(Son Güncelleme: 11.01.2020) Paris’te gidecek ne çok yer, görecek ne çok güzellik, keşfedecek daha ne çok şey var. İşte o güzelliklerden biriyle daha birlikteyiz: Merci Used Book Cafe
 
Daha önce yazdığım, Paris’in en güzel mağazalarından biri olan Merci‘nin içinde bulunan üç güzel kafeden biri olan Merci Used Book Cafe’ye gidip içeride oturup bir çay ya da kahve içmek istesem de pek çok kez içerisi kalabalık olduğundan oturmam mümkün olmadı ama birkaç kez de elbet boş bir anına denk geldim ve öylesi zamanlarda burada çayımı içip kitabımı okuyarak hep keyifli vakit geçirdim.
 
İlk gidişimde komik olan, insanlar sakin sakin bir şeyler yiyip içip sohbet ederken, kimileri de kitaplarına dalmışken benim kimseyi rahatsız etmeden, blog’ta yazacağım yazı için gizlice fotoğraf çekmeye çalışmamdı; inanın her şey sizler için 🙂

blank
Merci Used Book Cafe
République‘i Bastille‘e bağlayan caddede, Boulevard Beaumarchais üzerinde bulunan Merci Used Book Cafe’nin girişi Merci mağazasının içinden; yani giriş arka tarafta bulunuyor. Dolayısıyla cadde üzerindeki kapı kapalı olursa içeri girmekten vazgeçmeyin. Sol taraftaki kapıdan içerideki minik avluya geçip de o meşhur kırmızı minik arabayı gördükten sonra önce Merci mağazasına girmeniz, sonra da sağa dönüp kafeye girmeniz yeterli.
 
Karşınıza önce 4-5 masalık küçük bir alan çıkacak. Kafeyi bu kadar sanmayın. Duvar boyunca ilerleyen dev kitaplığın gittiği son noktaya kadar devam ediyor kafenin derinliği. Az ileride solda karşınıza mutfak kısımı çıkacak ve orayı da geçtikten sonra kafenin cadde tarafındaki ana bölümüne ulaşacaksınız.
 

Burası tavana kadar kitaplarla çevrili müthiş bir huzur ortamı. Tabi ki sakin zamanından bahsediyorum. Kalabalık zamanlarında dekor yine etkileyici olsa da kitapların sessizliğine yaraşır bir sükunet olduğunu söyleyemeyeceğim, o yüzden şansınıza boş bir anına denk gelmelisiniz ki benim aldığım tadı alabilin.

blank
Merci Used Book Cafe

Dilerseniz (ve yer bulabilirseniz) masalardan birine ya da koltuklara geçebilirsiniz. Sanki bir kitaplığa ya da kitapları çok seven bir arkadaşınızın evine gelmişsiniz gibi bir ortamda hissedeceksiniz kendinizi. Öğrendiğim kadarıyla raflarda 10.000 kitap bulunuyor. İşin güzel tarafı; bu kitaplardan dilediğinizi okuma imkanınız var. Dilerseniz bu güzel ortamda kendi getirdiğiniz kitabı okuyabilir dilerseniz sadece bir şeyler yiyip içip eşinizle dostunuzla sohbet edebilirsiniz. Bu arada, ikinci el ve antika kitapları seviyorsanız bir hafta sonu da Paris Sahaflar Çarşısı – Le Marché du Livre Ancien‘a yolunuzu düşürmelisiniz.

Ben yerime geçtikten sonra, her zamanki gibi earl grey çay siparişi verdim; siparişimin yanında içine taze nane yaprakları konmuş küçük bir sürahide su, yanında da minicik bir cam bardağa yerleştirilmiş küçük bir küp kek parçası servis edildi. Çayın da, suyun da, kekin de tadı çok güzeldi. Zaten ortam başlı başına başka bir dünya…

blank
Merci Used Book Cafe

Aslında buraya bir gün, bir blog yazmam konusunda bana yıllarca baskı yapan ve Pariste.Net’in hayata geçmesinde önemli bir etkisi olan sevgili Özge‘yle gelme hayalimiz vardı ve bu hayal Temmuz 2015’te gerçekleşti. Sonra bana yine zorla Pariste.Net için Instagram hesabı açtırtan sevgili Didem‘le de burada buluşmuşluğumuz var. İrlandalı arkadaşım Marian’la, Malezyalı arkadaşım Agnes’le. Burada pek çok güzel anım var anlayacağınız.

Siz Paris’tesiniz, yolunuz République ya da Bastille tarafına düştü, o zaman güzergahınıza bu güzel kafeyi de eklemenizi önereceğim. Önce Merci‘yi şöyle bir gezersiniz ve umarım içeride yer bulur bu güzel mekada bir yorgunluk kahvesi içersiniz.

Hatta Marais Bölgesi‘ni gezdiğiniz bir gün yolunuzu biraz daha kuzey doğuya doğru uzatırsanız Merci Used Book Cafe’ye uğrama imkanı bulabilirsiniz.

Buraya doğrudan metro ile gelmek içinse 8 numaralı hattın Saint-Sébastien – Froissart istasyonunda inmeniz yeterli.

Keyifli geziler, keyifli keşifler…

 

 

Adres: 111 Boulevard Beaumarchais, 75003 Paris

blank
Author

2 Comments

    • blank

      Çok teşekkürler
      Hiç merak etmeyin Paris'te de hava bugün pek sevimli sayılmaz; böyle güzel mekanlarla günümüzü aydınlatıyoruz biz de 😉

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.