(Son Güncelleme: 01.03.2019) Paris’in en turistik bulvarı, Türkçe’de “Şanzelize” olarak okunan Champs-Elysées’deyiz. Ve bulvar boyunca yürürken hepimizin dilinde o şarkı: “Oooo Şanzelizeeee…” 🙂

Champs-Elysées (şanzelize), Place Charles de Gaulle’den, Concorde Meydanı – Place de la Concorde‘a uzanan yaklaşık 2 kilometrelik bir bulvar. Aslında resmi olarak tam tersi; yani Concorde‘dan Charles de Gaulle’e uzanıyor dememiz gerek ama bence gezi rotası bakımından Zafer Takı – Arc de Triomphe‘tan aşağıya doğru inmek çok daha mantıklı.

Bu noktadan Concorde Meydanı – Place de la Concorde‘a doğru yürürken o geniş kaldırımları adımlamak, mağazaları gezmek, diliyorsanız alışveriş yapmak, kafelerde oturup soluklanmak ya da bir restoranda yemek molası vermek, Paris’in en turistik bulvarını iliklerinize kadar hissetmek için güzel bir gezi parkuru aslında.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 04

İşin doğrusu Parisliler’e göre “Şanzelize” – Champs-Elysées günümüzde sadece turistlerin rağbet ettiği bir yer. Gerçek Paris’i yaşamak için bu aksın dışına çıkmak gerekiyor ama nasıl ki İstanbul’a gelen biri Sultanahmet-Ayasofya-Topkapı aksını görmeden memleketine dönmesi tuhaf kaçacaksa, haliyle biz de Paris’e gelmişken bu caddenin hakkını vereceğiz.

Şimdi “orası turistik” deyip çok da küçümsememek gerek. İnsan caddenin haşmetinden etkilenmiyor değil. Hele ki ara ara trafik ışıklarında karşıdan karşıya geçerken tam ortada durup bir yukarı bir aşağı bakmak, o derinliği, o ferahlığı ve bir o kadar da görkemi hissetmek, insana gerçekten Paris’te olduğunu hissettiriyor.

Alışveriş yapmak için ideal yer midir bilemem; zevkinize, tercihlerinize ve elbette ki bütçenize göre değişir ama hiç olmazsa bir hoşluk olması açısından üç beş parça kıyafeti buradan almak, evinize dönüp de üzerinize giydiğinizde kendinizi daha bir hoş hissetmenizi sağlayacaktır.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 05

Dilerseniz alışverişinizi Paris yakınlarındaki en büyük outlet alışveriş merkezi La Vallée Village‘dan da yapabilirsiniz ama şahsen ben, en hesaplı alışverişlerimi en turistik yerlerden yapmışımdır ne hikmetse? Şansınız varsa, bütçenize uygun bir şeyi illa ki bulursunuz. Para sizin için sorun değilse zaten tüm dükkanlar sizin.

Gerçi burada büyük bir Sephora mağazası da var ama ben şahsen parfüm alışverişleri için Louvre Müzesi’nin karşısındaki tax free mağazası Benlux‘e bakmanızı öneriyorum. Eczanede satılan kişisel bakım ve güzellik ürünleri içinse Montmartre tarafındaki Parapharmacie Monge‘a bakmanızı öneririm. Her ikisinde de Pariste.Net’e özel indirimler var 😉 Fiyat araştırması yapıp ona göre kendiniz karar verin isterseniz.

Champs-Elysées – “Şanzelize” Bulvarı üzerinde pek çok prestij mağazası yer alıyor ve fiyatlar Fransa’nın neresinde kaç para ise, orada da o kadar. Yani Zara’dan bir t-shirt almayı düşünüyorsanız buradan alın, hoşluk olsun, bütçeniz Louis Vuitton için uygunsa zaten doğru adrestesiniz. Apple da buraya bir prestij mağazası açtı. Galeries Lafayette de çok yakında bir şube açacak. Gerçi benim Paris’in başka köşelerinde alışveriş yapmayı daha çok sevdiğim yerler var ama bir turist için Champs-Elysées’den alışveriş yapmak küçümsenesi bir şey değil, aksine keyifli bir etkinliktir. Örneğin -kapıda kuyruk yoksa- Abercrombie & Ficth‘e bir girip çıkmanız enteresan olabilir. Hem içeride sizi hoş bir sürpriz de bekliyor… Tüketiniz, tükettiriniz efendim 🙂

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 01

Bir de bu bulvar üzerinde benim yapmayı en çok sevdiğim şey, büyük otomotiv firmalarının prestij mağazalarını ara ara gezmek, en yeni konsept otomobilleri görüp gelecek hakkında fikir edinmektir. Favorilerim kesinlikle Toyota ve Renault. BMW biraz caddeden uzak olsa da seviyorsanız gidip konuşun bence 🙂

“Şanzelize” – Champs-Elysées üzerinde ne yenir ne içilir, o başka derslerin konusu ama şimdilik “Le Relais de l’Entrecôte‘a mutlaka uğrayın” diyeyim. Sonra macaron rüyası Ladurée ve meşhur midyeci Léon‘un da bulvar üzerinde şubeleri bulunuyor. Boğazımdan doğru dürüst bir şeyler geçsin ama aynı zamanda mütevazı ve hesaplı bir mekan olsun diyorsanız, o zaman da size Restaurant Monté-Carlo‘yu öneriyorum.

Şimdilik kendinizi yokuş aşağı koyverin, Franklain Roosvelt’e kadar mağaza dükkan baka baka gezin, Ladurée‘de bir macaron yiyin, hiç olmadı içeriye şöyle bir bakıp çıkın. Disney Store‘a girip çocukluğunuzu yaşayın ve yolun bundan sonrasında başlayan ağaçlıklı geniş yoldan Concorde Meydanı‘na kadar yürüyerek geçin. Bu arada yolunuzun üstünde sağda iki muhteşem müzeyle karşılaşacaksınız: Grand Palais ve Petit Palais

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 03

Zaten görkemli mimarileri ile sizi kendilerine doğru çekecektir; onları da gezmeyi ihmal etmeyin derim. Eh tabii bir de Fransa Başkanlık Sarayı Palais de l’Elysée – Elysée Sarayı var. Asıl giriş Rue de Faubourg Sainte Honoré tarafında; o cadde de ayrı bir dünya…

2016 Noel’ine kadar bulvarın bu bölümünden Concorde’a kadar olan kısmında Noel Pazarı kuruluyordu; 2017’den itibaren buna izin verilmedi, onun yerine şehrin pek çok yerine irili ufaklı Noel Pazarları kuruldu; en büyüğü ve en görkemlisi ise La Défense‘taydı. 2018’de ise buraya en yakın Noel Pazarı, Tuileries Bahçesi‘nin içinde kuruldu.

Neyse ki cadde her yılbaşı öncesi olduğu gibi 2019’u karşılarken de gelin gibi süslendi, yine ışıl ışıl oldu. Yılbaşı ve Noel öncesi Paris’e gelecek olanlar, fikir vermesi açısından çektiğim, aşağıdaki Pariste.Net Tv canlı yayın videosunu izleyebilirler:

“Şanzezlize” Bulvarı boyunca aşağı inerken sağda, lüks çıtasını biraz daha yükseltmek istiyorsanız gerçek lüksün caddesi Avenue Montaigne‘i de bir görün derim.

Eh tabii bir de Paris’in ünlü kabarelerinden ikisi Lido ve Crazy Horse da Champs-Elysées’de bulunuyor. Lido, George V metro durağının hemen orada, Crazy Horse ise yine aynı metronun karşı taraftaki çıkışında, köşedeki Louis Vuitton mağazasından gireceğiniz Avenue George V’in biraz ilerisinde solda. Vaktiniz ve imkanınız varsa bir geceyi de onlardan birine ayırın derim. Hatta Lido için Pariste.Net’e özel indirimli bilet alma şansınız da var 😉

Hem Champs-Elysées’nin gündüzü ayrı keyifli gecesi ayrı. Bu yüzden gezi programınızda Champs-Elysées’yi iki kere görmek üzere yer ayırmanızı tavsiye ederim. Bir gündüzün cıvıltısı ve canlılığı, bir de gecenin ışıltısı ve renk cümbüşü için. Paris’te konaklama için elbette oldukça pahalı bir bölge burası ama yine de birkaç otel önerisi almak istiyorsanız Paris ve Konaklama yazısına bir göz atmanızı öneririm.

Şanzelize Bulvarı - Avenue des Champs Elysees Pariste.Net 02

Hatta bir de, Mayıs 2016’dan itibariyle Her Ayın İlk Pazar Günü Champs-Elysées Bulvarı Sadece Yayaların. Bu etkinlik kapsamında dünyanın en ünlü bulvarında arabaların olmadığı bir ortamda yürüyüp dolaşmak ilginç olabilir.

Ulaşım için pek çok hat ve durak ismi verilebilir ama yürüyüş parkuru başlangıcı olarak Zafer Takı – Arc de Triomphe‘un olduğu durak “Charles de Gaulle-Étoile” seçilebilir. 1 numaralı metro hattı bulvarı boydan boya geçiyor zaten. Ayrıca RER-A ile gelinecekse de bu durakta inilebilir. Ayrıca birkaç metro hattının daha bu bulvarı enlemesine kesen istasyonları var. Yani Champs-Elysées’ye ulaşmak çok çok kolay Paris’te.

Dilerseniz bir de Paris’te Bir Gün adıyla yayınladığım, içinde Champs-Elysées’nin de tanıtıldığı bu videoyu izleyebilirsiniz:

Bir gün Champs-Elysées’de dolaşırken karşılaşmak dileğiyle…

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

 

 

Adres: Avenue des Champs-Elysées, 75008 Paris

Author

4 Comments

  1. Çok yararlandık, çok akıcı ve eğlenceli yazmışsınız, elinize sağlık 🙂

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.