Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

21 Ağustos 2015 Cuma

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
(Son Güncelleme: 04.12.2017) Hep Paris hep Paris nereye kadar? Hadi biraz da uzaklara gidelim değil mi ya? :) Bu yazımızın amacı, Paris'ten Brüksel'e ve dolayısıyla Amsterdam'a hızlı trenle nasıl gidilir, Thalys (talis) trenleri neyin nesidir, bu konuda bildiklerimi sizlerle paylaşmak.

Brüksel ve Amsterdam yanında Köln'e, Lille'e de Thalys ile gitmek mümkün ama bugüne kadar bunları denemedim. Ayrıca Brugge gibi yerlere de Thalys treniyle gidebiliyorsunuz ama tek bir seferde değil, aktarmayla gitmeniz gerekiyor. Evet o şehirleri de gördüm ama Thalys ile değil ve biliyorsunuz bu blog'ta sadece kendi deneyimlediğim konulara yer vermeye çalışıyorum.

Fransa raylı ulaşım konusunda epey gelişmiş bir ülke. Belli başlı tüm şehirleri birbiriyle tren raylarıyla, çoğu da hızlı tren hatlarıyla bağlı durumda. Genel olarak bu hızlı tren sistemine TGV (Train à Grande Vitesse) yani yüksek hızlı tren deniyor. TGV ise "tejeve" olarak okunuyor...

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
Online tren biletinizi birkaç hafta önceden, aşağıdaki banner'a tıklayarak açılacak SNCF'in web sayfasından almak kaydıyla Brüksel için minimum 29€, Amsterdam için minimum 35€'ya bilet bulabileceğiniz Thalys trenleriyle Gare du Nord'dan yaklaşık 1 saat 22 dakikada Brüksel'e, 3 saat 17 dakikada Amsterdam'a gitmeniz mümkün. Tren yol üstünde Anvers (Antwerpen) ve Rotterdam'a da uğruyor, dolayısıyla bu şehirler için de bilet alabilirsiniz. Aynı şekilde aktarma yapmak kaydıyla Brugge gibi yerler için de bilet almanız mümkün. Tabii bu söylediğim rakamlar en ucuz rakamlar, dönemine göre -haliyle- daha yüksek olabiliyor.

Biletleri internetten aldığınızda dilerseniz kendiniz barkodlu biletin çıktısını alıp yanınızda getirebilirsiniz, dilerseniz akıllı telefonunuza barkodun gelmesini sağlayabilirsiniz. Bazen hat çekmeyince cepten mail üzerinden barkodu açmak zor olabiliyor. O yüzden kağıda çıktı almanın daha kesin bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar bilet kontrolleri sırasında sanırım bir-iki kere kimlik kontrolü yapıldığını gördüm ama siz yine de pasaportunuzu kolay bir yerde bulundurmayı ihmal etmeyin.Dediğim gibi trenimiz Paris'teki 7 tren garından biri olan Gare du Nord'dan kalkıyor. Genellikle kalkış saatinden yarım saat önce peronda olmanız yeterli; tabii çok yükünüz yoksa... Bileti alırken hangi vagonda kaçıncı sırada olacağınız zaten biletinizde belirtiliyor.

1. ve 2. sınıf olmak üzere iki tip bilet var. 1. sınıf vagonlarda her sırada üç koltuk var, 2. sınıf vagonlarda ise her sırada 4 koltuk bulunuyor. Eskiden sadece 1. sınıf vagonlarda ücretsiz Wi-Fi olurdu ama artık 2. sınıfta da interneti ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Tabii bunun için önce açılan sayfadaki formu doldurmanız gerekiyor. İşin sevimsiz yanı her 15MB'ta hattın kesilmesi ve belirlediğiniz şifrenizle tekrar giriş yapmanız. İnternetin hızı bazen hızlı bazen çok yavaş oluyor, bazense hiç çalışmıyor ama bir şekilde işinizi görür sanıyorum. Neyse ki benim internet paketim tüm Avrupa'da geçerli olduğu için Fransa dışına çıkarken wifi arama derdim olmuyor...

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
Trenler genelde tam vaktinde kalkıyor. Bilet üzerinde saat 10:17 yazıyorsa 10:17'de, 21:43 yazıyorsa 21:43'te... Bir düdük çalıyor, kapılar kapanıyor ve hooop tren yolculuğumuz başlıyor. Eskiden hiçbir güvenlik kontrolünden geçmeden trene binebilirdiniz ama son dönemde trenin kalkmasına yarım saat kala açılan bir güvenlik kapısından geçmeniz gerekiyor. Sırt çantanız varsa yandaki sıraya girebiliyorsunuz ama valiziniz varsa mutlaka valizinizi x-ray cihazından geçirmeniz gerekiyor. Bu söylediğim Paris için geçerli, Amsterdam'da herhangi bir kontrol -şimdilik- yok...

Bence 2. sınıf vagonlar da 1. sınıf vagonlar kadar rahat. Geniş kadife koltuklar, her koltuk için priz, geniş camlar, huzurlu bir yolculuk için gerekli konforu sağlıyor. Zaten vagonda car car konuşan birileri ya da sürekli ağlayıp duran bir çocuk yoksa zen modunda seyahatinizi gerçekleştiriyorsunuz. Benimse tren yolculuklarında yapmayı en çok sevdiğim şey önce manzara seyretmek, sonra da kitap okumak...

Tabi tren yolculuğu yapmanın en zevkli yanlarından biri de yemekli vagonda yemek yemektir ama ne yazık ki Thalys bu konuda sizi biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Evet, yemek için ayrı bir vagon var, çok da sevimli bir yer ama kesinlikle restoran olarak düşünmeyin. Daha çok ayak üstü bir şeyler atıştırabileceğiniz bir büfe burası. Küçük atıştırmalıklar ve basit içecekler dışında pek bir şey yok. Yine de yemek vagonunda bir şeyler atıştırma duygunuzu tatmin etmek için yerinizden kalkıp bu özel vagona gitmek hoş oluyor.

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
Trendeki tüm görevliler Fransızca, İngilizce ve Hollandaca biliyorlar. Zaten anonslar da hep bu üç dilde yapılıyor. Büfedeki görevli de sizin konuştuğunuz dile göre otomatik olarak yanıt vermeye başlıyor...

Yemek vagonunda yiyip içmesi güzel de buranın camlarını iyi ayarlayamamışlar sanki. Camdan dışarıyı rahat rahat seyretmek için ya çok kısa ya da çok uzun olmanız gerekiyor. Çünkü -nedense- tam görüş hizasının ortasından tren camının çerçevesi geçiyor :)

Bir de oturmak için yer ayırmamışlar, ayakta atıştırıp gitmeniz gerekiyor. Ortalık sakinken keyifli ama bazen bu vagon kalabalık oluyor, o zaman pek keyifli olduğunu söyleyemeyeceğim. Yine de hızla giden bir trende yemyeşil manzarayı izlerken bir şeyler yiyip içmek hoş bir anı olabiliyor.

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
Tam 1 saat 17 dakika sonra Brüksel'e varıyorsunuz. İnen iniyor, binen biniyor, kısa bir süre sonra tren yeniden hareket ediyor. Sırasıyla Antwerp (ya da Anvers) ve Rotterdam'da durduktan sonra Amsterdam Havaalanı Schipol'e varıyor. Orada da kısa bir süre durduktan sonra, Paris'ten kalkışından 3 saat 17 dakika sonra yani, Amsterdam Centraal denilen Amsterdam merkez istasyonuna varıyor.

Bugüne kadar Thalys ile pek çok kereler seyahat ettim ve hatırladığım kadarıyla sadece bir kez, Amsterdam'dan Paris'e dönerken, o da teknik bir arıza nedeniyle yarım saat kadar rötar yaptı. Yani rötar yapma ihtimali her zaman var ama genelde tren dakik diyebiliriz. Ama kazara bir rötara yakalanırsanız "hani rötar yapmıyordu" diye bana söylenmeyin lütfen, şikayetinizi Thalys'e bildirin :)

Amsterdam'a vardığınızda sizi güzeller güzeli bir şehir bekliyor. Bugüne kadar Amsterdam'a defalarca gitmiş ve orayı çok seven biri olarak (haddimi de biraz aşarak) oturup bir Mini Amsterdam Rehberi de hazırladım sizin için. Aslında komple bir Amsterdam Rehberi yazmayı çok isterdim ama bunun için orada yaşamam gerek; bunun için de bir sponsor bulmalıyım ;) Çünkü bir şehri uzaktan izleyerek değil de o şehirde yaşarken rehber hazırladığınız zaman, daha bir hakim oluyorsunuz konuya; sadece gezip görmek yetmiyor. Öyle olsaydı, bugüne kadar yurt dışında gezdiğim onca şehir hakkında bir rehber yazmaya koyulmuştum çoktan. Yine de hiç yoktan iyidir, şimdilik Mini Amsterdam Rehberi ile yetinelim; bilinmez zaman ne gösterir?

Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
Amsterdam'ı hiç bilmeyenler, Paris'ten trene binip Amsterdam'a gidecekler için yapacağım tek öneri, Amsterdam Centraal garından çıkıp doğruca karşıdaki kanallara yönelmeleri, üşenmeden yürüye yürüye merkezdeki tüm kanalları tek tek tavaf etmeleri. O şehir başka türlü keşfedilmez; her bir kanal ayrı bir cennet zaten. Kara kış değilse genelde müthiş keyif alacağınızdan eminim ama gerçekten soğuk bir döneme denk gelirseniz donarak ölmeniz olası :) Eski bir Amsterdam aşığı olarak bir kış Amsterdam'a gitme gafletinde bulunmuş, sokakta yarım saatten fazla yürüyemediğim için her yarım saatte bir kafeye sığınıp kahve içmekten kahve komasına girme tehlikesi geçirmiştim. O gezi sonunda Amsterdam'la olan aşkımız sevgi seviyesine indi :)

Eğer siz de Paris'e en az bir haftalığına gelmişseniz ya da Paris geziniz orta ya da uzun dönemde Avrupa'ya yapacağınız tek ziyaret olacaksa, gezinizi zenginleştirip bir ülke daha görmek adına bir Thalys trenine atlayıp günübirlik ya da daha iyisi en az bir geceliğine Amsterdam'a gitmenizi önerebilirim. Belki Brüksel'i görmek de enteresan olabilir ama Paris'i gördükten sonra Brüksel size çok küçük görünecektir. Gerçi Amsterdam da -görece- küçük bir şehirdir ama tamamen ayrı bir klasmanda olduğu için Amsterdam mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Belki de uçak biletinizi alırken geliş ya da gidişinizi Paris'e yapıp diğer uçuş noktanızı Amsterdam yapabilirsiniz. O zaman Thalys treni sizin için çok daha anlamlı olacaktır.

Ama çok kısa süreli bir Paris gezisi yapıyorsanız araya bir de Amsterdam sıkıştırmayın derim. O zaman bu gezileriniz, gezip görme değil "gördüm mü gördüm" turlarına dönüşür ve o kadar da çok zevk almayabilir, şehirlerde yaşadıklarınızı birbirine karıştırabilirsiniz. Yine de tercih sizin.


Hızlı Tren Thalys'le Brüksel ve Amsterdam
Sonuç olarak Paris ile Amsterdam arasında tercih edeceğim ulaşım aracı uçak değil, her zaman için Thalys trenleridir. İki şehrin arası uçakla bir saat civarı olsa da havaalanına gidip gelmesi, güvenlik kontrolleri, check-in ve bagaj işlemleri gibi zaman kaybettirici işlemler yüzünden uçak o kadar da cazip olamayabiliyor. Oysa ki tren son derece hızlı, şehrin kalbinde, ulaşımı kolay ve güvenli...

Thalys hakkında şimdilik söyleyebileceklerim şimdilik bunlar. Bugüne kadar Thalys konusunda bana gelen sorulara bu şekilde derli toplu bir yanıt verebildiğimi sanıyorum. Eğer atladığım, eksik kalan ya da düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz noktalar varsa ve ayrıca Thalys ile yaşadığınız olumlu-olumsuz deneyimleri yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

Hadi biletlerimizi alalım :) 

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
İlgili Yazı:
- Mini Amsterdam RehberiTÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

34 yorum:

 1. Haziranda biletlerimizi 22 eurodan aldık. Yolculuğun üç ay öncesinden olduğu için tabi. Çocuk biletleri indirimli. Kızımızın bileti 15 euroya geldi. Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Brükselden olduğunu yazmamışım:)

   Sil
  2. Ben Brüksel'den en ucuz 29€'ya bilet bulunabildiğini sanıyordum, 22€ iyiymiş. Bilgilendirme için teşekkürler.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. 10 MART'TA Paris Amsterdam tren biletini satışa çıkışından hemen sonra 24 Aralık ta aldım 35 Euro,Amsterdam bileti konusunda isbabet tam.Ayrıca 20 gün önce baktığımda biletler 69 Euro idi .Biraz önce baktığımda da bilet yoktu.(Tabii 2.Sınıftan bahsediyorum) Kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Laf aramızda, bu son gidişimde (5-7 Mart 2016) gidiş dönüş 52€'ya bilet yakaladım ama normalde en ucuzbilet 70€ olurdu :) Yine de gidiş dönüş max 100-120€'nun makul olduğunu düşünüyorum...

   Sil
 4. Amsterdam'a kışın gitmek ve donarak ölmeyi tercih etmek konusunda tamamen hem fikirim :) www.sevdayollarda.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki son gidişimde (5-7 Mart 2016) Amsterdam bize merhametli davrandı ve güneşli yüzünü gösterdi :)

   Sil
 5. Ahmet bey 1 ay 8 gün kala 4 kişi için paris-amsterdam 2. sınıf bileti 236Euro ya satın aldım. Bilginize

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi yolculuklar, keyifli tatiller dilerim... Çok teşekkürler...

   Sil
 6. Ahmet bey internetten aldığım bilet için email hesabıma thalys den bir belge geldi.Ancak yazıcıdan bilet çıktısını nasıl alacağım bilmiyorum.Tren istasyonundan mı almalıyım.28 Mayısda Paris den Köln'e gideceğiz.Şimdiden alabilirmiyim.Uçakta olduğu gibi 1 gün kala mı oluyor.Yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tahir Bey,
   İnternetten hangi bilet türünü seçtiğinizi bilemediğim için bu konuda yorum yapmam güç. Gelen PDF bileti doğrudan yazıcıya gönderirseniz büyük ihtimalle biletinize sahip olmuş olursunuz. Bazı bilet türlerinde ise -yazıda belirtmeye çalıştığım gibi- doğrudan cep telefonunuzdan okutuyorsunuz trene binerken görevlilere. Tabii bunun için internet bağlantısı gerekiyor ya da screen shot almalısınız. Yine de bu tür durumlarla karşılaşmamak için en iyisi biletin çıktısını almak...

   Köln biletini ise eğer tarihi kesinse şimdiden almanızı öneririm. Evet uçak gibi düşünebilirsiniz. Yer kaldıysa son dakikada da bilet alabilirsiniz ama bu kez de fiyatının çok yüksek olacağını düşünüyorum. Tercih sizin...

   Sil
  2. Ahmet bey çok teşekkürler.Ben bileti çok önceden 35 euro ya almıştım.Siz yazınızda barkotlu çıktıdan bahsetmişsiniz.Bana gelende barkot yok.Ben ve eşimin adı koltuk no .ödediğim ücret yazıyor.Bilet omu onu anlayamadım.İstasyonda elimdeki bilet değilse bize bilet çıkartabilecek ortam varmı.

   Sil
  3. Çok farklı bilet türleri ve kullanım şekilleri olduğu için görmeden bir yorum yapmam çok güç. Eğer elinizdeki bir biletse mutlaka üzerinde barkod ya da kare kare minik şekillerin olduğu bir kare barkod olmalı. Eğer bunlar yoksa acaba sadece rezervasyon mu yaptırdınız bilemiyorum. Bileti satın aldınızsa geldiğinizde illa ki gardan basılı bileti edinebilirsiniz. Bilet türünüze göre otomatlardan ücretsiz ya da gişeden (belki dosya ücreti ödeyerek) bileti temin etmeniz de mümkün olabilir. Dediğim gibi size mail ile gelen dosyanın üzerinde yazan bilgileri iyi okumak gerek. O yüzden dilerseniz biletinizin bir kopyasını, kişisel bilgileriniz okunmayacak şekilde silerek bana mail ile gönderirseniz yardımcı olmayı deneyebilirim.

   Sil
 7. BİLET SATIN ALMAYA ÇALIŞIYORUM AMA YABANCI DİL SIKINTISI YAŞIYORUM TELEFON KODU +90 GİREMİYORUM YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Normalde yönergeleri takip ederek telefon numarası örneğine göregirmeniz gerekir ama şu an Endülüs'te tatilde olduğum için bilgisayardan kontrol edip yardımcı olma şansım yok ne yazık ki. Şu an cepten yanıt vermeye çalışıyorum; umarım halledebilirsiniz.

   Sil
 8. Merhaba,

  3 günlük paris seyahatimizden sonra thalys ile önce bruksel sonra amsterdam yapacağız. brükselden brugge e gitmek için onlytrain.com dan bilet satın almayı düşünüyoruz. Bu site güvenli midir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben sorunuza yanıt verdim sanıyordum ama bir sorun olmuş sanırım; kusuruma bakmayın. Olsun, geç de olsa yanıt vereyim: Ben bu tür sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmiyorum. Her zaman resmi sitelerden almayı tercih ederim. Bu kişisel görüşümdür tabii, tercih her zaman sizin.

   Sil
 9. Merhaba ahmet bey çok teşekkürler bilgiler için inanılmaz paylaşımlarınız var,

  bende brugge geçmek istiyorum ama thalysle bilet fiyatları uçmuş başka bir öneriniz var mı acaba? otobüsle gidersek pariste tek otobüs terminalimi var ve oda gallieni midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Benim bildiğim Paris'te en az dört terminal var: Bir tanesi Gallieni'de, bir tanesi Port Maillot'da, bir tanesi Bercy'de, bir tanesi de de La Défense'ta. Pek çok otobüs firması var, her birinin kalkış noktaları farklı.

   Fransa'da hiç otobüsle seyahat yapmadım o yüzden herhangi birini önermem doğru olmaz ama herhalde hepsi üç aşağı beş yukarı aynıdır.

   İlginiz için ben teşekkür ederim.

   Mutlu günler.

   Sil
 10. ocak sonu benelüx turu yapmayı düşünüyoruz sizce uygun mu hava şartları. hangi tarihler uygun olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amsterdam'ın dört mevsimini de gördüm, herbirinin kendine göre ayrı güzellikleri var ama Benlux turu ile ilk kez gidecekler için en güzel mevsim elbette ki bahar, yaz ve güz aylarıdır. Kışınsa Noel zamanı keyifli olacağını düşünüyorum kişisel olarak. Ocak sonu da güzel olabilir ama soğuk olacağını baştan kabul etmeniz gerekir. Dediğim gibi her mevsimin ayrı avantajları ve dezavantajları var.

   Bu konuda "Paris'e ne zaman gidilir?" yazıma bir bakmanızı öneririm. Bu yazıda mevsimlere göre olasılıklar hakkında bilgiler mevcut: http://www.pariste.net/2014/07/parise-ne-zaman-gidilir-parise-gitmek.html

   Mutlu günler.

   Sil
 11. Ahmet Bey merhabalar :)
  Paristen günübirlik brugge'e gidelim diye düşünüyoruz. Thalys'in sitesinde direk tren yok galiba ancak google'da farklı sitelerde direk trenler var gibi duruyor. ( http://www.goeuro.com/travel-search2/results/371503431/train ) Sizin bildiğiniz veya duyduğunuz Paris'ten Brugge'e direk tren var mıdır ? Şimdiden çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Paris'ten trenle günübirlik Bruges'e gitmek çok mantıklı değil bana kalırsa, çünkü sizin de gördüğünüz üzere direkt tren yok, aktarmalı gidiliyor. Sonuçta imkansız değil ama bence gün içinde zaman kaybı olacaktır.
   Tercih sizin...

   Sil
 12. Merhaba Ahmet bey. benelüks turu kapsamında pariste 3 gece kalmayı düşünüyoruz. güvenilir ve merkezi konumda uygun bir otel öneriniz var mı?
  Bir de paristen amsterdama geçerken 5-6 saatlik brüksel mi yapsak diyoruz sizce nasıl?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, sizin için en uygun bölge Gare du Nord olacaktır. Otel önerilerim için Paris'te Nerede Kalınır? yazıma bakmanızı rica edeceğim. İçlerinden size uygun olan bir tane bulabileceğinizi umuyorum: http://www.pariste.net/2014/09/pariste-nerede-kalnr-otel-secerken.html
   Brüksel'in merkezini yürüyerek 5-6 saatte gezmeniz gayet mümkün. Toplam tatil süreniz müsaitse elbette ki gelmişken Brüksel'i de görmenizi öneririm ama Paris'i gördükten sonra Brüksel sevimli bir köy gibi gelecektir :)
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
 13. Ahmet bey merhaba,
  Yazınız birçok soru işaretime cevap oldu, elinize sağlık. Buarada ben de haziran sonu için Paris'ten Amsterdam'a bilet aldım fakat mr, mrs bölümünü seçmeyi atlamışım sanırım gelen onay mailinin girişinde bay olarak hitap ediliyorum :( Her ne kadar biletin üzerinde bay/bayan ayrımı göremesem de içime bir kurt düşmedi değil :) trene binerken bu konuyla ilgili sıkıntı çıkarırlar mı?
  Bir de Pariste 4, Amsterdamda 3,5 gün kalmayı planlıyorum. Çok sıkışık mı olur sizce, ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
   Mr Ms konusunun problem olacağını sanmıyorum, zaten çoğu zaman kimlik kontrolü bile yapmıyorlar ama yapabilirler de tabii ama bu konu sorun olmaz merak etmeyin.
   Ben Paris'te beş yıldır yaşıyorum daha Paris'i bitiremedim, o yüzden Paris'te 4 gün de kalsanız 40 gün de kalsanız yetmeyecektir :) Yine de 4 günde güzel yerleri gezebileceğinize eminim.
   Amsterdam'a ise 3,5 gün yeter hiç merak etmeyin.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. Teşekkürler :)

   Sevgiler...

   Sil
 14. Ahmet Bey merhabalar
  Paylaşımlarınız için teşekkürler.size bir şey sormak istiyordum thalys den bilet alırkem ilk girişte ülke ve dil seçtiriyor.ben iki farklı ülkeden satın alacağım için kafam karıştı.örneğin fransa dan brüksele geçeceğim.2 gün sonra da brükselden amsterdama.neden ülke seçtirdiğini anlamadım zira fransayı seçip devam ettiğim zaman brükselden amsterdama bilet aldığım zaman 9 euro fark alıyor,sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Hangi ülkeyi seçtiğimizin bir önemi var mı zaten oranın vatandaşı değiliz,2 gün içinde bilet alacağım cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Filiz Hanım,
   Ülke seçmek sadece dil için önemli bir de eğer biletinizi adresinize istiyorsanız. Yani tahminime göre bu iki konu da sizin için önemli değil, o yüzden istediğiniz ülkeyi seçebilirsiniz. Tek önemli konu, mutlaka mobil bilet ya da e-bilet almanız yani biletinizin cep telefonunuza mesajla ya da mail adresinize e-posta olarak gelmesi. Gelen e-postanın barkodlu çıktısını aldığınız ve yanınızda bulundurduğunuz sürece hiçbir sorun olmayacaktır.
   Mutlu günler

   Sil
  2. Ah tabii bir de biletinizi yukarıdaki linklere tıklayarak alırsanız sizin için fiyat değişmeyecektir ama bana destek olmuş olursunuz ;) Teşekkürler.

   Sil
 15. Ahmet bey merhaba.19 ekimde charles de gaulle havaalanindan Rer rayli sistemleri ile Gare du nord'dan amsterdama gidecegim.Ingilizcem cok iyi degil bu arada.havaalanina indikten sonra Rer i bulmak kolay mi ve bilet almam gerekiyor mu gare du nord a gitmem icin. Gare du nord'dan amsterdama gitmem icinden biletimi herhangi bir yerden confirme ettirmem gerekiyor mu(internet uzerinden 121 euroya aldim bu arada). Ilgi ve alakaniz icin simdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   CDG havaalanından RER-B'ye ulaşmak tabelaları takip ederek çok kolaydır bunun için şu linkteki yazıyı okuyabilirsiniz: http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-6-charles-de-gaulle.html
   Elbette RER treni için bilet almanız gerekiyor, bunun için de detaylar bu linkteki yazıda: http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-2-rer.html
   Thalys tren biletinizi satın aldınızsa, bilet size e-mail olarak geldiyse barkodlu biletinizin çıktısını alıp pasaportunuzla birlikte yanında bulundurmanız yeterli.
   Mutlu günler ve iyi tatiller şimdiden.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.