1982 yılında Fransa Kültür Bakanı Jack Lang’ın girişimiyle başlatılan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan “La Fête De La Musique” her yıl 21 Haziran‘da, yani gündüzün en uzun olduğu günde tüm gün boyunca Avrupa’da, Fransa’da ve tabii ki Paris’in dört bir köşesinde Müzik Bayramı olarak kutlanılıyor; gerek profesyonel, gerek amatör pek çok sanatçı, grup ve orkestra yüzlerce konser düzenliyor.

La Fête De La Musique 2016

Nedir La Fête De La Musique (la fet de la müzik)? Müzik Bayramı, Müzik Şenliği… Bu etkinliğin olduğu akşam, tüm Fransa’da olduğu gibi Paris’i de bir müzik coşkusu sarar. Şehrin her yerinde, neredeyse her meydanda, her köşe başında, barlarda, restoranlarda, kafelerde, müze ve saraylarda, olur olmaz her yerde müziğe dair bir şey karşınıza çıkar, müziğin büyülü notaları kulaklarınızdan içinize dolup yüreğinizi titretir.

La Fête De La Musique 2016

Zaman nasıl da hızlı akıyor. Ben bu yıl Paris’te beşinci La Fête de la Musique’i kutlayacağım. İlk yıl yaşadığım deneyimi unutmam mümkün değil. Böyle bir şeyin olduğunu öğrendikten sonra o akşam Opéra Garnier‘in önüne geldiğimde koskoca bir orkestraya denk gelmiştim de orkestranın tüm üyeleri komik komik kıyafetler giymiş bir şekilde muhteşem bir müzik ziyafeti çekmişlerdi. Sadece Paris’in bu güzel meydanını değil, her yerini müzik ziyafeti sarmıştı. Rüya gibiydi.

La Fête De La Musique 2016

Ve her sene mutlaka bu etkinliği izlemek için Paris’in kıyısını köşesini dolaşmayı prensip edindim. Zaten sadece Fransızlar için değil, turistler için ve hatta Paris’te yaşayan Türkler arasında da en popüler etkinliklerden biri La Fête de la Musique’tir… Etkinlik akşamı Paris’i bambaşka bir hava kaplar. Şehrin her köşesinden farklı farklı müzik türleri yükselir. Kimi yerde gruplar çıkar, kimi yerde garip enstrümanlarla konserler verilir, kimi yerde gayda sesleri, kimi yerlerde sadece vokal konserler, hatta bazen karşınıza küçücük bir çocuk çıkıp solo konser verebilir. La Fête de la Musique akşamları Paris’te pek bir büyülü olur.

La Fête De La Musique 2016

Peki nerede hangi etkinlik var? Tabii ki bu linkteki harita üzerinde ilerleyerek programı incelemeniz mümkün. Belki de Paris sokaklarında rastgele yürüyerek karşınıza çıkacak sürpriz müziklere denk gelmek de heyecan verici olabilir çünkü linkte sadece resmi olarak düzenlenen konserler gösteriliyor. Oysa ki pek çok kafe-restoran kendi etkinliğini kendi düzenliyor, pek çok performans sanatçısı, profesyonel ya da amatör fark etmeksizin, herhangi bir sokağın köşesinde, bir avluda, hiç beklemediğiniz bir yerde müzikle hayatınızı renklendirebiliyor.

La Fête De La Musique 2016

Ben bu yıl 21 Haziran Salı akşamına denk gelen La Fête de la Musique için yine kendimi sokaklara atacağım ve yine o sokak senin bu sokak benim gezinirken karşıma çıkacak müzik ziyafetleri ile Paris hayatıma renk katacağım. Bir de özel olarak davet edildiğim, bir zamanlar Fransızca-Türkçe dil exchange’i yaptığım 85 yaşındaki arkadaşım Maurice’in saksafon çalacağı restorandaki konserine de özel olarak gideceğim.

La Fête De La Musique 2016

Güzel haber: 21 Haziran gecesi Paris’te tüm ulaşım araçları sabaha kadar belirli aralıklarla servis verecek ve saat 17:00’den sabah 07:00’ye kadar geçerli olan özel bir bileti 3,5€’ya alarak sınırsızca gezmeniz mümkün olacak. Bu biletlerin sadece bilet otomatlarından ve gişelerden alınabiliyor olduğunu da hatırlatmak isterim. Hangi metro hatlarının, RER ve banliyö trenlerinin sabaha kadar servis vereceğini bu linkteki pdf dosyasından öğrenebilirsiniz.

Paris’teki bu çok özel gecenin tadını çıkarabilmeniz dileğiyle.

Müzik dolu güzel bir hayat dilerim…
Yazar

Yorum Yazın