Nedir La Fête De La Musique? Müzik Bayramı, Müzik Şenliği… Her yıl 21 Haziran günü yani gündüzün en uzun gecenin en kısa olduğu günde Paris’i bir müzik coşkusu sarar. Şehrin her yerinde, neredeyse her meydanda, her köşe başında, barlarda, restoranlarda, kafelerde, müze ve saraylarda, olur olmaz her yerde müziğe dair bir şey karşınıza çıkar, müziğin büyülü notaları kulaklarınızdan içinize dolup yüreğinizi titretir.
Bu yıl da yine 21 Haziran Pazar günü Paris’te Müzik Bayramı olarak kutlanacak, hayatımızı müzik kaplayacak. O yüzden bu özel günde neler yapabileceğinize dair küçük ipuçları vererek Paris gezinizi renklendirmeyi amaçladım. Eğer bu seferki etkinliği kaçıracak olsanız bile Paris’e bir sonraki geliş tarihinizi seçerken neye dikkat etmeniz konusunda bir fikriniz olacak.
Bu Pazar Paris’te dördüncü kez La Fête De La Musique (la fet dölâ müzik) kutlayacağım. İlk yıl denk geldiğim, Opéra Garnier önündeki muhteşem konseri unutmam mümkün değil. Daha sonraki iki yıl büyük meydanlardaki konserler yerine sokak aralarındaki sürpriz müzik dinletilerini yakalamaya çalışmış ve hiç tanınmamış, hayatta başka yerde göremeyeceğim grupların müziklerini tanıma fırsatı bulmuştum.
Geçen Yılki Fête de la Musique Etkinliğinde Paris Sokakları
Bu Pazar günü yine kendimi sokaklara atıp şehrin altını üstüne getirmeye, birbirinden ilginç, birbirinden güzel müziklerle etkileşimde bulunmak niyetindeyim. Bu yılki etkinliklerle ilgili programa bu linkten ulaşabilirsiniz. Açılan sayfadaki arama çubuğuna “Paris” (hatta başka bir şehir) sıralanacak olan etkinlikler arasından seçim yapabilir ya da şansınızı deneyip kendinizi benim gibi sokağa atabilir sürpriz müziklerle karşılaşmayı seçebilirsiniz.
Bu arada 21 Haziran Pazar akşam 17:00’den ertesi sabah 07:00’ye kadar geçerli olan özel bir bilet ile Paris içinde tüm toplu taşıma araçlarından sınırsız yararlanma şansınız olacak. 3.5€’ya alabileceğiniz bu biletle 14 saat boyunca sınırsız seyahat edebileceksiniz. Gece otobüsleri, RER ve banliyö treni belirli aralıklarla sabaha kadar çalışmaya devam edecek. Metronun ise sadece belirli istasyonaları açık kalacak. Bu istasyonları linkteki haritadan görmeniz mümkün. Navigo kartlarına uygulanan dézonage ise pazar gece yarısına kadar geçerli. Gece yarısından sonra gezmek istiyorsanız ya kendi zone’unuzda hareket etmelisiniz ya da çok dolaşmak istiyorsanız, yukarıda sözünü ettiğim 3,5€’luk sınırsız biletten alabilirsiniz.
Belirtmeden geçemeyeceğim, özellikle gecenin ilerleyen saatlerinde, sanırım biraz da alkolün etkisiyle, bazı bölgelerdeki kalabalıklar garip bir hal alabiliyor. Yok hayır, sizi doğrudan rahatsız edeceklerini sanmıyorum ama Paris’in o kendine özgü estetiği bazen kaybolabiliyor, müzik bayramı değil de bir futbol maçı sonrası sokaklarda dolaşıyormuşsunuz gibi olabiliyor. Tabii bu tamamen benim kişisel değerlendirmem.
Yine de bu etkinlik kapsamında Paris’te çok keyifli vakit geçireceğinize inanıyorum. Belki Palais Royal‘in bahçesinde, belki İsveç Enstitüsü belki Arap Dünyası Enstitüsü‘nde, Eyfel Kulesi‘ne doğru, Orsay Müzesi‘nde, Madeleine‘de, Petit Palais‘de, Bercy Village‘da, Denfert Rochereau ya da République Meydanı‘nda yani şehrin dört bir köşesinde kendi zevkinize uygun bir müzik ziyafetine illâ ki rastlayacaksınız. Söylememe gerek var mı bilmem ama bu etkinliklerin hepsi ücretsiz!
1982 yılında Fransa Kültür Bakanı Jaques Lang’ın girişimiyle başlatılan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan “La Fête De La Musique” umarım her yıl böyle başarıyla tekrarlanır ve müzik Paris’teki güzel hayatımızı daha da güzelleştirir.
Nietzche’nin de dediği gibi:
Müziksiz bir hayat hatadır

Geçen Yılki la Fête de la Musique’ten bir video:
La Dernier Danse – Indila
Yazar

Yorum Yazın