27 Eylül’de Paris’teyseniz çok ilginç bir etkinliğe tanıklık edeceksiniz. Bu Pazar Paris’in önemli bir kısmında araçların trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek, şehir bir günlüğüne de olsa yayalaştırılacak… Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun yaptığı duyuruyla aylar öncesinden ilan edilen, benim de Pariste.Net’in Facebook, Twitter, Instagram, Google Plus gibi sosyal medya hesaplarında birçok kez duyurusunu yapmaya çalıştığım Journée Sans Voiture (jurne san vuatür ya da juğne san vuatür) aslında “Taşıtsız Gün” ya da “Araçsız Gün” olarak  çevrilebilir ama ben “Arabasız Gün” belki daha doğrusu “Otomobilsiz Gün” olarak çevirmeyi uygun gördüm. Çünkü trafik deyince ilk akla gelen ya arabalar ya da otomobiller oluyor.
 
Zaten bu etkinliğin amacı toplu taşımayı ya da alternatif taşıtları özendirmek, insanları özel araç kullanımının “olmazsa olmaz” algısından uzaklaştırmak ve şehrin yayalara daha doğrusu insanlara ait olduğunu hatırlatmak. Zaten Paris’te yaşıyorsanız ya da Paris’e ziyarete gelen iyi bir gözlemciyseniz bu şehrin araçlar için değil yayalar için dizayn edildiğini, daha doğrusu günümüzde bu yönde bir eğilimin hakim olduğunu anlarsınız.
 
Daha önce Paris’te Araba Kullanmak ve Paris’te Otopark yazılarımda da belirtmeye çalıştığım gibi zaten Paris’te araba kullanması da park yeri bulması da bir dert. Üstüne üstlük, toplu taşıma bu kadar gelişmişken Paris içinde arabayla dolaşmak “çocuksu ve turistik bir keyif” olmanın dışında günlük yaşamda hiç pratik bir çözüm değil.
 
Günümüzde özel araç dolaşımını -henüz- tümden yasaklayamadıkları için bu tür etkinliklerle bir farkındalık yaratmak, Parislilerin çevrecilik konusunda duyarlılık kazanmalarını sağlamak gibi önemli bir amaç taşıyor bu etkinlik. Ve ilk kez denenecek olması bakımından da tarihi bir önemi var.
 
27 Eylül Pazar günü 11:00-18:00 saatleri arasında, yukarıdaki haritada KIRMIZI çizgilerle gösterilen bölüm yayalaştırılmış alan haline getirilecek ve araç girmesine hiçbir şekide izin verilmeyecek. KOYU YEŞİL olarak gösterilen yerlerde yani batıdan başlayacak olursak Boulogne Ormanı, Eyfel Kulesi ve çevresi, Champs-Elysées‘nin bir bölümü ve çevresi, Concorde‘dan başlayıp Bastille‘e kadar uzanan (hatta biraz geçen) Seine Nehri aksı’nın kuzeyi ve güneyindeki bölge, bu aksın ortasındaki Cité Adası, Saint Louis Adası, güneyindeki Luxembourg Bahçesi ve çevresi, Rue Moufftard, kuzeyindeki Montmartre Tepesi ve çevresi, kuzey doğudaki Saint Martin Kanalı ve çevresi ile en doğudaki Vincennes Ormanı‘na ek olarak bazı ufak bir kaç bölge ile birlikte araç trafiğine tamamen kapalı olacak ve oralar da yaya bölgesi olarak ayrılacak ama bu bölgede belediye otobüsleri, hasta nakil araçları, taksiler, engelli sürücülerin kullandığı araçlar, önceden izin almış nakil ve taşıma araçları saatte maksimum 20 kilometre hız yapmak kaydıyla trafiğe çıkabilecek. Haritada AÇIK YEŞİL olarak gösterilen geniş alanda ise araç trafiğine izin verilecek ancak saat 11:00-18:00 aralığında hız sınırı maksimum 20 km/s olabilecek. Bu hız kısıtlaması périphérique için geçerli değil.
 
Trafiğe kapalı alanlarda, daha önce yürüme şansınız olmayan yollarda yürümek çok farklı bir duygu olacak. Aynı şekilde bu bölgelerde -önceliğin yayalara ait olduğunu unutmamak kaydıyla- bisiklete (örneğin Vélib) binebilir, kaykayla kayabilir, roller skate vb gibi alternatif tekerlekli taşıtlarla dolaşabilirsiniz. Ayrıca bu etkinliğe özel olarak hazırlanmış web sayfası parissansvoiture.fr ‘de gördüğüm resimlerden anladığım kadarıyla, alışılmadık ve fantastik tekerlekli araçları ortalıkta görmemiz ve yüzümüze sık sık tebessüm belirmesi mümkün olacak.
 
Bu arada, Journée Sans Voiture – Otomobilsiz Gün’de Paris merkezine inip bu etkinliğe katılmak isteyenlerden arabalarıyla gelmek isteyenler için otopark firmalarından VINCI bazı otoparklarında bugüne özel tarife (24 saat 10€) uyguluyor. Tarifenin geçerli olduğu otoparklar: Tolbiac-Bibliothèque (13e), Alésia (14e), Citroën-Cévennes (15e), Porte de Champerret (17e), Cité des Sciences (19e), Picpus-Nation (12e).
 
Toplu taşıma ise, dediğim gibi belediye otobüsleri 20km/s hızla gitmek şartıyla normal pazar tarifelerinde seferlerine devam edecek, metro ve RER içinse zaten bir sorun yok; onlar normal işleyişleriyle Parislilerin hizmetinde olacak.
 
Gerçi çevre dostu bir gün ama beni şaşırtan kararlardan biri de,Journée Sans Voiture – Otomobilsiz Gün etkinliği kapsamında trafiği kapalı bölgelerde elektrikli araçların kullanımına bile izin verilmeyecek olması oldu. Dolayısıyla 27 Eylül’de Paris’te şehirlerin araçlar için değil insanlar için olduğu, o nedenle önceliğin her zaman için yayalara ait olduğu, hava kirliliğini önlemede toplu taşımanın ve alternatif araçların kullanımının önemi bir kez daha vurgulanacak. Ve tabii yürümek, bol bol yürümek… Paris en güzel yürüyerek keşfedilmez mi zaten?
 
Journée Sans Voiture – Otomobilsiz Gün etkinliğinin nasıl gerçekleşeceğini hep birlikte göreceğiz.
 
Tertemiz bir çevrede, huzur içinde yaşayabileceğiniz nice güzel günler dilerim.
 
Sağlıkla ve mutlulukla
 
 
Yazar

Yorum Yazın