(Son Güncelleme: 04.01.2020) Bu yazıda Paris’in farklı bir köşesine, 19. arrondissement‘daki ilginç bir kültür sanat merkezine gidiyoruz: Cent Quatre – 104 (san qatr ya da san quatğ).  Burası adını bulunduğu sokağın eski kapı numarasından alıyor. Gerçi şu an resmi adresi 5 Rue Curial olsa da adı arka taraftaki, bir zamanlar asıl girişi olan 104 Rue d’Aubervilliers‘den geliyor. Çünkü Cent Quatre Fransızcada “104” demek.

Cent Quatre – 104 çağdaş sanat sergilerinin düzenlendiği ve çeşitli provaların yapıldığı çok ilginç bir mekan. Binanın kendisi zaten başlı başına görülmeye değer, bir de içinde herhangi bir sanat aktivitesine katıldığınızda, burada olmaktan farklı bir keyif alıyorsunuz.

Cent Quatre 104 Pariste.Net

M7 metro hattıyla Riquet istasyonunda inip sol tarafa yürüdüğünüzde, istasyonun Rue Riquet çıkışına gelmiş oluyorsunuz. Bu çıkışta, ana caddeyi dik kesen sokakta sağa dönerseniz Canal Saint Martin‘in uzantısı olan Bassin de la Villette‘e ulaşırsınız. Ama biz istasyondan çıkınca yolun karşısındaki sokaktan girip, sağdaki ilk sokaktan gireceğiz ve Cent Quatre – 104 sol tarafta karşımıza çıkacak.

Dışarıdan baktığınızda kiremit tuğlalı bir okul binası gibi duran Cent Quatre – 104’ın kapısından girdiğinizde hemen bir avlu ile karşılaşıyorsunuz. Buraya ilk gidişimizde bu avluda çok enteresan bir kurukafa heykeli vardı; hatta bu heykelin içinden geçip kırık aynalardaki yansımanızı o maviliklerin içinde oynaşırken izlemek çok keyifliydi. Sanki birisinin kafasının içindeymişsiniz de aklından sizi geçiriyormuş gibi; şimdi kaldırmışlar o kurukafayı. Demek ki her gittiğinizde başka başka şeyler görme ihtimaliniz var demektir…

Cent Quatre 104 Pariste.Net

Sonra herhangi bir kapıdan binaya girdiğinizde asıl büyük galeriyle karşılaşıyorsunuz. Ortada çok büyük, cam tavanlı bir alan, sağlı sollu salonların olduğu oldukça büyük bir bina burası. Taş, çelik ve cam karışımı bu mimari, özellikle de tarihi bir yapı olduğu için son derece güzel görünüyor. Ortadaki geniş alanda özel bir etkinlik yoksa prova yapan sanatçıları izlemek çok keyifli. Zaten sağda solda her bir köşede repliklerini okuyan, dans figürleri deneyen bir sürü genç sanatçıyla karşılaşıyorsunuz.

Burada ne gibi etkinlikler olduğuna dair yazının sonundaki Cent Quatre – 104 resmi web sayfası linkinden bilgi almanız mümkün. Kimi zaman bir konser, kimi zaman bir sergi, kimi zaman dans gösterisi, kimi zaman da biyolojik pazarın kurulduğu bir mekana dönüşüveriyor Cent Quatre – 104. Ben bir keresinde şahane bir fotoğraf sergisine denk gelmiştim, bir keresinde de robot çağının arkeolojisini ve antropolojisini konu alan çok enteresan bir başka sergiyi gezmiştim.

Cent Quatre 104 Pariste.Net

Bir de gelelim buranın neden farklı bir yer olduğuna. Cent Quatre – 104’a her gidişimde çok beğenirdim ama hep içimde tuhaf bir şeyler hissederdim, bir yerde bir gariplik varmış gibi gelirdi bana. Bu yazıyı hazırlamak için binanın tarihini araştırmaya başlayınca çok ilginç bir bilgiyle karşılaştım: Cent Quatre – 104 yaklaşık 150 yıl önce cenaze hizmetleri vermek için yapılmış bir binaymış! Yani burada, yüz yılı aşkın bir süre boyunca, Paris’te yaşamını yitiren insanların cenaze işlemleri yapılmış ve öğrendiğim kadarıyla günde yaklaşık 150 civarında defin gerçekleşiyormuş!

İşte böyle garip bir yerin de garip bir elektriği oluyor demek ki, ben onu hissediyormuşum burayı gezdiğim zamanlarda. 2008 yılında Paris Belediyesi‘nin burayı bir kültür-sanat merkezi olarak hizmete açmasıyla bambaşka bir işlev kazanan Cent Quatre – 104, doğum ve ölüm arasında “düğün ve cenaze” tadında bir gülüp bir ağladığımız bu hayatta, bu tuhaf yönüyle insanın kafasını karıştırmıyor değil hani. Ve sonuçta mekanın günümüzdeki kullanım amacına baktığımızda, son derece güzel bir kültürel alan kazanılmış olması gerçekten büyük başarı.

Cent Quatre 104 Pariste.Net

Cent Quatre – 104’ın en güzel yönlerinden biri çocuklu aileler için: Burada bulunan Çocuk Evi‘nde çocuklarınız için özel aktiviteler düzenleniyor. Dolayısıyla çocuğunuzu buraya bırakıp mekanın tadını çıkarmak için de hoş bir seçeneğiniz bulunuyor yani. Ayrıca kompleks içinde yer alan kitapçıda keyifle dolaşabilir, restoran ve kafelerde yorgunluğunuzu ve açlığınızı gidermek için bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse Cent Quatre – 104’ın olduğu bölge pek sevimli bir yer değil; Paris’te dar gelirli kesimin yaşadığı bir mahallede biraz marjinal, daha doğrusu biraz bobo (Bourgeois & Bohème) bir havası olduğunu söylemeliyim. Dolayısıyla buradan çıktıktan sonra civarda gezecek çok bir şey olmamakla birlikte Canal Saint Martin tarafına doğru yürümeniz en akıllıcası olacaktır. Kanala ulaştığınızda vardığınız yer aslında Bassin de la Villette. Buradan sola doğru yürürseniz Parc de la Villette tarafına, sağa doğru yürürseniz de Bastille tarafına  doğru daha güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Cent Quatre – 104 Pazartesi hariç haftanın her günü açık ve Salı-Cuma 12:00-19:00, Cumartesi-Pazar 11:00-19:00 arası gezilebiliyor. Sergilerse sadece Çarşamba-Pazar günleri arasında 14:00-19:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Tesise giriş ücretsiz ancak bazı sergilerin bir kısmı ücretsiz olabiliyor. Örneğin “dijital dünyanın arkeolojisi” temalı “Jusqu’ici tout va bien?” sergisini gezmek isterseniz 8€ ödüyorsunuz. Sergi çağdaş sanatlar tadında ama daha çok bilimin ışığında felsefi unsurlar taşıyor. Güncel bilgileri her zaman aşağıdaki resmi web sayfası linkinden kontrol etmeyi unutmayın lütfen.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

 

Web Adresi: 104.fr/

Adres: 5 Rue Curial, 75019 Paris

blank
Author

3 Comments

 1. blank

  Merhaba bir süredir sitenizi takip ediyorum. Çektiğiniz fotoğraflar çok kaliteli. Kullandığınız makine ve ekipmanı öğrenebilir miyim acaba 🙂 konuyla ilgisiz bir soru oldu kusura bakmayın.

  • blank

   Merhaba,
   Hiçbir fotoğrafçılık iddiası olmayan biri olarak böyle bir sorunun gelmesini onur kabul ederim 🙂
   Keşke Canon ya da Nikon gibi isimler söyleyebilseydim ama sitede bulunan tüm fotoğrafları iPhone’la çektim.

  • blank

   İnsanın bulunduğu yer zaten güzel olunca neyle çektiği fark etmiyor demek ki 🙂 başarılarınızın devamını dilerim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.