dondurma yemek benim için özelse Paris’te de Berthillon (bertiyon ya da beğtiyon) dondurmaları öyle özel oluveriyor. Aslına bakarsanız Kadıköy-Moda’daki Ali Usta iyi-kötü İstanbullular (belki de sadece Kadıköylüler) arasında ün yapmış durumda; Berthillon’un önünde uzun kuyruklarda bekleyenlerse dünyanın dört bir yanından gelmiş turistler oluyor.

Berthillon Dondurma Paris Pariste.Net

Hal böyle olunca kiminiz “amaaan oranın dondurmasında ne var, filanca yerde daha iyisi bulunuyor” diyebilirsiniz ya da “orası çok turistik bir yer” diye burun kıvırabilirsiniz -ki haklı da olabilirsiniz- ama bu söyledikleriniz Berthillon’un ününe gölge düşürmüyor 🙂

1954‘ten beri varlığını sürdüren ünlü dondurmacı, Paris’in tam kalbinde, Notre-Dame Katedrali‘nin arkasındaki ada Île Saint Louis üzerinde bulunuyor. Zaten adanın ortasından geçen bir tane sokak var, o sokak üzerinde ikinci dört yol ağzını geçince sağda karşınıza çıkıyor. Yan yana iki dükkan var; dükkanlardan biri dondurmanızı alıp gideceğiniz “take a way” servisi veriyor, hemen yanındaki ise oturarak dondurmanızı yiyebileceğiniz “salon de thé” olarak geçiyor. Her ikisinin önünde de ayrı ayrı uzun kuyruklar görmeye hazır olun… Gerçi 2018 yazında tam karşıya yeni bir bölüm daha açıldı, en azından kuyruklar biraz daha dayanılabilir oldu.

Berthillon Dondurma Paris Pariste.Net

Başka Yerde Şubemiz Yoktur” anlayışıyla yollarına devam ediyorlar ama aslına bakarsanız Paris’in pek çok yerinde “Berthillon Dondurması” adıyla bu dondurmayı tatmanız mümkün; yalan da değil, bu dondurmaların hepsi Berthillon’dan toptan alınmış dondurmalar ama hiçbiri resmi şube değil. “En gerçek” Berthillon dondurmasını yemek istiyorsanız yazının sonunda linkini paylaştığım adrese gitmeniz gerekiyor. Ne bileyim, Ali Usta’nın dondurmasını Moda’dadaki kendi yerinden başka bir yerde yemek istemezdim herhalde, o yüzden bu “başka şubesi olmama” durumu hoşuma bile gidiyor.

Gerçi hayatımda yediğim en güzel dondurma çocukluğumun Koşuyolu Caddesi’nden ikindi vakitlerinde geçen, üç tekerlekli bisikletli dondurmacı Recep Amca’nın dondurmasıdır ya neyse. Öğleden sonra olsun, caddenin aşağısından Dondurmacı Recep Amca şemsiyeli bisikleti ile görünsün diye nasıl da beklerdik; sonra da yalvaran gözlerle annemizden bize dondurma almasını isterdik. Ben sık sık anjin olduğum için tek top dondurma yeme hakkım vardı; her zaman hakkımı çikolatalıdan yana kullanırdım. İlkokul birinci sınıftayken kaybettiğim arkadaşım rahmetli Mustafa’nın hali daha fenaydı, annesi onun sadece külah alıp yemesine izin verirdi de bazen ona üzülür kendi dondurmamdan gizli gizli tattırırdım. Tattırır mıydım? Hatırlamıyorum, çok küçüktük, umarım yapmışımdır…

Berthillon Dondurma Paris Pariste.Net

Hayat ne garip, artık Paris’in en ünlü dondurmacısı Berthillon’da istediğim zaman dondurma yiyebilme özgürlüğüm var. Eh artık büyüdüm, eskisi gibi sık hastalanmadığım için iki top dondurma yememde bir sorun yok 🙂 Berthillon’un 70’ten fazla dondurma çeşidi var ama ben o kadar maceracı değilim, her zaman çikolatalı ve vanilyalı (sade derdik eskiden) dondurma tercih ediyorum. Hiçbir kuvvet bana meyveli dondurma yedirtemez; yiyenlere afiyet olsun 🙂

Berthillon’un dondurmanızı oturarak yiyeceğiniz yeri küçücük bir dükkan aslında. Sadece dondurma değil, küçük pastane ürünleri ve tatlılar da servis ediliyor. Mekan bana İstiklal’deki tarihi İnci Pastanesi’nin eski yerini hatırlatıyor. Nasıl ki İnci’nin o küçücük eski dükkanına doluşup profiterolümüzü yerdik efendi efendi, burada da bu küçük dükkana girip dondurmamızı yiyoruz işte. Yine de buranın biraz daha şık olduğunu söylemeliyim.

Berthillon Dondurma Paris Pariste.Net

Buraya gelmek için ben genelde Notre-Dame‘ın arkasından devam ederek Cité Adası‘ndan Saint Louis Adası‘na geçerek yürümeyi tercih ediyorum ama dilerseniz Arap Dünyası Enstitüsü‘nün az ilerisindeki Tournelle Köprüsü’nden yürüyerek ya da M7 metrosunun Pont Marie istasyonunda inip hemen yandaki köprü Pont Marie’den geçip düz ilerleyerek de ulaşabilirsiniz. Berthillon Pazartesi ve Salı hariç haftanın her günü 10:00-20:00 saatleri arasında açık. Detaylı ve güncel bilgiyi yazının sonundaki resmi web sayfası linkinde bulabilirsiniz.

Dondurmanın hası nerede yenir derseniz, gidin istediğiniz pastaneden yiyin derim, hepsi birbirinden güzel ama “ünlü dondurmacı Berthillon nerededir, oraya gitmek gerekir mi?” diye soracak olursanız söyleyeceklerim bunlardır…

Burayı benim için farklı kılan özelliği ise bambaşka: Paris’te Bir Hafta kitabımda da belirttiğim gibi burası yazın Ağustos’ta “yaz tatili nedeniyle” kapalı! Bunu ilk gördüğümde çok şaşırmış, çok da gülmüştüm. Bazen bu tatil Temmuz sonundan Eylül başına kadar esneyebiliyor… Adamlar nasıl da rahatlar. Ali Usta’nın yazın yaz tatiline çıkıp dükkanı kapattığını düşünsenize 🙂 Rahat adamlar Fransızlar, seviyorum bu rahatlıklarını. Hayatın sadece çalışmaktan ibaret olmadığını biliyorlar, işlerini yapabildikleri en düzgün biçimde yapıp sonra da hayatlarını yaşamak için kendilerine zaman dilimleri oluşturuyorlar.

Size de tavsiye ederim.

Afiyet, bal, şeker olsun…

 

 

 

Web Sayfası: berthillon.fr

Adres: 31 Rue Saint-Louis en l’Île, 75004 Paris

Yazar

6 Yorum

 1. Yazın ortasında kapalı bir dondurmacı. Sırf bunu çocuklarıma göstermek için uğradık ve az ötesinde yer alan ürünlerini satan başka bir dükkandan dondurmalarımız aldık. Ayrıca Amorino dondurmaları da övgüyü hak ediyor sanırım.

  • Haklısınız, Amorino da oldukça popüler ama sanırım ben bugüne kadar hiç denemedim. Dondurmayla çok aram yok, sanırım o yüzden 🙂 O nedenle sizin yorumunuz önem kazanıyor. Çok teşekkürler.

  • Ahmet Ore Yanıtlayın

   Ben buranın kapalı olduğu günleri yazmayı unutmuşum, sayenizde onu fark edip yazıyı hemen güncelledim, çok teşekkür ederim.
   Berthillon Pazartesi ve Salı hariç diğer günler 10:00-20:00 saatlerinde açık. Daha önceden bilgilendirmediğim için kusuruma bakmayın lütfen.

 2. Ahmet bey, sayenizde keşfettiğimiz noktalardan biri. Her Paris gezimizde, açık olduğu her gün mutlaka gidiyoruz. Bizim için bir klasik oldu. Çok teşekkürler size, Paris’i daha da anlamlı kılıyorsunuz. Sevgiler..

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.