Paris’in tarihi günlerinden daha doğrusu gecelerinden birine daha tanıklık ediyoruz hep birlikte: Nuit Blanche. Peki nedir Nuit Blanche? “Beyaz Gece” anlamına anlamına gelen Nuit Blanche (nüi blanş), Rusya’daki gibi güneşin geç vakitlerde batması, havanın gece vakti aydınlık olması değil, bir bakıma “uykusuz gece” anlamına geliyor ama bu uykusuzluk insomnia gibi değil, sabahın ilk ışıklarına kadar bile-isteye ayakta durduğumuz bir gece; sabahlamak yani. Peki ne uğruna ayaktayız bütün gece? Tabii ki Paris’te yılda bir kez gerçekleştirilen olağan üstü bir kültür-sanat etkinliği nedeniyle. Ama bu etkinlik öyle basit ve lokal bir etkinlik değil, şehrin her tarafına yayılmış, sabaha kadar devam eden, her an her köşeden karşınıza çıkıveren, başka zaman kolay kolay göremeyeceğiniz türden bir kültür-sanat şöleni.
 
Bunca zamandır Paris’te yaşıyorum, bugüne kadarki bütün Nuit Blanche etkinliklerini kaçırdım. Ya o tarihlerde Paris dışında seyahatteydim ya evde hasta yatıyordum ya da hep bir işim çıktı. Etkinliklere katılamayınca peşine düşüp araştırmaya da çok hevesim olmamıştı, o nedenle daha önce Nuit Blanche hakkında yazı hazırlama fırsatı da bulamamıştım. Genelde sosyal medya hesaplarımdan duyurmakla yetindim ama bu yazıyı bugüne kadar ertelememin bir nedeni daha var aslında:
 
Nuit Blanche dosyası öyle kabarık ve bu gece Paris’in dört bir köşesinde o kadar çok etkinlik var ki, Pandora’nın Kutusu gibi kapağı bir açarsam içinden çıkacaklardan korktum 🙂 Etkinlik listesini okuyacaksın, neyin ne olduğunu, neyin nerede saat kaçta düzenlendiğini kafanda netleştirip sonra ilgi çekici olanların listesini yapıp tanıtacaksın, inanın hiç kolay iş değil. Bunca zamandır ne güzel kaçıyordum ama Eylül başında aldığım maillerden birinde bana Nuit Blanche’taki etkinlikler hakkında Fransızca harici bilgi bulamadığından yakınan bir okuyucumuza bu konuyu ev ödevi olarak kabul ettiğim konusunda söz verdim ve bu yazıyı Nuit Blanche etkinliği öncesi yayınlıyorum işte (Yaktınız beni Pınar Hanım :))
 
İstanbul Bienal’inin kapalı birkaç mekanda değil de şehrin dört bir yanında yapıldığını hayal edin, işte Nuit Blanche -aşağı yukarı- öyle bir şey. Peki nerede ne var? Ah en güzeli, “buyursunlar etkinliklerin linki, oradan beğendiklerinizi seçip görmeye gidebilirsiniz” demek ama öyle işin kolayına kaçmak olmaz. Eh hepsini Türkçeye çevirmem de mümkün değil, o halde kendimce ilgi çekici olanlardan birkaç tanesi hakkında size bilgi vereyim, daha fazlasını merak edenler bir şekilde linkten etkinlik takvimine bakıversinler lütfen.
 
O zaman başlayalım, işte Paris’te Nuit Blanche kapsamında 1 Ekim 2016 Cumartesi akşamından başlayarak ücretsiz izleyebileceğiniz etkinlikliklerden birkaçı:
 
– Dikkatimi çeken ilk etkinlik Crazy Horse‘un Petit Palais‘nin bahçesinde gerçekleştireceği Muses gösterisi oldu. Gösteri 1 Ekim Cumartesi akşam 20:00’den gece 01:00’e kadar sürüyor deniyor ama sürekli tekrar eden bir gösteri mi olacak o kısmı anlayamadım. Beş saat sürecek hali yok ya? Siz de etklinlik linkine bir bakın bakalım. 
 
– Önerebileceğim bir diğer etkinlik Fabrice Hyber’in Seine Nehri‘nde düzenleyeceği geçit töreni Encore un EffortHôtel de Ville‘in önünden 23:30’da hareket eden, çeşitli enstalasyon çalışmalarının yapıldığı otuz tekne Île aux Cygnes’e kadar geçit töreni gerçekleştirecek. Etkinlik linkine bakınca, keyfli bir şölen olacağını düşünüyor insan.. 
 
– 19:45’te yine Hôtel de Ville‘den ama bu kez arka tarafından hareket eden bir başka geçit töreni de, Porte des Invalides’e kadar devam ediyor. Parrade Terreste korteji karadan ilerleyecek.
 
– Hazır Hôtel de Ville‘in arkasına geçmişken, burada belediye sarayının pencerelerinde akşam 20:30’dan sabah 07:00’ye kadar sanatçı Erwin Olaf‘ın L’éveil adlı video gösterisi olacak.
 
– Saat 19:00’dan gece 02:00’ye kadar sürecek bir başka etkinlik, projeksiyon gösterisi l’Atelier Meraki. Promenade Plantée‘nin viyadük kısmının duvarlarına yansıtılacak projeksiyonların geceyi şenlendireceğini düşünüyorum.
 
– 20:00-22:00 arası Julien Nonnon‘un Cité de la Mode‘un dış cephesine yansıtacağı dev projeksiyon gösterisi Le Baiser – Öpüş / Öpücük de ilginç olabilir.
 
Marais Bölgesi‘nde de farklı farklı etkinlikler olacak. İlk gözüme çarpan Ce Que Mes Yeux Ont Entendu oldu. Temple du Marais‘de 19:30-01:00 arasında düzenlenecek etkinlikte müzik ve renk üzerine bir şölen bizleri bekliyor.
 
Saint Paul Kilisesi‘nde 20:30-23:00 saatleri arasında mistik bir aydınlatma ortamında, ilginç bir org konserine tanıklık etmeniz mümkün.
 
Musée Caranavalet‘nin bahçesinde de, 19:00’dan gece yarısına kadar Shelia Hicks‘in Apprentissages adlı çağdaş sanat sergisi gezilebilir.
 
– Yine Marais Bölgesi‘ndeki Square George Cain‘de Martine Barrat‘nın Paris-Harlem video-fotoğraf gösterisi akşam 19:00’dan sabah 07:00’ye kadar izlenebilir.
 
Eglise Saint Severin‘deki Lantz & Blondy‘nin La Nuit où Je Rêvé d’Une Licorne adlı enstalasyon çalışması ilginç olabilir. Akşam 20:00’den sabah 07:00’ye kadar kilisenin ortasındaki tek boynuzlu at’ı görmek sizin de ilginizi çeker sanıyorum.
 
– 19:00-07:00 arası Pont des Arts‘ta da çok ilginç bir ışık gösterisi olacak.
 
– 20:00-02:00 arasında Passerelle Solférino‘da Les Phantôm de l’Opéra adında ilginç bir enstalasyon çalışması gerçekleştiriliyor.
 
– 23:00-02:00 arasında Pont des Invalides‘de, We Love Art adında bir enstalasyon çalışması ve konser düzenleniyor.
 
– 20:30-07:00 arası Pont de Bir-Hakeim‘de Autant en Emporte le Vent adlı enstalasyon çalışması var.
 
– Merkezin çok az dışında olmakla birlikte size bahsetmek istediğim son çalışma bir Ağrı doğumlu, 1980’den beri Paris’te yaşayan bir sanatçıya, Coşkun‘a ait: Mediterranean Body. Bu eser de 19:00-03:00 arası Sèvres‘de görülebilir.
 
Gördüğünüz gibi daha yazacak çok şey var, çünkü Nuit Blanche kapsamında Paris’in her köşesinde ayrı bir etkinlik var ama sanırım hepsini yazmam mümkün olmayacak. Benim seçkilerim bunlar olsun, siz çok daha ilginç olduğunu düşündüklerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin lütfen.
 
Dediğim gibi etkinliklerin tamamına bu linkten ulaşmanız mümkün.
 
Nuit Blanche gecesi toplu taşıma için Paris Metrosunun 1. ve 9. hatları sabaha kadar çalışıyor ve 02:15-05:30 arası ücretsiz. Gece otobüslerinin sıklığı arttırılıyor ama onlarda ücretsiz seyahat şansı yok. Yine de şöyle güzel bir haberim var: Batobus akşam 21:00 ile sabah 05:00 arası ücretsiz yolcu taşıyacak. Valla ben de inanamadım ama Paris Belediyesi’nin resmi etkinlik sayfasının yalancısıyım 🙂 Sadece Seine Nehri‘ndeki geçit töreni sırasında seferleri aksayabilir, bilginiz olsun.
 
Evet böyleyken böyle… Bence Paris’te böylesi bir özel geceyi kaçırmayın, bu yılkini kaçırırsanız da her yıl Ekim ayının ilk Cumartesi gecesi Paris’te böyle bir kültür sanat şöleni olduğunu aklınızın bir köşesine not ediverin lütfen. Belki bir sonraki gezi planınızı buna göre yaparsınız?
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler…
 
Daima sanatla…
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.