(Son Güncelleme: 12.01.2018) Paris’in içinde olduğu kadar yakın çevresinde de yapacak o kadar çok şey var ki, hangi birine öncelik vereceğine şaşırıyor insan. Örneğin baharın çiçeklerini ya da sonbahar yapraklarını görmek için kimileri Abant’a gitmek üzere haftalar öncesinden program yaparken biz Paris’te bir Pazar kahvaltısı sonrasında evden çıkıp, iki adım sonra trene binip 4-5 istasyon geçince rastgele trenden inip bu yazıda size tanıtacağım Le Vésinet – Le Pecq gibi bir yere, bu küçük cennete ulaşabiliyoruz; hem de hiç aklımızda yokken, tamamen şansa.

Le Vésinet – Le Pecq
Le Vésinet (lö vezine) – Le Pecq (lö pek) aslında Paris’le aynı yönetim merkezi olan Île de France’a bağlı iki ayrı komün ama bu ikisi hakkında ayrı ayrı iki yazı yazmak istemedim. Çünkü bizi bu yazıda ilgilendiren bu iki komünün ne tarihi, ne de başka bir şey. Bu yazıda tanıyacağımız Le Vésinet – Le Pecq’e biz muh-te-şem bir doğa yürüyüşü yaparak cennet gibi bahçelerde dolaşmak, sırça köşklere baka baka hayaller kurmak, tertemiz havayı ciğerlerimize çekmek, yani harika bir gün geçirmek için gideceğiz.

Le Vésinet – Le Pecq
Paris’in merkezine sadece 20 kilometre mesafede bulunan Le Vésinet – Le Pecq’e RER-A ile Champs-Elysées‘den sadece 20 dakikada ulaşmanız mümkün. Nasıl desem, Haydarpaşa’dan trene atlayıp Kartal’da inmek gibi bir şey; yani öyle şehir dışına çıkmak gibi bir şey değil ama trenden inip de içine giriverdiğiniz muhteşem doğayı ve muhteşem mahalleyi görünce gözlerinize inanamayacaksınız.

Le Vésinet – Le Pecq
Champs-Elysées‘den, Auber’den, Châtelet‘den ya da RER-A üzerindeki diğer bir istasyondan trene bindiğinizde dikkat etmeniz gereken şey, Saint Germain en Laye yönüne doğru giden bir hattı kullanmanız; bir de trenin “Le Vésinet – Le Pecq” istasyonunda durup durmadığına dikkat etmeniz. Bir durak önce “Le Vésinet – Centre” istasyonu var; gerçi oradan da gezinize başlayabilirsiniz ama muhteşem güzellikleri kaçırmamanız için size önereceğim rotada gezimize -yine de siz bilirsiniz ama bence- Le Vésinet – Le Pecq istasyonunda inerek başlamamız gerekiyor sanki. 

Le Vésinet – Le Pecq
İstasyon basit bir bina. Hemen alt tarafta bir gölet var ama o tarafa gitmeyin, biraz sabırlı olun 🙂 Trenin devam ettiği yöne yüzümüzü dönecek olursak sağ taraftaki kısıma gideceğiz, gardan ona göre çıkın ve çıkar çıkmaz hemen sağa doğru yürüyün. Burada sol tarafta ortası yeşillik, iki tarafı yol olan bir yere geleceksiniz. Garip bir şekilde burada kaldırım yok ama siz o yola girin, herkes gibi yoldan yürüyerek yukarı doğru devam edin. Birbirinden güzel evlerin arasında ilerlerken biraz sonra karşınıza harika bir gölet olan Grand Lac des Ibis çıkacak.

Le Vésinet – Le Pecq
İlk önce bu göletin çevresinde kısa bir tur atacağız. Burası hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Grand Lac des Ibis yazımı okuyabilirsiniz. Her zaman “içinizden hangi yöne gitmek isterseniz o tarafa doğru gidin, karşınıza mutlaka güzel şeyler çıkacaktır derim” ya hani ve bu dediğim de doğrudur ama Le Vésinet – Le Pecq’teki sürprizleri kaçırmamak için bu kez sizin için çizdiğim rotayı takip etmenizi rica edeceğim. O yüzden gölün çevresinden döndükten sonra istasyona geri dönmeniz önemli, çünkü görecek daha çooook şey var.

Le Vésinet – Le Pecq
İstasyonun içine girip alt geçitten diğer tarafa, istasyonun diğer yanındaki gölete ulaştığınız zaman gezinin ikinci büyülü kısmı başlıyor. Sırtınızı gara, yüzünüzü gölete verdiğinizde önce sağ taraftan, yani yoldan dolaşarak göletin diğer kıyısına geçmeniz gerekiyor. Geçtiğiniz sokakta kimisi büyük kimisi küçük ama hepsi kocaman ve yemyeşil bahçelerin içinde bulunan rüya gibi evleri seyrede seyrede ilerleyeceksiniz. Göletin arka kısmından geçip sokağın sonuna geldiğinizde muhteşem bir köprüden geçeceksiniz ki sağlı sollu yine suda oynaşan yaprakların oyunlarını izleyerek rüyalara dalacağınıza inanıyorum.

Le Vésinet – Le Pecq
Bunca güzel şey gördük ama henüz sürprizli gezimiz başlamadı! Sokağın sonunda bir ana caddeye kavuşacaksınız, bu caddeden karşıya geçip sola doğru yürümeye başlayın, hemen ileride sağda bir su yolu göreceksiniz. İşte burayı sakın kaçırmayın. Evet, buradan itibaren uzun bir kanal boyu yürüyüşü sizi bekliyor ki birazdan gördüklerinize inanamayacaksınız.

Le Vésinet – Le Pecq
Le Vésinet’ye 20 yüzyıl başında yapay göletler ve kanallar yapılmış, cennet gibi bir parkur oluşturulmuş. Le Vésinet’de ya da Le Pecq’te yaşayanlar kadar Paris’ten gelenler de özellikle hafta sonları bu parkurda doğayla baş başa, rüya gibi bir yürüyüş yapıyorlar. Genci yaşlısı, çoluğu çocuğu nasıl şık, nasıl incelikli, kimi zaman daralıp kimi zaman genişleyen, bazen ağaçlarla gölgelenip bazen mavi gökyüzüyle şenlenen ama her daim çepeçevre rüya gibi evlerle nakış nakış işlenmiş inanılmaz bir yer.

Le Vésinet – Le Pecq
Kanal bazen diğer caddelerle kesişiyor, bazen de bitiyormuş gibi oluyor ama sağdan ya da soldan bir yerlerden illa ki devam ediyor merak etmeyin. Bir de dikkat etmeniz gereken çok önemli bir konu var: Evet bu kanal üzerinde çeşitli köprüler var ama bazı noktalarda da resmen köprü yerine suyun ortasına aralıklarla taşlar döşenmiş, mecburen bu taşların üzerinden sekerek karşı kıyıya geçmeniz gerekebiliyor. Gözünüz korkmasın, o kadar zor değil, yaşlı başlı insanlar bile keklik gibi sekerek o taşların üzerinden atlayabildiğine göre siz de yaparsınız 🙂

Le Vésinet – Le Pecq
Elbette ki bu parkur sonsuz değil, bir süre yürüdükten sonra kanal ikiye ayrılıyor. Ben soldan gitmenizi öneriyorum ve böyle devam ederseniz, daha önce bahsettiğim “Le Vésinet – Centre” istasyonunun oradaki gölette, yani Lac de Croissy’de parkur bitiyor. Daha yürüseniz yürürsünüz, görecek de çok şey var ama kanal yürüyüşü bölümü bu noktada sona eriyor. Ulaştığınız göletin çevresini dolaşıp tren yoluna doğru caddeye vardığınızda, sola doğru yürüyüp, köprünün altından geçtikten sonra birkaç metre sonra sağda “Le Vésinet – Centre” istasyonunu göreceksiniz.

Le Vésinet – Le Pecq
Dilerseniz buradan RER‘le Paris’e geri dönebilir, dilerseniz ve haliniz kaldıysa tabii Le Vésinet’nin merkezinde şöyle bir dolaşabilirsiniz. Le Vésinet’nin merkezi küçük ve şirin bir yer. Başka zaman olsa gözünüze şirin bir köy gibi görünebilecekken bu nefis doğa yürüyüşünden sonra kendinizi şehir merkezine gelmiş gibi hissediyorsunuz 🙂

Le Vésinet – Le Pecq
Merkez dediğim yer zaten küçük, Pazar günleriyse iyice sakin oluyor. Özellikle yemek konusu bu durumlarda biraz zahmetli olabilir. Hele ki restoranların çoğunun Pazar günleri çalışmadığını, diğer günlerde de servis saatlerinin sınırlı olduğunu hesaba katacak olursak şansınızı denemek yerine, buraya gelmeden önce sandviçinizi ve içeceğinizi hazır etmenizi, gözünüze kestirdiğiniz bir bankta ya da hava müsaitse çimenlerin üzerine mini bir piknik yaparak açlığınızı yatıştırmanızı öneriyorum.

Le Vésinet – Le Pecq
Le Pecq merkezi ise Seine Nehri tarafında, bir yakası Le Vésinet’ye bir yakası Saint Germain en Laye’e komşu. Çok çok sıkışırsanız orada bir de Mc Donalds var ve her gün açık. Dediğim gibi bu gezimiz şehir gezisinden çok bir tür doğa yürüyüşü olacağı için o taraflara gitmenize gerek olduğunu düşünmüyorum ama yine de siz bilirsiniz.

Le Vésinet – Le Pecq
Paris ve çevresinde yapacak tonla şey olduğu için, bu kadar güzel olmasına rağmen Le Vésinet – Le Pecq’e yolum bugüne kadar ancak 3-4 kere düştü diyebilirim; oysa insan burayı gezmek değil, burada yaşamak istiyor ama o kadar çok güzel yer var ki hangi birinde yaşayacaksınız 🙂 

Le Vésinet – Le Pecq
Bu yazdıklarımdan ve fotoğraflardan Le Vésinet – Le Pecq’in park bahçe olduğu izlenimi doğmasın, burası bildiğiniz bir ikamet alanı ve şehrin kalbur üstü kesimi bu banliyöde yaşıyor ama ne yaşamak. Evet evlerin birkaç milyon euro değerinde olduğu ortada ama kapılarında genelde hep mütevazı arabalar var. İnsan burayı emekli cenneti gibi düşünebiliyor ama istatistiklerine baktım da öyle değil, gayet de genç ve orta yaş yoğunluklu bir nüfusu var. İnsanlar bu cennet gibi mekanlarda huzur içinde güzel güzel yaşayıp gidiyor.

Le Vésinet – Le Pecq

Siz de doğayı, mimariyi, sessizliği, temiz havayı ve huzuru seviyorsanız, Paris çevresine ayıracak bir gününüz varsa üstelik, bir gününüzü ya da en azından yarım gününüzü Le Vésinet – Le Pecq’e ayırabilirsiniz. Paris çevresinde Maisons-Laffitte gibi, Saint Germain en Laye gibi, Enghien Les Bains gibi bu tarz başka yerler de var elbette ama sanki burası ikametgah alanında doğa yürüyüşü imkanı açısından ve özel kanal yürüyüşü avantajı nedeniyle daha bir tercih edilebilir gibi sanki? Ben de her tanıttığım yerin en güzel olduğunu ima edip duruyorum ama suç benim değil, suç bu muhteşem diyarları yaratıp, koruyup yaşatanların 🙂 İnsan hangi birine vakit ayıracağını şaşırıyor…

Keyifli geziler, keyifli keşifler

Adres: Le Vésinet – Le Pecq

İlgili Yazılar:

Yazar

2 Yorum

Yorum Yazın