Yine Dünya, Güneş etrafında bir turunu daha tamamlıyor, yine yeni bir yıl geliyor. Biz de bu astronomi olayına yüklediğimiz anlam gereği yine bir yılbaşını daha kutlamanın heyecanı içindeyiz. Eh bu güzel ve anlamlı günü Paris’te kutlamaya karar verdiysek de o zaman daha bir özel, daha bir değerli oluyor bu tarih bizim için. İşte 2017’ye giriyoruz, yine yeni bir yıl, yine yeni bir umutlar. Peki yılbaşında Paris’te neler olur biter, yeni yıla Paris’te girmek nasıl bir duygudur, nelere dikkat etmeli, kendimize nasıl bir program oluşturmalıyız? Bu yazıyla Paris’te beşinci yılbaşımı geçirecek olmanın verdiği deneyimle izlenimlerimi, görüş ve önerilerimi paylaşmak istiyorum bu yazıda sizlerle.

Açıkçası Paris’te ve aslında batı ülkelerinin genelinde, bizim yılbaşı figürü olarak kullandığımız bütün motifler burada Noel’i kutlamak için kullanılıyor. Bu da bizler için kültürel anlamda bir kafa karışıklığına neden oluyor. Fransızlar ve neredeyse tüm batı ülkeleri için Noel, yılbaşından kat kat önemli olduğu için, hediyeleşmeler, meşhur aile yemekleri, çılgın süslemeler hep Noel’e özel yapıldığı için sosyal medyada ışıl ışıl süslenmiş bir Paris resmi paylaşırken altına, “Paris yılbaşına hazır” yazmam gerekiyor ama aslında “Paris Noel’e hazır” olmuş oluyor. Bu durumda ne demem gerektiğini ben de şaşırıyorum…

blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kasım sonu Aralık başından itibaren Paris Noel için süslendi. Bizim içinse önemli olan yılbaşı olduğu için biz bu süsleri yeni yılı karşılama hazırlıkları olarak görüyoruz. Yalan da sayılmaz; Noel süsleri yılbaşı sonrasına kadar kalıyor, bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor. Bunların hepsi mutlu olmak için, yaşama umudumuzu yitirmemek için bizim ürettiğimiz anlam yüklemeler tabii. Ama olsun, güzel şeyler bunlar, insanın hayatını, o hayata yüklediği anlamlar güzelleştirmiyor mu zaten?

Paris’e yılbaşından en az bir ay öncesine kadar geldiyseniz bu yazıda sizlere anlatmaya çalıştığım ışıltılı dünyayı yaşama şansınız oluyor. Yani Kasım sonundan itibaren Paris’in o renkli Noel süsleri her yeri kaplıyor ve kendinizi bir rüya aleminde buluyorsunuz. Bence gezip görmeniz gereken ilk yer Noel Pazarları olmalı:

blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Özellikle Champs-Elysées Noel Pazarı ve La Défense Noel Pazarı olmak üzere, buralara özel vakit ayırmalısınız bence. Bunlar haricinde şehrin sağında solunda irili ufaklı meydanlarda kurulan küçük ve şirin Noel pazarları da sürpriz olarak karşınıza çıkacaktır. Noel Pazarları’ndan Champs-Elysées‘deki Ocak ayının ilk haftasına kadar açık ama La Défense‘taki Noel ertesinde yani yılbaşına kalmadan kapanıyor; programınızı ona göre yapmakta fayda var.

Yeni Yıl (ve Noel) için süslenen alışveriş merkezlerini de gezmek keyifli olacaktır. Tabii burada Türkiye’deki AVM’ler gibi (örn: Les Quatre TempsCNIT vb) alışveriş merkezlerini değil, Galerie LafayettePrintempsLe Bon Marché, BHV gibi “çok katlı mağazacılık” hizmeti veren tarihi alışveriş merkezlerini kastediyorum. Bunların vitrini hatta dış cepheleri her Kasım sonu çok keyifli yılbaşı dekorasyonuyla süslenir, vitrinleri daha bir albenili, daha bir oyuncaklı olur. İçlerine girmek istemeseniz bile vitrinlerinin önünden geçmek ruhunuzu şenlendirir diye düşünüyorum. Bu yıl Galerie Lafayette‘in vitrinleri bana yavan geldi. Genel konsept olarak kağıt kullanılmış. Sade ve gösterişsiz bir süsleme yapmışlar sanki. “Kadın ve Kozmetik” bölümüne, yani asıl tarihi binasına girdiğinizde göreceğiniz, kapak fotoğrafında da kullandığım dev ağacı da kağıttan yapmışlar bu yıl. Evet şık ama fazla cicili bicili değil sanki ne dersiniz?


blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Bu yıl ben Printemps vitrinini daha çok beğendim. Sıra sıra vitrinlerde bildiğimiz yılbaşı süslemeleriyle kuklalardan harika mizansenler oluşturmuşlar. Her birinin önünde insanlar durup, uzun uzun vitrinleri seyrediyorlar. Cıvıl cıvıl, ışıl ışıl, her şey o kadar güzel ki. Üst saçak da ışık seli gibi zaten; bildiğimiz, klasik anlamda yılbaşı süsü görmek istiyorsanız, bu anlamda Printemps daha iyi sanki. Tabii vitrin süslemeleri sadece bu dev mağazalarla sınırlı değil. Paris’te, neredeyse tüm mağaza ve dükkanlarda Noel süslemeleri yapmak, ışıl ışıl bir dekorasyonla hayata neşe katmak bir gelenek. Öyle ki, bizim mahalledeki emlakçı vitrini bile her yıl Noel Baba, kar, tren yolu konseptiyle oyuncaklı bir hale bürünüyor.

Paris’te tüm caddeler de ışıl ışıl bu dönemde. Champs-Elysées‘nin ışıklandırması her yılın özel konusu; her yıl sanatta, sporda, kültürde önemli bir isim yakıyor ilk ışıklandırmayı sezon başında, bu büyük bir olay oluyor. Bizde de İstiklâl Caddesi böyle olurdu hani… Hele ki benim üniversite yıllarımdaki İstiklâl’in süslenmesi. Işık seliydi, ağaçlar ışık açardı da şiir yazdırırdı insana; bilmem şimdi nasıldır?

blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Geçen yıl Champs-Elysées‘nin başladığı yerde, Arc de Triomphe – Zafer Takı‘nda, geçen yıl gerçekleştirilen muhteşem ses ve ışık gösterisi bu yıl yine yapılacak. 23:30’dan itibaren Zafer Takı ışık gösterisi ve animasyonla ışıl ışıl olacak ve Paris yeni yıla girerken geri sayımını burada yapacak. Eyfel Kulesi‘nde özel bir program duyurusu yapılmadı.

Concorde Meydanı‘ndaki dev dönme dolap Roue de Paris  de hoş bir noel ve yeni yıl eğlenceliği olabilir. Orası hakkında henüz bir yazı hazırlayamadım ama özetle 12€’luk bir biletle keyifli bir Paris manzarası yaşayabiliyorsunuz. 10 yaşından küçük çocuklar için fiyat 6€

blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Yeni yıla bir yerlerde (restoran-kulüp-parti vb) girmek de hoş bir çözüm elbette ama yılbaşı gecesi her yer normal ücretin birkaç katı pahallı olacaktır ki bu dünyanın her yerinde böyle. Zaten rakamı önemsemiyorsanız bile rezervasyonlarınızı da çok önceden yaptırmanız gerekiyor, çünkü gerçekten iyi restoranlar için yer bulabilmek bir sorun olacaktır. Açıkçası ben yeni yılı Paris’te sadece bir kez dışarıda karşıladım, lokasyonum Eyfel Kulesi‘nin karşısında oldu tabii. O da sırf yapmış olmak için, zira insan hayatında bir kez bunu yapmalı ama kesinlikle iki kez değil 🙂 Çünkü hem çok kalabalık oluyor, hem de Öteki Paris‘ten fırlamış garip bir insan kalabalığı şehri basıyor. Yine de insanlar sokaklarda çılgınca eğleniyor, yeni yıla girerken herkes birbirini öpüyor!

Restoran önerisi konusunda ise benim bildiklerim zaten bu blog’ta daha önce yazıyor. YEME-İÇME başlığında hoşunuza giden yerlerin iletişim bilgilerine ulaşıp rezervasyon yaptırmayı deneyebilirsiniz. Orada yazmayan yerleriyse zaten henüz bilmiyorum demektir. İlla bir yer önermemi isteyene “şu restorana gidin” demem gerçekten güç ama yeni yıla Paris’te özel bir ortamda girmek isteyenler için Seine Nehri yemekli gezi teknelerini öneririm ama Bateaux Mouches gibi turistik olanlar değil de Le Calife gibi daha butik çalışanlarda tabii.

blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Bir de size şöyle güzel bir link önermek istiyorum. Bu linkten yılbaşı gecesi için özel etkinliklere ve çeşitli yemekli / içkili gezi teknelerine bilet bulabilir, reservasyon yaptırabilirsiniz. Ayrıca Time Out Paris‘in önerileri bu konuda size fikir verebilir, seçiminizi bu sayfalara bakarak yapabilirsiniz. Bir de bu linkte ve bu linkte yılbaşı gecesi düzenlenecek değişik parti ve etkinliklerin linkleri mevcut.

Havai fişek gösterileri izlemek için Yılbaşı ve Noel üzeri Paris’te yapılacak en güzel şeylerden biri Disneyland‘a gitmek olabilir. Yılın her günü açık olan ve zaten normal zamanda bile bir rüya alemi olan Disneyland, Noel ve Yılbaşı için de bambaşka bir alem oluveriyor. Renk, ışık, müzik dolu bir masal dünyasını Noel ve Yılbaşı atmosferinde yaşıyorsunuz. Bu oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Disneyland hakkında detaylı bilgiyi ve uygun bilet için önerileri Disneyland Paris yazısında okuyabilirsiniz.

blank
2017’yi Karşılarken Paris’te Ne Yapılır?

Bu yılbaşında da Paris’te toplu taşıma 31 Aralık akşamından 1 Ocak sabahına kadar ücretsiz olacak. 1-2-4-6-9-14 numaralı metro hatları da sabaha kadar çalışacakNoctilien – Gece Otobüsleri de sabaha kadar servis vermeye devam edecek. RER ise linkteki haritada belirtildiği gibi belirli aralıklarla seferlerini kesintisiz sürdürecek. Tabii ulaşım sıklığı seyrek olacaktır ama öyle ya da böyle Paris’te sabaha kadar yılbaşı atraksiyonlarının olacağı her yere ücretsiz olarak gitme şansınız var. O gece alkol duvarı biraz aşılacağı için sokaklarda normalin dışında davranışları olan insanlara daha çok rastlamaya hazır olun ama gelip özellikle sizi rahatsız edecek insanlar olacağını düşünmüyorum; burada herkesin zararı kendine, içiniz rahat olsun.

Ben 2017’ye, çok sevdiğim arkadaşlarımla Viyana‘da gireceğim. Zaten benim için en güzel yılbaşı karşılama şekli, eşimle dostumla bir arada olduğum samimi bir ortamda, hep birlikte gülüp eğlenmektir. Ama bu söylediğimden Paris’te ya da dünyanın herhangi başka bir yerinde, popüler bir ortamda yeni yıla girmeyi küçümsediğim anlaşılmasın lütfen. Yoksa vaktiyle Türkiye’de yaşarken, yurt dışında bir yerlerde yeni yılı karşılamayı ben de çok severdim. Hele ki birkaç yıl önce Londra’da Trafalgar Meydanı’ndaki yeni yıl kutlamalarına İstanbul’daki ofisimden çıkıp koştura koştura uçağa atlayarak yetişmeye çalışma heyecanımı unutmuş değilim. Sonuçta güzel şeyler bunlar, vakti ve imkânı olan herkese öneririm…
 

O yüzden siz de atlayın Paris’e gelin, Noel’in Yeni Yılın tadını burada çıkarın…


2016’ya girerken Zafer Takı’ndaki ışık gösterisi


Bu arada Aralık 2016 itibariyle kendime şöyle küçük bir hediye vermek istiyorum: Blog yazılarının Vlog video çekimlerinin, gelen mesajlara ve sorulara yanıt yazmanın, tüm güncellemelerin upuzun saatler sürmesi nedeniyle artık haftada bir, Cuma günleri yazı yayınlamaya karar verdim. Bu da bana küçük bir hediye olsun. Belki kendime bir parça daha  fazla vakit ayırabilirim. Gerçi kendime arttırdığımı sandığım bu zamanı yine blog güncelleştirme ve iyileştirme çalışmalarına harcayacağımı biliyorum ama olsun; maksat hediye…

Ve yeni yıl hepimize kutlu olsun…

Sevgiyle…
blank
Author

1 Comment

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.