Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

20 Temmuz 2015 Pazartesi

Paris Plajları - Paris Plages 2015

Paris Plajları - Paris Plages
Bu yaz Paris'te yaşadığım dördüncü yaz oluyor ve dördüncü kez Paris plajlarının açılışına tanıklık ediyorum. Üstelik bu yaz Paris'te oldukça ilginç bir yaz yaşanıyor. Gerçi hep "Paris'te yaz mevsimi yoktur" der dururum ama geçtiğimiz günlerde 1947'den beri en yüksek hava sıcaklıklarına ulaştığımız için bu konudaki fikirlerimi gözden geçirmem gerektiğinin farkındayım. Bu yıl şansa, kapalı bir yağmur havasında sezona başlangıç yapmış olsak da önümüzdeki günlerde yeniden açacak ve Paris plajları daha bir anlamlı olacak.

"Paris'te plaj mı olurmuş?" diye düşünebilirsiniz, böyle düşünmekte de sonuna kadar haklısınız. Benim gibi deniz aşığı bir insan için Seine Nehri kıyısına kurulan geçici yapay plajlar ilk başta çok komik görünse de burada yaşamaya başlayıp dördüncü yazı gördükten sonra bu tür etkinliklerin şehre başka türlü bir hava kattığını da kabullendiğimi söylemeliyim.

Her yıl Temmuz ayının ortasından Ağustos sonlarına kadar Seine Nehri kıyısının bir bölümü, Hôtel de Ville  Meydanı ve Bassin de la Villette'e kurulan plajlar sayesinde Paris'te yaz havası bir başka  yaşanıyor. 20 Temmuz-23 Ağustos tarihleri arasında açık kalacak olan Paris Plages - Paris Plajları bu yıl da yine aynı bölgelere kuruldu.

Paris Plajları - Paris Plages
5.000 ton ince kumla plaj atmosferi oluşturulan bu üç bölgede insanlar mayolarını, bikinilerini giyip kumlara, daha doğrusu kumların üzerindeki şezlonglara uzanıp güneşleniyorlar. Hele iki kişilik şezlonglarda uzananları seyretmek, daha doğrusu o şezlonglarda uzanmak o kadar keyifli ki. Üstelik bu plajlardan yararlanmak ücretsiz...

Yol boyunca yürürken bu atmosfere baktığınızda gerçekten de bir plajda yürüyormuş gibi hissediyorsunuz. Tabi başınızı Seine Nehri'ne çevirdiğinizde gerçekte nerede olduğunuzu anlıyorsunuz ki bu çok garip bir duygu.

Hava kapalı, hatta yağmurluysa tabi burada olmak anlamsız oluyor ama özellikle sıcak bir günün akşam üzerinde nehir boyunca yürüyüp plaj ortamını yaşamak, gün batımını karşılamak müthiş bir keyif. Gerçi Seine Nehri'nde ya da Bassin de la Villette'te yüzme şansınız yok ama güneş altında kavrulduktan sonra duşlarda serinleme şansınız var :) Doğrusunu isterseniz bugüne kadar Paris plajlarına pek çok kez gezmek ve hava almak için gittim ama kumlarda uzanıp güneşlenmeye hiç heveslenmedim ama giyinikken, nehir kenarına konan şezlonglarda oturup bir şeyler yiyip içmeyi seviyorum.

Paris Plajları - Paris Plages
Seine Nehri boyunca Cité Adası ve Saint Louis Adası'nın kuzey tarafında, Pont des Arts'dan başlayıp Café Les Nautes'in oraya kadar olan geniş bir bölgeye kurulan plaj aslında en güzeli. Bassin de la Villette'teki tüm havuzun çevresini sarıyor ama daha bir şehir ortası gibi sanki. Hôtel de Ville'in önünde de sadece plaj voleybolu gibi sporların yapılabileceği bir alan oluşturulmuş durumda zaten ama meydanın atmosferi öyle güzel oluyor ki, seyretmesi bile keyifli.

Plajların yerlerini bu linkte görebilir, Paris gezinizde bu döneme denk geldiyseniz gidip oraları da görebilirsiniz. Bilmem şezlonglara uzanacak kadar gözünüz dönmüş müdür ama ben bugüne kadar hiç denemedim. Çok şükür her yaz güzel deniz tatilleri yapabilen biri olarak Paris plajlarının sadece hoş bir seyirlik olduğunu düşünüyorum ama gerçekten güzel bir seyirlik.

Özellikle bu dönemlerde nehir boyunca kurulan café-barlarda oturup bir şeyler yiyip içmek, gelen geçenlere bakmak, Paris'in klasik manzarasına dalıp gitmek, bir plajda olduğunu düşünmek, hepsi birden insanın kafasını öyle güzel karıştırıyor ki... Güzel de oluyor.

Paris'in yazı kısadır, tadını çıkarın derim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

 1. merhabalar,

  Harika bir site olmuş. tatil öncesi harika bir keşif oldu benim için.Örneğin petit palais cafeye listeye ekledim bile :) Siteyi okuduktan sonra 2 güne ne sığdıracağımı bilemedim:( Akşam yeöeği için şık bir restoran önerebilirmisiniz.

  teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler. Restoran konusunda önerebileceğim yerleri YEME-İÇME başlığından okuyup zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz. Şık bir restoran deyince aklıma ilk gelen yer L e Train Bleu bkz: http://www.pariste.net/2014/05/le-train-bleu.html
  Mutlu günler

  YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.