Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Ağustos 2014 Pazartesi

Merci Concept Store

Merci Concept Store
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Marais Bölgesi ya da Bastille ile République arasında dolaşırken uğrayıp, gezmekten büyük keyif alacağınızı düşündüğüm hoş bir mağaza olan "Merci"yi tanıyalım hep birlikte.

Bu mağazayı sevmemin nedeni elbette ki sadece içinde satılan ürünler değil. Öncelikle eski atölye tarzında çok hoş bir binanın içinde yer alması; dekorasyonu değişik, ürün çeşitliliği ve tasarımları şahane; eh bir de her zamanki gibi en çok hoşuma giden yönü bünyesinde birbirinden güzel iki kafe bir de kafeterya bulunduruyor oluşu. Bunlardan Merci Used Book Café'yi özellikle tavsiye ederim.

Merci Concept Store
Bastille'den République'e giden Boulevard Beaumarchias üzerinde bulunan bu mağaza, yoldan geçerken önünden geçip gidebileceğiniz biraz saklı konumda bulunuyor. "Saint Sébastian - Froissart" metro istasyonunun hemen orada, sol tarafınıza bakarak yürürseniz biraz ileride siyah bir vitrin üzerine yazılmış "Merci" tabelasını göreceksiniz. Tabii ki ilk gördüğünüz yer Merci'nin restoran-kafeteryası olacağı için buranın sadece yemek yenecek bir yer olduğunu düşünmeniz çok normal.

111 numaralı kapıdan girerseniz önce küçücük bir avluya ulaşacak, oradan da mağazanın asıl girişine gelmiş olacaksınız. Bu minik avlu başlıbaşına sevimli bir yer; orada yıllardır duran ve mağazanın sembolü haline gelen minik kırmızı arabanın fotoğrafını çekmezseniz olmaz... Hele sağ taraftaki Merci Used Book Café nefis ötesi bir atmosfer. Kendinizi içeri girmeden tutabilirseniz önce mağazaya bir bakın, sonra gelip burada oturup bir şeyler için derim. Zaten kafenin girişi ya sokak tarafından ya da mağazanın içinden.

Merci Concept Store
Mağazaya girdiğinizde buranın eskiden bir atölye ya da depo olduğunu, sonradan mağazaya çevrildiğini anlıyorsunuz. Metal konstrüksiyonlu cam tavan, asma kat ve sütunlar ferah bir dekorda dolaşmanızı sağlıyor. Bir concept store olan Merci'de satılan ürünler tekstil, kırtasiye, giyim kuşam ve aksesuar gibi birbirinden değişik objeler.

Standart mağaza formatından çok, tasarım ürünleri ağırlıklı olduğu için, ticari bir işletmeyi değil de modern sanatlar müzesini geziyormuş gibi oluyorsunuz. Zaten burayı görmenizi o yüzden istiyorum...

Merci Concept Store
Sonuçta burası bir alışveriş ortamı, dilerseniz bir şeyler alabilir, dilerseniz sadece gezinip mekânın tadını çıkarırken, değişik objeleri inceleyip şöyle bir fikir edinip çıkabilirsiniz. Tasarım ürünleri satınca fiyatlar da ona göre oluyor... Bazen bir kaşığa 150 euro paha biçiyorlar, bazen de espirili bir güneş gözlüğünü 30 euro'ya bulabiliyorsunuz...

Mağazanın bir giriş katı, bir üst katı, bir de arka sol taraftan inilen bodrum katı var. Hangi bölümde ne olduğunu yazmak güç çünkü her gidişimde reyon düzenlemesi farklı şekilde yapılıyor ama özetle, giriş katı genel tüketim malzemesi ve giysi, üst kat mobilya, ev tekstili ve kırtasiye, bodrum kat ise bahçe eşyaları ve mutfak malzemeleri şeklinde diye düşünebiliriz. Bir de bodrum katın kenar kısmında, arka bahçeye bakan çok hoş bir kafetarya bulunuyor.

Merci Concept Store
Ama bu mekânda benim favorim Merci Used Book Café. Burada bir baştan bir başa okunmuş kitapların bulunduğu dev bir kitaplık var. Dilerseniz bu kitapları karıştırabilir, dilerseniz eşinizle dostunuzla sohbet edebilir, dilerseniz de bir başınıza oturup atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Bir de buranın karşı sokağında Italian Style Cafe diye çok şirin bir yer var, orada da akşamları yemeğinizi şahane bir müzik eşliğinde yiyebilirsiniz.

Merci'ye metro ile gelmek için 8 numaralı hattın "Saint Sébastian - Froissart" istasyonunda inebilir, kendi web sayfasına ise bu linkten ulaşabilirsiniz. Bu tarz mağazaları seviyorsanız Fleux'ye ve Flamant'a da bakmanızı öneririm.

Merci Concept Store
Sonuçta burası da yine Marais Bölgesi'ndeki Uniqlo gibi sırf mekanı ve atmosferi yaşamak için bile gezilip görülecek bir mağaza. Özellikle Bastille ya da République taraflarındaysanız yolunuzu buraya düşürmekte fayda var. Mağazadan çıkıp sol tarafa yürüyüp ilk soldaki sokaktan içeri dalınca -biraz yürüdükten sonra- kendinizi Marais Bölgesi'nin kalbinde buluyorsunuz. Bundan sonrası hayat, keyif ve mutluluk zaten.

Yaşayın derim...

Yeni yazılarda görüşmek üzere;

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.