Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

6 Haziran 2016 Pazartesi

Parc des Princes

Parc des Princes Stadı
Hiç bilmediğim konularda yazmak haddim değil ama turistik bilgi kaynağı olan bu blog'ta Paris'e gelip Parc des Princes 'ta maç izleyecekler için bildiklerimi paylaşmayı uygun gördüm.

Mesele şu ki futboldan anlamıyorum :) Takım tutmayı -yanlış hatırlamıyorsam- 10 yaşındayken bıraktım. Bunun nedenini soracak olursanız, çok sevdiğim bir futbolcunun başka takıma transfer olup "düşman" takımın formasını giydiği zaman yaşadığım şok diyebilirim... Çocuk aklımla ben de o takıma geçmek istediğimde bana "dönek" damgası vurmuşlardı. Futbolcu başka takıma geçince "profesyonel", ben başka takıma geçince "dönek" oluyordum ve bunu hiç içime sindiremedim. O yaşta aldığım bir kararla, ben de "profesyonel" olmaya karar verdim ve bana hangi takım en çok parayı verirse o takımı tutacaktım :) Tabii ki kimse para vermedi, ben de futbolla ilgilenmeyi bıraktım :)

Bunu neden anlatıyorum, kimileri için böylesine önemli bir konuda yanlış laflar etmek istemem, onu söylemeye çalışıyorum. O yüzden bu yazıda sadece Parc des Princes nerededir, nasıl gidilir, yakın çevresinde neler var ve nelere dikkat etmelidir gibi konularda bilgi vermeye çalışmak olacak.

Parc des Princes "Prensler Parkı" anlamına geliyor ve Fransızca okunuşu "park de prans" hatta daha ağdalı bir söyleyişle "pağk de pğans!". Bu bölge eskiden Fransız krallarının ve prenslerinin avlanmak için kullandığı büyükçe bir park olduğundan bu isimle anılıyor.

Stadın ilk yapımı 1897!.. 1900 yılında burada olimpiyatlar düzenleniyor ve o zaman için futbol ve bisiklet yarışları bu statta yapılıyor. Daha sonra zaman içinde birkaç kez yenileme ve büyütme çalışmaları yapılıyor. Stat yaklaşık 50.000 kapasiteli. Paris Saint Germain stadı olarak geçiyor ve aynı zamanda pek çok önemli kupa maçlarının oynandığı stat olma özelliğini de taşıyor. Stadın planına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Parc des Princes Stadı
Parc des Princes Stadı'na Nasıl Gidilir?

16. arrondissement'da Paris'in güney batı, Boulogne Ormanı'nın güney doğu ucunda bulunan Park des Princes'a ulaşmak için kullanacağınız metro hattı 9 numaralı hat olacak. Bu hattın Port de Saint Cloud istasyonunda indiğinizde, meydanın sağ köşesinde göreceğiniz kilise kulesini kendinize hareket noktası olarak alırsanız, bu kiliseyi geçtikten sonra sağa dönüp yürürseniz Parc des Princes'ı karşınızda göreceksiniz.

Stat périphérique'in tam üzerinde yer alıyor. Ya doğrudan meydanın karşısından geçip sağa dönmeniz gerek ya da biraz ilerideki köprüden çevre yolunun öteki tarafına geçebilirsiniz. Zaten maç günleri için tarif vermeye gerek yok; meydana ulaştığınızda kendinizi kalabalığın akıntısına bırakmanız yeterli olacaktır.

Rehberlerde 22, 62 ve 72 Numaralı belediye otobüslerinin bu stadın yakınından geçtiği yazıyor ama maç günleri stada otobüsle gelmek ne kadar akıllıca olur bilemiyorum; o yüzden kesinlikle metroyu öneriyorum.

Paris'e maç için geliyorsanız ve izleyeceğiniz maç Parc des Princes Stadı'ndaysa o zaman konaklama önerisi olarak 9 numaralı metro hattı üzerinde herhangi bir yerde kalmanız ulaşımı en rahat şekilde çözmenizi sağlayacaktır. Örnek vermem gerekirse, bu hattın geçtiği duraklara yakın olarak Trocadéro, Champs-Elysées, Gare Saint Lazare, Galeries Lafayette, Grands Boulevards, République ve Nation'u sayabillirim. Başka bir yerde kalıyorsanız da dert etmeyin; otelinizin yakınından geçen bir hat mutlaka 9 numaralı hatla bir yerlerde kesişiyordur; o zaman da aktarma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Peki Parc des Princes Stadı'nın çevresinde neler var? Buraya maç günü gelecekseniz civarı dolaşmak çok keyifli olmayabilir ama benim size şiddetle tavsiye edeceğim şey -imkanınız varsa- Bois de Boulogne - Boulogne Ormanı'nı görmenizdir. Ayrıca hemen yakındaki Boulogne mahallesi de gezip dolaşmak için keyifli olabilir. Biraz yakınlarda da, Seine Nehri'nin karşı kıyısında Parc André Citroën - André Citroën Parkı var...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Parc des Princes, 75016 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

 1. Harika bir blogunuz var. Bloglar Yarışıyor kampanyası ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun, blogunuzu tanıtın, mansiyon ve promosyon ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2016 yılı içerisinde 3.kez düzenliyoruz. Detaylı bilgiyi websitemizden öğrenebilirsiniz.
  İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!


  Web : http://www.bloglaryarisiyor.net
  Mail: [email protected]
  Tel : +90212 330 9707


  YanıtlaSil
 2. Türkiye - Hırvatistan maçı burada oynanacak...

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.