(Son Güncelleme: 12.01.2018) Zaman ne çabuk geçiyor, daha geçen gün yılbaşı değil miydi? Yine yeni bir yıla giriyoruz: Bu kez 2018’i karşılamanın heyecanı içimizde. Tabii içinde hâlâ bu heyecanı barındırabilenler için anlamlı bir dönem bu. Hele ki Paris’teyseniz, Noel ve yılbaşı kutlamalarını Paris’te geçirecekseniz. Peki yılbaşında Paris’te olmak nasıl bir duygu, yeni yıla girerken nelere dikkat etmeli, kendimize nasıl bir program oluşturmalıyız?

Doğrusunu isterseniz, Paris’te ve aslında batı ülkelerinin genelinde, bizim yılbaşı figürü olarak kullandığımız bütün motifler burada Noel’i kutlamak için kullanılıyor. Bu da bizler için kültürel anlamda bir kafa karışıklığına neden oluyor. Fransızlar ve neredeyse tüm batı ülkeleri için Noel, yılbaşından kat kat önemli olduğu için, hediyeleşmeler, meşhur aile yemekleri, çılgın süslemeler hep Noel’e özel yapılıyor.

Hal böyle olunca sosyal medyada ışıl ışıl süslenmiş bir Paris resmi paylaşırken altına, “Paris yılbaşına hazır” yazmam gerekiyor ama aslında “Paris Noel’e hazır” olmuş oluyor. Bu durumda ne demem gerektiğini ben de şaşırıyorum. Yoksa Noel Baba zaten Yılbaşı değil Noel figürü, Yılbaşı çamı dediğimiz de aslında Noel çamı. Olsun, maksat bir şeyleri kutlamak, hayatı güzelleştirmek değil mi zaten, biz de tadını çıkaralım.

blank
2018’i Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım sonu Aralık başından itibaren Paris Noel için süslendi. Hatta sanki her yıl bir önceki yıla göre biraz daha erken süslenmeye başlıyor. Bu ilk bakışta güzel gibi görünse de biraz düşününce güzelliğin sıradanlaşması gibi bir risk taşıyor ama olsun; Paris’te turist olarak bulunuyorsanız, kaldığınız süre kısıtlı oluğundan, sizin için çok bir şey fark etmeyecektir; her yer sizin için süslenmiş değil mi zaten.

Paris’e yılbaşından en az bir ay öncesine kadar geldiyseniz bu yazıda sizlere anlatmaya çalıştığım ışıltılı dünyayı yaşama şansınız oluyor. Yani Kasım sonundan itibaren Paris’in o renkli Noel süsleri her yeri kaplıyor ve kendinizi bir rüya aleminde buluyorsunuz. Sokaklar, caddeler, mağazalar, vitrinler, her yer ışıl ışıl oluyor. Bence gezip görmeniz gereken ilk yer Paris’teki Noel Pazarları olmalı:

Bu yıl Paris’teki en büyük ve en görkemli Noel Pazarı Avrupa’nın en büyük finans merkezi olan La Défense‘a kuruldu. Onca gökdelenin arasında Noel atmosferi yaşamak çok ilginç bir duygu. Nedense bu yıl ilk kez Champs-Elysées‘de Noel pazarı kurulmasına izin verilmedi ama merak etmeyin; şehrin pek çok köşesinde irili ufaklı pek çok Noel pazarı mevcut. Detaylı listeyi ve ulaşım olanakları hakkında bilgiyi bu linkteki yazıda bulabilirsiniz.

blank
2018’i Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Yeni Yıl (ve Noel) için süslenen alışveriş merkezlerini de gezmek keyifli olacaktır. Tabii burada Türkiye’deki AVM’ler gibi (örn: Forum des HallesLes Quatre TempsCNIT vb) alışveriş merkezlerini değil, Galerie LafayettePrintempsLe Bon Marché, BHV gibi “çok katlı mağazacılık” hizmeti veren tarihi alışveriş merkezlerini kastediyorum.

Bunların vitrini hatta dış cepheleri her Kasım sonu çok keyifli yılbaşı dekorasyonuyla süslenir, vitrinleri daha bir albenili, daha bir oyuncaklı olur. Tabii vitrin süslemeleri sadece büyük mağazalarla sınırlı değil, kıyıda köşede kalmış birbirinden şirin butiklerin bile vitrinleri hep süslü hep ışıl ışıl olur bu dönemde.

Bu yıl Galerie Lafayette‘in de Printemps‘ın da vitrinlerini beğendim; geçen yıla göre çok daha güzel olmuş. Özellikle Lafayette’in “kadın – kozmetik” bölümünün bulunduğu tarihi binası bu yıl gerçekten göz kamaştırıyor. Bu yüzden yazının kapak fotoğrafı olarak da orayı seçtim. Aşağıda gördüğünüz fotoğrafsa Le Bon Marché‘ye ait. Bu yıl fazla iddialı olmayan bir tasarım seçmişler ama -laf aramızda- burada alışveriş yapmak diğer çok katlı mağazalardan daha keyiflidir; müşteri profili diğerlerine göre daha bir düzgündür sanki.

blank
2018’i Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Yılbaşında Paris’te yeni yıl kutlama etkinlikleri sanılanın aksine Eyfel Kulesi‘nde değil Champs-Elysées‘nin başladığı yerde, Arc de Triomphe – Zafer Takı‘nda yapılıyor. Son yıllarda böyle bir adet oluştu; yılbaşı gecesi Zafer Takı ışık gösterisi ve animasyonla ışıl ışıl oluyor ve Paris yeni yıla girerken geri sayım burada yapılıyor. Henüz program duyurusu yapılmadı; yapılır yapılmaz bu yazıdaki bilgileri güncelleyeceğim. 2017’ye girerkenki yeni yıl karşılamasını yazının sonundaki videodan izleyip fikir sahibi olabilirsiniz.

Paris’te tüm caddeler de ışıl ışıl bu dönemde. Champs-Elysées‘nin ışıklandırması her yılın özel konusu; her yıl sanatta, sporda, kültürde önemli bir isim yakıyor ilk ışıklandırmayı sezon başında, bu büyük bir olay oluyor. Neyse ki bu yıl beyaz ışık yerine sarı ışık tercih ettiler ve Paris Belediyesi benden artı puan aldı 🙂 Dilerseniz 5 Aralık 2017 tarihinde çektiğim aşağıdaki canlı yayın Youtube videosunu izleyerek Noel ve yılbaşı öncesi Champs-Elysées‘nin nasıl olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

Yılbaşında Paris’te yeni yıla bir yerlerde (restoran-kulüp-parti vb) girmek de hoş bir çözüm elbette ama yılbaşı gecesi her yer normal ücretin birkaç katı pahallı olacaktır ki bu, dünyanın her yerinde böyle. Zaten rakamı önemsemiyorsanız bile rezervasyonlarınızı yine çok önceden yaptırmanız gerekiyor, çünkü gerçekten iyi restoranlar için yer bulabilmek bir sorun olacaktır. Açıkçası ben yeni yılı Paris’te sadece bir kez dışarıda karşıladım, lokasyonum Eyfel Kulesi‘nin karşısında oldu o zaman; Paris’e yerleştiğim yılın ilk yılbaşısıydı.

O da sırf yapmış olmak için, zira insan hayatında bir kez bunu yapmalı ama kesinlikle iki kez değil 🙂 Çünkü hem çok kalabalık oluyor, hem de Öteki Paris‘ten fırlamış garip bir insan kalabalığı şehri basıyor. Yine de insanlar sokaklarda çılgınca eğleniyor, yeni yıla girerken herkes birbirini öpüyor!

Restoran önerisi konusunda ise benim bildiklerim zaten bu blog’ta daha önce yazıyor. YEME-İÇME başlığında hoşunuza giden yerlerin iletişim bilgilerine ulaşıp rezervasyon yaptırmayı deneyebilirsiniz. Orada yazmayan yerleriyse zaten henüz deneyimlememişim demektir. İlla bir yer önermemi isteyene “şu restorana gidin” demem gerçekten güç ama yeni yıla Paris’te özel bir ortamda girmek isteyenler için Seine Nehri yemekli gezi teknelerini öneririm ama Bateaux Parisiens gibi salt turistik olanlar değil de Le Calife gibi daha butik çalışanlarda tabii.

blank
2018’i Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Bir de size şöyle güzel bir link önermek istiyorum: Bu linkten yılbaşı gecesi için özel etkinliklere ve çeşitli yemekli / içkili gezi teknelerine bilet bulabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bir de bu linkte ve bu linkte yılbaşı gecesi düzenlenecek değişik parti ve etkinliklerin linkleri mevcut. Dilerseniz La Fourchette‘ten restoran rezervasyonu yapmak daha kolay olabilir. 

Havai fişek gösterileri izlemek için Noel zamanı ve yılbaşında Paris’te yapılacak en güzel şeylerden biri Disneyland‘a gitmek olabilir. Yılın her günü açık olan ve zaten normal zamanda bile bir rüya alemi olan Disneyland, Noel ve Yılbaşı için de daha bir süsleniyor. Renk, ışık, müzik dolu bir masal dünyasını Noel ve Yılbaşı atmosferinde yaşıyorsunuz. Bu oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Disneyland hakkında detaylı bilgiyi ve hesaplı bilet için önerileri Disneyland Paris yazısında okuyabilirsiniz.

Her yılbaşında Paris’te toplu taşıma 31 Aralık akşamından 1 Ocak sabahına kadar ücretsiz oluyor. Pek çok metro ve bazı RER hattı da sabaha kadar çalışıyorNoctilien – Gece Otobüsleri de zaten sabaha kadar servise devam ediyor. Hangi hatların açık olacağını resmi duyuru yayınlanır yayınlanmaz sizlerle paylaşacağım.

blank
2018’i Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

25 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde Paris’teki neredeyse bütün müzeler kapalı ama güzel haber: Eyfel Kulesi, Opera Garnier, Centre Pompidou, Musée Grévin ve Tour Montparnasse bu tarihlerde açık…

Yılbaşında Paris’te yeni yılı kutlamak güzeldir ama tabii bazı olumsuz tarafları da var: Yılbaşı gecesi alkol duvarı biraz aşılacağı için sokaklarda normalin dışında davranışları olan insanlara daha çok rastlama ihtimaliniz var ama gelip özellikle sizi rahatsız edecek insanlar olacağını düşünmüyorum; burada herkesin zararı kendine, içiniz rahat olsun. Yılbaşı gecesi taksi bulmanız güç olacaktır, toplu taşıma da ücretsiz olacağı için gereksiz kalabalık olabilir; en iyisi yürümek. Restoranlar da haliyle önceden rezerve edilmiş olacak ve yer bulsanız bile normalin üzerinde bir rakam ödemeniz gerekebilir. O gece dünyanın tüm büyük metropollerinde böyle değil mi zaten? 1 Ocak sabahı da Paris oldukça sakin olur, öğleden sonra hareketlenir ortalık ama bir yılbaşı sabahı kimseler yokken Bois de Vincennes‘de yaptığım yürüyüşü unutamıyorum misal…

Ben 2018’e, İstanbul’da ailemle giriyorum bu kez. Bugüne kadar pek çok yerde yılbaşı kutladım, bir kere de aileme vakit ayırayım istiyorum. Zaten benim için en güzel yılbaşı karşılama şekli, eşimle dostumla bir arada olduğum samimi bir ortamda, hep birlikte gülüp eğlenmek. Ama dünyanın herhangi bir yerinde yeni Noel ve yeni yıl coşkusunu yaşamanın tadı da elbette bir başka. Geçen yıl Viyana’nın o dayanılmaz soğunda, arkadaşlarla sıcacık bir ortamda girmiştik 2017’ye. Sonuçta güzel şeyler bunlar, vakti ve imkânı olan herkese öneririm…

O yüzden siz de atlayın Paris’e gelin, Noel’in Yeni Yılın tadını burada çıkarın…

Ve yeni yıl hepimize kutlu olsun…

Sevgiyle…

İlgili Yazı:
Paris Noel Pazarları 2017

blank
Author

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.