Her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa’da Mayıs ayının bir gecesi Avrupa Müzeler Gecesi – La Nuit Européenne des Musées olarak kutlanacak. Bu etkinlik kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında pek çok müze, galeri ve kültür merkezi akşam belirli bir saatten sonra ziyaretçilerine kapılarını ücretsiz olarak açıyor ve gece 12’ye, 1’e kadar da bu mekanlar ücretsiz olarak gezilebiliyor. Bununla birlikte kimi mekanlarda da ücretsiz etkinlikler, konserler ve gösteriler düzenleniyor.

Bu yıl La Nuit Européenne des Musées / Müzeler Gecesi 21 Mayıs 2016 Cumartesi, yani yarın akşam gerçekleşecek etkinliklerle kutlanacak. İşte bu nedenle bugünkü yazımı bu konuda yazmak, Paris’te yarın gece hangi mekanların bu etkinlik kapsamında açık olacağı konusunda bilgi vermek istedim.
 
2013’teki müzeler gecesinde Centre Pompideu ve Louvre Müzesi‘ni gezmiş, gecenin kör karanlıklarında o sanat eserleri arasında olmanın ve benimle benzer hisleri yaşayan yetmiş iki milletten insanla beraber olmanın yarattığı ruh halini iliklerime kadar hissetmiştim. 

2014’teki müzeler gecesinde Louvre‘a ek olarak Musée des Arts Décoratifs‘i ve Grands Palais‘yi  akşamın bir vakti gezme şansım oldu. 2015’te ise ise Palais Tokyo‘yu gece vakti gezme şansı yakaladım.Yarınsa hangi müzeleri gezeceğime henüz karar vermedim. Hele vakti gelip de yollara düşelim de, hayat bizi nereye götürürse artık. Her nereye gidersem gideyim, büyük keyif alacağımdan eminim…
 
Aşağıdaki listede, yarın akşam Müzeler Gecesi kapsamında açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek müzelerden daha önce blog’umda yer verdiğim, detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştığım birkaçını bulabilirsiniz:

Geri kalanların detaylı listesini, açık olduğu saatleri ve etkinlik bilgilerini görmek içinse bu linkten pdf dosyasını indirip inceleyebilirsiniz.

Tüm bu müzeler 21 Mayıs 2016 Cumartesi akşamı, müzeden müzeye değişmekle birlikte, kimisi 17:00’den başlayarak, kimisi ise 19:00’dan itibaren kapılarını ziyaretçilere açacak ve bu müzeler gece yarısına kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

 
Paris’te gecenin bir vakti müze keyfinin tadı bir başkadır.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.