(Son Güncelleme: 12.01.2018 – Konuk Yazar: Av. Bilgehan Avcı) Latin Mahallesi! Acaba Latinler mi yaşıyor bu mahallede? Yoksa burada yaşamak için Latince mi bilmek gerekiyor? Nerden gelmiş bu mahallenin adı acaba? Latince uzun yıllar boyunca Avrupa’da bilim dili olarak kullanılmış. Bünyesinde bulundurduğu üniversiteleriyle, kütüphaneleriyle, matbaalarıyla, kitapçılarıyla ve entelektüel tartışmalara imkân sağlayan mekânlarıyla ün yapmış ve vaktiyle bilim dilinin konuşulduğu bir mahalle olmasından dolayı ismi Latin mahallesi olarak kalmıştır. Günümüzde Latin Mahallesi, Paris’in en turistik mekânlarına ve halen günümüze ışık tutan aslını koruyabilmiş birçok eğitim kurumuna ev sahipliği yapmaktadır.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Rue des Ecoles boyunca Saint Michel mahallesine doğru ilerlerken solunuzda büyük devasa bir bina göreceksiniz, hemen yeşil kubbesi gözünüze çarpacak, acaba nedir bu bina diye düşünmeye devam ederken karşınıza küçük bir park çıkacak, parkın üstünde bir heykel ile karşılaşacaksınız. Bacak bacak üstüne atmış bir şekilde Montaigne size gülümsüyor olacak. Hatta heykelin ayak kısmı oldukça parlak; sanırım “aman dokunayım da yazarlık bana da bulaşsın” inancından dolayı aşınmış.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Montaigne ’nin heykelinin konumu ise pek bir manidar. Sırtını Orta Çağ Müzesi’ne (Musée du Moyen Age), yüzünü ise Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinden Sorbonne Üniversitesi’ne çevirmiş. Bu haliyle, orta çağın tüm karanlıklarını gerisinde bırakmış, yüzünü bilimin ve aydınlanmanın tarafına çevirmiş bir şekilde bize yön veriyor.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Bu yazıda sizinle beraber, öğrencisi olmaktan büyük gurur duyduğum Sorbonne Üniversitesi’nin ana kampüs binasında küçük bir gezinti yapacağız. Gelin hep beraber binaya giriş yapalım, önce sınıflarını dolduralım, biraz kütüphanesinde ders çalışalım, sonrasında avlusunda gezinelim, en son da mezuniyet törenine katılıp kep fırlatıp binamızdan başarıyla ayrılalım. Ana kampüs binasının birçok girişi var, biz öğrenci girişinden (Boulevard Saint Michel / Place de la Sorbonne) öğrenci kimliğimizi gösterip giriyoruz.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Güvenlik kontrolleri sıkılaştırıldığı zaman bazen çantamızın açılması da istenebiliyor. Kontrolden geçtikten sonra binanın devasa avlusu bizi karşılıyor. Duvar işlemeleri, mimarisi ve pencerelerin şıklığı yeterince büyülüyor. Avlunun sağında Pasteur, solunda Victor Hugo’nun heykelleri var. Fransız bilim ve fikir dünyasının en önemli şahsiyetlerini her gün görüyor olmak, uzun meşakkatli eğitim yolunda bize ışık oluyor.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Ders zili çalıyor. Herkes amfiye doluşuyor. En sevdiğim amfi Liard amfisi (Salle Louis Liard). Bu amfide ders dinlemek büyük ayrıcalık, dekorları incelemekten ders dinleyebilmek ise büyük bir marifet. Duvarlarında Descartes, Racine, Molière ve Corneille gibi birçok şahsiyetin portresi mevcut. Biraz uyuklayacak olsan veya ders dinlemiyor olsan Descartes gözlerini sana çevirmiş bakıyor ona göre. Ayrıca doktora tez savunmaları burada yapılıyor. Birkaç sene sonra bu amfide ecel terleri dökeceğimi bilmek bile beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Binanın hangi tarafını gezseniz önemli bir tabloyla, tarihi eserle veya önemli bir şahsiyetle karşılaşabilirsiniz. Dersten sonra avluda biraz gezinirken merdivenlerden yukarı doğru çıktığınızda eski bir şapel ve içinde Cardinal Richelieu’nun heykelini görürsünüz.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Bu şahsiyeti biraz araştırdığımızda 1600’lu yılların en önemli devlet adamlarından biri olduğunu öğreniyoruz. 1622 yılında Kampüs binasına şu anki halinin verilmesini sağlayan Richelieu belli bir sure okulun yöneticiliğini de yapmıştır. Ayrıca Richelieu, şu an Palais Royal diye adlandırılan ve içinde Conseil Contitutionnel – Anayasa Konseyi, Conseil d’Etat – Danıştay, Ministère de la Culture – Kültür Bakanlığı ve Comédie Française (Théâtre) binalarını bulunduran eseri yaptıran kişi olarak tarihe geçmiştir.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Biraz gezintiden sonra kütüphaneye doğru yol alıyoruz. Kütüphaneler üniversitenin kalbidir. Bir üniversitede baktığım şeylerin başında bilgiye ulaşım kolaylığı ve kütüphaneleri gelir. Ana binanın 1. katında Bibliothèque Interuniversitaire de la Sorbonne (BIS) adında büyük bir kütüphane bulunmakta. Yine estetik duvar süslemeleri ve büyük tabloları ile dikkatiniz dağılıyor. Bu kadar sanat içerisinde derse konsantre olmak zor zanaat.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Herkes büyük bir sükûnet içerisinde dersine bakıyor, aslında herkesin dersi, derdi kendine yetiyor. Parislilerin evleri daracık olduğu için öğrencilerin çoğunluğu kütüphanelerde ders çalışma geleneğine sahip. Bu yüzden kütüphaneler dolup taşıyor. Bazen iki saati aşkın suredir kütüphaneye girmek için sıra beklediğime kendim de inanamıyorum.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Bu kadar ders ve çalışmadan sonra başarmamak işten bile değil. Sorbonne Üniversitesi ana binasının en güzel ve ihtişamlı yeri Grand Amphithéâtre salonudur. Büyük resmi törenlere ve uluslararası konferanslara ev sahipliği yaptığı gibi bu zorlu eğitim yolunu başarıyla bitiren öğrencileri de yine bu anlamlı salonda mezuniyet töreniyle onurlandırıp uğurluyorlar. Uğrunda büyük emekler harcanan eğitimin sonunda o hayal edilen mezuniyet günü hepimize nasip olur umarım. Kepinizi fırlatırken, çekilen tüm eziyet ve zahmetleri de fırlatmayı unutmayın lütfen.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

1253 tarihinde teolog Robert de Sorbon tarafından kurulan College de Sorbonne, Fransa’nın ilk üniversitesidir. Daha sonra Sorbonne Üniversitesi adını almıştır. Dünyada özellikle hukuk, edebiyat, tarih ve sosyoloji gibi sosyal bilimler alanında ün kazanmıştır. Ülkemizde de Sorbonne Üniversitesi’nde eğitim görmek halen popülerliğini korumaktadır. 1968 öğrenci olaylarındaki rolünden dolayı 1971 yılında Sorbonne Üniversitesi 13 ayrı üniversiteye bölünmüştür.

Sorbonne Üniversitesi – Université Paris-Sorbonne

Bu yazıda tanıtımını yaptığımız ana bina, rektörlük, derslikler, kütüphane ve amfileri bünyesinde bulundurmaktadır. Sorbonne Hukuk Fakültesi (Faculté de Droit) ana binadan ayrı olmak üzere, Panthéon binasının karşısında yer almaktadır. Sorbonne Üniversitesi ana kampusunu gezmek isteyenler için rehber eşliğinde grup halinde turlar düzenlenebilmektedir. Daha detaylı bir gezi düşünürseniz Eylül ayında Kültür Miras Günleri kapsamında gezilecek yerler listesinde baş sıraya koyabilirsiniz.

Av. Bilgehan Avcı
Hukuk Doktorası Öğrencisi
Sorbonne Üniversitesi – Paris
[email protected]

Adres: Université Paris-Sorbonne, 75005 Paris

Yazar

12 Yorum

 1. Yaz kursları hakkında bir bilginiz varsa ve okulla nasıl iletişime (mail adresi vb) geçebileceğimizi de ekleyebilirseniz çok sevinirim

 2. Merhaba, daha birkaç gün önce Paris-Sorbonne Üniversitesi master kabulüm geldi, çok heyecanlıyım ! Çok güzel bir yazı olmuş, okulum hakkında sizde de bir yazı okumak beni çok mutlu etti. Teşekkürler !

 3. merhaba ahmet,
  sorbonne unv.felsefe bölümü master/doktora dersleri ya da bolum hakkında bildiklerinizi paylasabilir misiniz? gercekten 'cok' tesekkur ederim.

  • Merhabalar
   Sorbonne hakkında kişisel olarak bilgi sahibi olmadığım için bu değerli yazıyı orada doktorasını yapan avukat arkadaşım Bilgehan Avcı yazmıştı. Okul hakkında yukarıdaki yazıya ek olarak bilgi almak isterseniz kendisine yazı sonundaki e-mail ile ulaşabilirsiniz. Eğer sorunuz hakkında bilgi sahibiyse ilk müsait zamanında size dönüş yapacaktır.
   Mutlu günler.

  • Öncelikle kızınızı tebrik ederim, umarım çok başarılı ve güzel günleri olur Paris'te. Bu yazıyı yazan konuk yazar arkadaşım Avukat Bilgehan Avcı, yazı yorumlarını düzenli olarak takip edemiyor ama kendisine mail aracılığıyla ulaşmak elbette mümkün. Tabii kendisi yoğun bir doktora döneminde olduğu için sorularınızın çok detaylı olmaması ve vaktini fazla almamak da önemli. İlginiz ve anlayışınız için teşekkürler.

Yorum Yazın