Zaman ne çabuk akıp geçiyor. 2016’nın sonuna yaklaşırken “Şanzelize”de yine ortalık şenlendi, Noel nedeniyle kurulan pazar sayesinde ışıl ışıl oldu yine her yer. Paris’e Noel çok yakışıyor; üstelik bu yılki pazar beni daha bir çok çekiverdi içine, daha bir sevdim sanki. Gezer gezmez de hemen sizlerle paylaşayım istedim. Neredir, ne zamana kadar gezilebilir, neler var, neler yok, şöyle bir genel bilgi vereyim diye.
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Geçen yılki Noel pazarı Paris’teki 13 Kasım 2015 terör saldırıları nedeniyle pek de iç açıcı geçmemişti, bu yılsa her şey daha güzel olacak gibi görünüyor; insanların umuda ve güzelliklere ihtiyacı var çünkü ve Fransızlar hayatı güzelleştirme konusunda son derece ustalar. Paris’in pek çok yerinde irili ufaklı Noel pazarı kuruluyor ama benim favorim her zaman iki tane: Champs-Elysées Noel Pazarı ve La Défense Noel Pazarı. Aslında Montmartre‘ta da kurulurdu bir zamanlar ne güzel ama şimdilerde kurmuyorlar nedense.
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Paris’in ünlü bulvarı Champs-Elysées‘de kurulan Noel pazarı 11 Kasım’da açıldı ve 2 Ocak 2017 tarihine kadar da açık olacak. Bazı sitelerde 7 Ocak‘a kadar açık olacağı yazıyor ama şu an için Paris Belediyesi’nin resmi sitesinde 2 Ocak tarihi var; hep birlikte göreceğiz. Daha önceki Noel pazarları yazımda hep gece ve gündüz fotoğrafları kullandım ama bu kez sadece gece fotoğrafları koymak istedim. Çünkü düşündüm de Noel pazarı akşam vakti daha güzel oluyor. Renk renk, ışıl ışıl, daha bir hayat dolu sanki. Malum, Paris’te gündüz vakti yapacak çok şey var, akşamları ise daha kısıtlı; o yüzden burayı akşam gezseniz daha güzel olacak diye düşünüyorum. Üstelik hava da erken kararıyor, hava kararınca Champs-Elysées ışıl ışıl oluyor.
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Champs-Elysées‘deki Noel pazarı bu yıl yine Franklin D. Roosevelt ile Concorde Meydanı arasında bulvarı sağlı sollu kaplayacak şekilde kurulmuş. Noel pazarına gitmek için 1 ya da 9 numaralı metro hatlarının Franklin D. Roosevelt istasyonunda inerek bulvara çıktığınızda yokuş aşağı Concorde‘a kadar gidip karşı taraftan gerisin geriye dönebileceğiniz gibi, 1 ya da 12 numaralı metro hatlarının Concorde istasyonunda inerek aynı güzergahın tersinden de başlayabilirsiniz. Her halukârda caddenin iki tarafında da en az bir tur atmanızda yarar var.

blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016

Ben ilk gezime her zamanki gibi yukarıdan, Franklin D. Roosevelt istasyonundan başladım. Tercihen de Avenue Montaigne tarafındaki çıkıştan çıkıp Concorde Meydanı‘na doğru sağdan, yokuş aşağı inmek gibi bir alışkanlık geliştirdim. Dediğim gibi Noel pazarı bu yıl gözüme daha bir güzel göründü. Aslına bakarsanız, kurulan ahşap dükkanların çoğu geçen yıl da vardı ama Paris’e ilk kez gelecek olanlar ve uzun zamandır gelmemiş olanlar için ilgi çekici olacağını düşünüyorum. Bu kaçıncı Noel pazarına şahitlik edişim, yine hoşuma gidiyor, hep hoşuma gidiyor.

blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Birbirinden ilginç hediyelik eşyalar bir yana, özellikle yeme içme konusunda çeşitlilik inanılmaz. Sıcak şarap zaten Noel pazarının olmazsa olmazı, onun yanında krep, waffle, sosis, çikolata, peynir ve say say bitiremeyeceğim birbirinden güzel yeme-içme mekanları sıra sıra dizilmiş sizi bekliyor. Artık birinden kaçsanız öbüründen kaçmanız mümkün değil, illa bir tanesine heves edip yiyeceksiniz 🙂
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Bu küçük dükkanların yanı sıra birkaç tane de geçici çadır restoran inşa edilmiş yine; üstelik oldukça da büyükler. Dilerseniz oralarda da oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz ama yalan yok, ben oraları hiç denemedim. Benim için Noel pazarı demek, sıra sıra dükkanları dolaşmak, canımın çektiği bir abur cuburu ayak üstü yemek oluyor daha çok. Özellikle de cadde kenarına dizilmiş ayakta ya da oturarak yiyip içebileceğiniz ahşap standları tercih etmenizi öneriyorum bunun için. Eminim çok keyif alacaksınız. Hem sağlıksız (bol kalorili manasında), hem leziz; oh misss 🙂
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Yol üzerine karşınıza, özellikle çocuklarınız için eğlencelik pek çok mekan da çıkacak. Mini lunapark ve korku evi özellikle enteresan. Yıllar önce korku evi trenine binmiş, son derece şapşal bir trende çocuklar gibi eğlenmiştim. Bir de biraz ileride hem çocuklar hem de büyükler için bir buz pateni pisti var; oraya da hep imrensem de yıllar önce bir akşam İstinye’deki buz pateni pistindeki tarihi düşüşüm ve bacağımın sakatlanması akabinde bir daha denemeyi düşünmedim. Laf aramızda, nasıl düşmüşsem artık, sol kaval kemiğim hâlâ sızlar 🙂 Yine de çocukluğumuzun “Gümüş Patenler” kitabının hastasıyız, o başka…
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Buz pateni pistini de geçince Concorde Meydanı‘na gelmiş olacaksınız. Yolun sonunda büyük dönme dolap Roue de Paris sizi bekliyor. Belki binmek istersiniz ama bence başka zamana saklayın hevesinizi, yolun karşısına geçip Noel pazarını diğer taraftan ters istikamette Zafer Takı‘na doğru yürüyün bu kez. Dükkanlar üç aşağı beş yukarı benzer şeyler olacaktır belki ama yine aralara serpiştirilmiş çocuklar için bazı atraksiyonlar var. Özellikle büyük kaydırak ilginç olabilir. Ayrıca yukarı doğru yürürken sağ tarafta çocuklar için oluşturulmuş masal dünyasına girip bakmanızı da öneririm. Bir de yol üstündekiler yetmezmiş gibi yan tarafa ekstradan yöresel lezzetler için ayrı bir bölüm daha oluşturulmuş. Seçin beğenin artık.
 
blank
Marché de Noël des Champs Elysées – “Şanzelize” Noel Pazarı 2016
Tekrar Franklin D. Roosevelt metro istasyonuna geldiğinizde Champs-Elysées‘nin Noel pazarına ayrılmış bölümü de bitmiş oluyor. Bundan sonrası ünlü bulvarın ışıklı albenili olağan dünyası, tabii Noel konseptiyle süslenmiş haliyle; eminim sizi çekecek bir şeyler karşınıza çıkacaktır.
 
Dediğim gibi Paris’te birkaç Noel pazarı daha var. Özellikle Montparnasse, Gare de l’Est ve Saint Germain‘deki pazarlar küçük de olsa oldukça sevimli. Oraları da görmek hoş olabilir ama ben, vaktiniz varsa yarım gününüzü de La Défense Noel Pazarı‘na ayırmanızı öneriyorum.
 
Keyifli geziler, keyifli keşifler
 
Mutlu Noeller, İyi seneler.
 
 
 
 
 
 
Önceki Noel Yazıları:
blank
Author

5 Comments

 1. blank

  Ahmet bey merhaba yine ben (elbette hatırlamanızı beklemiyorum)hani 20 aralık'da aktarma için 10 saati Paris'te geçirecek takipçiniz:)sorum şu noel pazarı saat kaça kadar açık bizim saat 21.00 de orada olacağımız göz önüne alınınca bir kaç saat de uyumak istediğimizden Chapms-elysees noel pazarı lokasyonu civarında bir yer bulup pazarı da gezmek mantıklı olur mu.bir sonra ki darlama(gençler böyle söylüyor ki ben genç değilim bu nedenle de aktarma sırasında hiç uyumadan devam etmek bana zor geliyor:)ben 55 bereber seyahat edeceğim ablalarım 67-70 yaşında)mailime kadar hoşçakalın…

  • blank

   Merhabalar Hürriyet Hanım,

   Champs-Elysées'deki noel pazarı gece yarısına kadar açık. Siz 21:00'de havaalanına gelseniz bile şehir merkezine toplu taşımayla ulaşmanız 23:30'u bulur diye düşünüyorum, yani pazarın sonuna yetişirsiniz ve bilmiyorum o saatte güzel olur mu, yani hareketlilik devam eder mi emin değilim…

   Havaalanına akşam 21:00'de inip Paris'te gece 10 saat geçirecek şekilde gezmek ve bu sırada uyumayı da hesaba katmak bana biraz zor geldi açıkçası. O saatte gece kulüpleri hariç her yer kapalı olacaktır, sokaklarda avare avare gezmek zevkli olur elbette ama hem çok soğuk olacaktır, hem de gece olduğu için akşam gibi ışıl ışıl ve etkili olmayabilir sizin için; epey de yorucu olacaktır haliyle.
   Eğer bütçeniz müsaitse Paris Dolmuşu'ndan özel şöförlü araç kiralayıp havaalanından sizi alıp yine havaalanına bırakacak şekilde Türkçe hizmetli bir şehir turu attırmasını isteyebilirsiniz. Böylece hem şehrin görülmesi gereken yerleri zahmetsizce görmüş olursunuz hem de dönüşte araç sizi havaalanına bırakır ve havaalanında bir otelde kalarak sabah uçağınıza kolayca yetişebilirsiniz. Benim aklıma gelen çözüm önerisi bu. Yoksa merkezde bir otelde konaklayıp tekrar havaalanına dönmek sizin için pek mümkün görünmüyor.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 2. blank

  Ahmet Bey merhaba, 24 Aralık 2 Ocak tarihleri arasında planladığımız seyahatimizde hem Christması yaşayıp hemde Yeniyılı kutluyor olacağız. Sormak istediğim bu iki önemli etkinlik için yapabileceğimiz etkinlikler veya gidebileceğimiz special program veya restorantlar neler olabilşr? Birde Disneylandın bu seyahat tarihleri arasında kapalı olduğu bir dönem varmı o konuda bilginiz varsa yardımcı olmanızı rica eder şimdiden teşekkür ederim.

  • blank

   Merhabalar,
   Şu an, 2 Aralık Cuma günü yayınlanmak üzere "Yeni Yıla Girerken Paris'te Ne Yapılır?" yazısı üzerinde çalışıyorum. Sorularınızın yanıtını bu yazıda bulabileceğinize inanıyorum.
   Mutlu günler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.