1982 yılında Fransa Kültür Bakanı Jack Lang’ın girişimiyle başlatılan ve daha sonra tüm Avrupa’ya yayılan “La Fête De La Musique” her yıl 21 Haziran‘da, yani gündüzün en uzun olduğu günün akşamında, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Avrupa’da, Fransa’da ve tabii ki Paris’in dört bir köşesinde Müzik Bayramı olarak kutlanıyor; gerek profesyonel, gerek amatör pek çok sanatçı, grup ve orkestra kapalı ve açık alanlarda yüzlerce konser düzenliyor.
 
La Fête De La Musique (la fet de la müzik) nedir? diye soracak olursanız: Müzik Bayramı, Müzik Şenliği diyebilirim… Bu etkinliğin olduğu akşam, tüm Fransa’da olduğu gibi Paris’i de bir müzik coşkusu sarıyor. Şehrin her yerinde, pek çok meydanda, köşe başlarında, caddelerde, sokaklarda, barlarda, restoranlarda, kafelerde, müze ve saraylarda, olur olmaz her yerde müziğe dair bir şey karşınıza çıkar, müziğin büyülü dünyası sizi içine alıverir, anında modunuz değişir.
 
Ben bu yıl Paris’te altıncı kez La Fête de la Musique’i kutlayacağım. İlk yılki sürpriz deneyimi unutmam mümkün değil. Böyle bir şeyin olduğunu öğrendikten sonra o akşam Opéra Garnier‘in önüne geldiğimde koskoca bir orkestraya denk gelmiştim de orkestranın tüm üyeleri komik komik kıyafetler giymiş bir şekilde muhteşem bir müzik ziyafeti çekmişlerdi. Sadece Paris’in bu güzel meydanını değil, her yerini müzik ziyafeti sarmıştı. Rüya gibiydi. Sonradan gördüm ki her yıl o grup orada konser veriyor. Daha önce görmediyseniz tavsiye ederim.
 
Ve her sene mutlaka bu etkinliği izlemek için Paris’in kıyısını köşesini dolaşmayı prensip edindim. Zaten sadece Fransızlar için değil, turistler için ve hatta Paris’te yaşayan Türkler arasında da en popüler etkinliklerden biri La Fête de la Musique’tir… Etkinlik akşamı Paris’i bambaşka bir hava kaplar. Şehrin her köşesinden farklı farklı müzik türleri yükselir. Kimi yerde gruplar çıkar, kimi yerde garip enstrümanlarla konserler verilir, kimi yerde gayda sesleri, kimi yerlerde sadece vokal konserler, hatta bazen karşınıza küçücük bir çocuk çıkıp solo konser verebilir. La Fête de la Musique akşamı Paris başka bir havaya bürünür.
 
blank
Müzik Bayramı – La Fête de la Musique 2017
Peki nerede hangi etkinlik var? Tabii ki bu linkteki harita üzerinde ilerleyerek programı incelemeniz mümkün. Gördüğünüz gibi sadece Paris’te değil, dünyanın dört bir köşesinde 21 Haziran akşamı bu etkinlik kutlanıyor. O yüzden sadece Paris için değil, dünyanın pek çok yeri için kendinize bir program bulma şansınız var. Üstelik hepsi ücretsiz
 
Belki de Paris sokaklarında rastgele yürüyerek karşınıza çıkacak sürpriz müziklere denk gelmek de heyecan verici olabilir çünkü linkte sadece resmi olarak düzenlenen konserler gösteriliyor. Oysa ki pek çok kafe-restoran kendi etkinliğini kendi düzenliyor, pek çok performans sanatçısı, profesyonel ya da amatör fark etmeksizin, herhangi bir sokağın köşesinde, bir avluda, hiç beklemediğiniz bir yerde müzikle hayatınızı renklendirebiliyor.
 
blank
Müzik Bayramı – La Fête de la Musique 2017
Geçen yılki Müzik Bayramı’nda hasta mıydım yorgun muydum neydim, sadece, bir zamanlar Fransızca-Türkçe dil exchange’i yaptığım 86 yaşındaki arkadaşım Maurice’in saksafon çaldığı restorandaki konserine gitmiştim. Bu 21 Haziran içinse özel bir planım yok, çünkü bu Haziran Paris’te korkunç sıcak geçiyor, akşamın on buçuğunda bile hava 37 derece. Kuzey iklimine alışmış bu bünye için bu sıcaklara uyum sağlamak güç 🙂 O yüzden sokaklarda ne kadar dolaşabilirim bilemiyorum; belki sadece La Défense tarafındaki etkinliklere bakar, fırsat bulursam instagram hesabım instagram.com/parisrehberi üzerinden instalive canlı yayın yaparak etkinlikleri sizin de izlemenizi sağlarım…
 
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 21 Haziran gecesi Paris’te tüm ulaşım araçları sabaha kadar belirli aralıklarla servis verecek ve saat 17:00’den sabah 07:00’ye kadar geçerli olan özel bir bileti 3,5€’ya alarak sınırsızca gezmeniz mümkün olacak. Bu biletlerin sadece bilet otomatlarından ve gişelerden alınabiliyor olduğunu da hatırlatmak isterim. Hangi metro hatlarının, RER ve banliyö trenlerinin sabaha kadar servis vereceğini RATP’nin resmi sayfasındaki bu linkten öğrenebilirsiniz.

Paris’teki bu çok özel gecenin tadını çıkarabilmeniz dileğiyle.

Müzik dolu güzel bir hayat dilerim…
blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.