Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

10 Aralık 2014 Çarşamba

Marché de Noël des Champs Elysées - "Şanzelize" Noel Pazarı

Marché de Noël des Champs-Elysées
"Şanzelize" Noel Pazarı
Yine yılbaşı geliyor Paris yine gelin gibi süslendi. Tabii biz yılbaşını kutlarken Parisliler aynı zamanda Noel'i kutlamaya hazırlanıyorlar; hatta bunca süsün, bunca güzelliğin asıl amacı Noel hazırlıkları. Olsun, biz de bu güzellikten kendimize pay çıkarıyoruz, yaklaşan yeni yılın coşkusunu Paris'te rengarenk ışık seli içinde kendi sevincimizle yaşıyoruz.

Hatta benim için durum biraz daha anlamlı: Bugün benim doğum günüm...

Doğum günü yazım da yine Paris'le ilgili keyifli bir konuda, şöyle renkli renkli resimler eşliğinde  olsun istedim. O yüzden bugün sizlere "Şanzelize"deki Noel pazarını yazmak istiyorum.

Yıllardır, doğum günüm kışa geldiği için şikayet eder dururum. İşte nasıl desem, doğum günlerimde hava hep kapalı ve soğuk olur, lahana gibi kat kat giyiniriz, doğum günü olmasından başka ortalıkta insanın içine coşku verecek hiçbir detay olmaz :) Türkiye'deki ulusal bayramlarda ortalık bayraklarla süslenir ya hani, o günlerde doğmuş olmayı hayal ederdim çocukken ya da en azından yılbaşı zamanı olsa iyi olurdu ama kısmet; benim şansıma da 10 Aralık düşmüş işte :)
Marché de Noël des Champs-Elysées
"Şanzelize" Noel Pazarı
Sonunda şans bana da güldü, belki doğum tarihimi değiştiremem ama, doğum günümü kutladığım yeri değiştirmem mümkündü. İlk başlarda doğum günlerimi yurt dışında kutlamaya başladım. Bir uçağa atlayıp gittiğim şehirler yeni yıla (tabii, aslında Noel'e) hazırlandığı için ışıl ışıl süslenmiş oluyordu. Ben de bunu fırsat bilerek doğum günlerimi bayram havasında kutlar oldum haliyle.

Sonra blog'u takip edenlerin bildiği gibi kader ağlarını ördü ve Paris'te yaşamaya başladım. Bu, Paris'te yaşarken kutladığım üçüncü doğum günü... Gerçi daha önceleri birkaç kez turist olarak gelip doğum günümü Paris'te kutlamışlığım da var. Zira ucuz uçak bileti bulma konusunda arkadaşlar arasında ün yapmıştım, sık sık yurt dışına gitmek için uçak bakar, ayda en az bir -bazen de hızımı alamayıp- ayda iki kez yurt dışına çıkardım. Şimdiyse Paris'te yaşıyorum, bu kez aynı şeyi arkadaşlarıma, eşime-dostuma öneriyorum.

Noel zamanı, Yılbaşı öncesi Paris'te olmak güzel. Uzun bir bayram arefesi gibi ortalık, daha bir şık, daha bir estetik. Gündüzü ayrı güzel, gecesi ayrı. Mağazaların vitrinleri, caddeler sokaklar, caféler restoranlar, her yer ışıl ışıl. Noel pazarları ise bu coşkunun tavan yaptığı yerler.
Marché de Noël des Champs-Elysées
"Şanzelize" Noel Pazarı
Daha önce La Défense'taki Noel pazarından, Marché de Noél de la Défense'tan bahsetmiştim. Orası modern binaların ortasında yaratılmış bir köy atmosferi yaşatıyor insana. Champs-Elysées'deki Noel pazarınınsa havası bir başka. Bir kere, Champs-Elysées'desiniz, dünyanın en meşhur bulvarında. Zafer Takı'ndan aşağıya ışıklı ağaçların, renkli vitrinlerin arasından inip Franklin Roosvelt metro istasyonuna geldiğiniz zaman Noel Pazarı başlıyor. Hani normal zamanda yürürken, binaların bittiği, ağaçlıklı geniş yolun başladığı yer. Normalde burası boş oluyor, bazı etkinlikle dışında sadece yürüyüş yolu olarak kullanılıyor ama işte böyle Noel zamanı gibi özel dönemlerde burası bayram yerine dönüyor.

Bir uçağa atladınız, Paris'e geldiniz; Champs-Elysées'desiniz... Noel ışıkları ile süslü bir cadde, olduğundan çok daha güzel görünüyor. Yürüyüşümüze pazarın sağ tarafından başlayalım: Burada minik bir lunapark kurulmuş. Kocaman peluş hayvanlarla mini bir hayvanat bahçesi havası bile yaratılmış. Yanımda bir küçük çocuk olsa onu bindirme bahanesi ile o minik trene (minimini roller coaster mı desem?) binip heyecan yapacağım kendime ama koca adam olduk tabii, tek başımıza binemiyoruz, küçük bir çocuğu alet etmek lâzım :)

Hemen sonrasında küçük beyaz ahşap dükkanların olduğu bölümler başlıyor. Neler neler yok ki: Sıcak şarapçılar, sosisçiler, waffle'cılar, bretzel'ciler, oyuncakçılar, aksesuarcılar, yılbaşı süsleri, hediyelikler ve daha neler neler...
Marché de Noël des Champs-Elysées
"Şanzelize" Noel Pazarı
Yöresel lezzetleri tatmak için Noel pazarları enteresan oluyor. Birbirinden değişik, birbirinden lezzetli tatlıları denemek içinse hem sağlam bütçe, hem de kocaman bir mide gerekiyor. Hayır, satılan yiyeceklerin pahalı olması değil mesele; o kadar güzel şeyler var ki yemek için, insanın canı hepsini denemek istiyor. Eh böyle olunca da bütçe biraz artıyor, kilo da birlikte :) Olsun, kırk yılın başı bir Paris'e gelmişsiniz, tadını çıkarın ne güzel.

Bulvardan Concorde'a doğru indikçe sağınızda Grand Palais ve Petit Palais'nin olduğu bölüme geleceksiniz. Başka zaman olsa oraları da gezin, gidip Petit Palais'nin cafésinde ya da Café Lenôtre'da bir şeyler yiyip için derdim ama Noel öncesi, burada böylesi güzel bir pazar yeri kurulmuşken Noel pazarının tadını çıkarma zamanı. Bazı yerlerde yüksek taburelerde oturup atıştırmalıklarınızı yiyebileceğiniz hoş yerler yapmışlar. Birkaç tane de büyük ve atraksiyonlu restoranlar var; canınız hangisini çekerse onu deneyebilirsiniz.

Tam buradaki meydandanın dört köşesindeki havuzlara kurulmuş beyaz ışıklı toplar var; işte her yıl kurulan bu beyaz ışıklı küreleri çok seviyorum. Biliyorum beyaz kartopunu çağrıştırıyorlar ama keşke biraz sarımsı olsalardı da içimizi ısıtsalardı diye aklımdan geçirmeden edemiyorum.
Marché de Noël des Champs-Elysées
"Şanzelize" Noel Pazarı
Champs Elysées-Clementceau metro istasyonundan aşağı doğru devam ettiğinizde de pazar tüm canlılığı ile sizi mutlu etmeye devam ediyor. Özellikle gün batımından sonra ortalık daha bir cümbüş havasında olduğu için o vakitler gitmek hoş olabilir. Gerçi gündüzü de ayrı güzel; eğer vaktiniz varsa en az bir kez gündüz bir kez de akşam vakti gezmenizi öneririm.

Bu tür pazar yerlerindeki esnaf da ekstradan neşeli ve eğlenceli oluyor. İngilizce konuşma konusunda başarılı, en azından istekliler :) Gayet de şakacı ve güleryüzlü oluyorlar. Bir şey almasanız bile sizinle ilgilenmekten hiç yorulmuyorlar. O yüzden sattıkları ürünleri çekinmeden inceleyebilir, sohbet edip şakalaşabilirsiniz.

Biraz ilerde karşınıza bir, daha doğrusu iki buz pisti çıkıyor. Bunlardan bir tanesi küçükler, bir tanesi de büyükler için. Çocukların sevimliliğini izlemek ayrı güzel, yetişkinlerin son sürat paten kaymalarını izlemekse ayrı bir heyecan. Aklıma çocukken okuduğum "Gümüş Patenler" geliyor.
Marché de Noël des Champs-Elysées
"Şanzelize" Noel Pazarı
Biraz daha yürüdükten sonra Concorde Meydanı'na geliyorsunuz. Ortadaki dikilitaş ve arkasına Noel zamanı için kurulan dev dönme dolabın ışıkları çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Ben bu noktadan sonra yolun karşı tarafına geçip, aynı pazarı gerisin geri öteki taraftan yürümeyi tercih ediyorum. Ortam yine hareketlenip yine şenleniyor. İnsan bir şeyler almamak için kendini zor tutuyor ve tabii her gördüğünüzü yememek için kendinizle mücadele ediyorsunuz :)

Küçüklü büyüklü kulübeler, her tür hediyeliğin satıldığı dükkanlar, çocuklar için türlü türlü atraksiyonlar, büyükler için Paris'te yeni yıl masalı yani ne ararsanız her şey burada var. Benimse bugün doğum günüm; yeni yaşımı bu bayram havasında kutlayacağım. Mütevazı akşam yemeğimi buradaki şirin mekanlardan birinde yiyecek olsam da sonrasında kutlama için "macaron"umu yemek üzere Ladurée'ye gitmek niyetindeyim.

İnanın bana bu güzelliği kaçırmamak, yeni yıla Paris’te girmek gerek. Bence daha fazla gecikmeden uygun bir uçak bileti  araştırmaya başlayın. Bir bakmışsınız Paris’tesiniz... Belki de bu Noel pazarında dolaşırken ellerimizde sıcak şaraplarımızla ya da “waffel"larımızla Champs-Elysées’nin cıvıl cıvıl bir köşesinde karşılaşırız?

Keyifli geziler, keyifli keşifler


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

13 yorum:

 1. Dogum gununuz kutlu olsun :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkürler.
   Bu doğum günümde küçük bir şımarıklık yapıp bir doğum günü hediyesi istiyorum :) Dileyenlerin Pariste.Net'i kendi sosyal medyalarında paylaşmasını rica ediyorum :)

   Sil
  2. Tabii ki... Buyuk bir zevkle.
   2 hafta once oradaydik. Yazilariniz cok isimize yaradi. Cok keyifli bir hafta sonu gecirdik. Sevgiler.

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı. Pazartesi günü ordayım :) bu sefer de benim doğumgünüm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman, doğum günlerimiz kutlu olsun :)

   Sil
 3. Evet, sağlıklı ve mutlu yıllarımiz olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben bu mesajı epey geç fark ettim :) mutlu olsun kutlu olsun, her şey gönlümüzce olsun.
   sevgiler

   Sil
 4. Ahmetcim merhaba.Telefondan ulaşamadım.Şanzelize yakınında yada Otel Langlos adresinde yerleri parke olan güzel bir otel tavsiyen olur mu?Halıya alerjimiz var.Haziran 10 gibi patronum gelecek.Tavsiyen beni mutlu eder.Sağlıcakla kal.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Ne yazık ki otel tavsiyesi konusunda fazla bilgi sahibi değilim. Sadece lokasyon konusunda soranlara yardımcı olmaya çalışıyorum...

   Sil
 5. merhaba, yazınız için çok teşekkürler, biz de ucuz biletlerimizi bulduk ve 29 kasım gibi parise gelmeyi düşünüyoruz, o tarihlerde de anlattığınız noel atmosferini güzelliklerini yakalamamız mümkün mü? daha sonrasında mı gelinmeli ? internette tam başlangıç tarihini bulamadım, Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, ilginiz ve yorumunuz için ben teşekkür ederim.
   bu yılki noel pazarı tarihleri henüz ilan edilmedi ama geçen yıl kasım ortasında açılmıştı, yani bu yıl da benzer zamanlarda açılacağını düşünüyorum, dolayısıyla noel neşesini tüm güzellikleri ile yaşayacağınıza inanıyorum.
   biraz erken olsa da şimdiden iyi tatiller ama inanın zaman su gibi akıp geçiyor :)
   mutlu günler

   Sil
  2. Hızlı cevabınız için çok ama çok teşekkür ederim :) Peki bir sorum daha olacak öyleyse, konaklama için lokasyon olarak nereleri tavsiye edersiniz? hem ulaşım ağına ağına yakın hem güvenli hem ekonomik olacak şekilde... çook teşekkürler tekrardan =)

   Sil
  3. bu sorunun yanıtı çok uzun olduğu için bu konuda "paris'te nerede kalınır?" diye bir yazı yazdım, bu yazı en çok okunanlar listesinde mevcut :)

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.